Knjigarna kot povezovalno kulturno duhovno središče

Ob stolni župniji v Murski Soboti odprli prenovljeno Kleklovo knjigarno Družina.
Tik pred praznikom zaljubljenim Valentinovim, je v Murski Soboti potekal posebej svečan dogodek, saj so v neposredni bližini stolne župnije sv. Nikolaja, kjer ima sedež tudi soboška škofija, odprli prenovljene prostore Kleklove knjigarne Družina. Kleklova knjigarna deluje v teh prostorih že osemnajst let, lani pa jih vzelo v najem Katoliško založniško podjetje Družina, ki ima svojo prodajno dejavnost v knjigarnah po vsej Sloveniji. Prostore knjigarne, ki je tudi prispevek k stoti obletnici združitve prekmurskih Slovencev k matičnemu narodu, so posodobili in jih razširil ter dopolnili ponudbo z željo, da bi knjigarna postala eno od povezovalnih kulturno duhovnih središč. Kleklovo knjigarno, pod avtorstvom arhitekta Gašperja Demšarja in sodelavcev iz družbe Demšar arhitekti iz Ljubljane, so prenavljali pod geslom: V mislih, besedah in dejanjih, sam prostor pa je v skladu z geslom razdeljen na tri prostore.

Kot je na otvoritvi nove pridobitve, ki veliko pomeni ne le za vernike, temveč vse prebivalce skrajnjega severovzhoda države, povedal Tone Rode, direktor Družine, so „knjigarno s papirnico razširili v prostor, kjer bo utripala kultura, saj želimo pripravljati različne, kulturne prireditve, literarne večere, debate in druge dogodke. Sem tako v knjigarno kot na trg želimo prinesti življenje, dialog in razmišljanja o tem, kdo smo in zakaj smo“. V navzočnosti številnih gostov od blizu in daleč, je prostore nove knjigarne blagoslovil murskosoboški škof Peter Štumpf, ki je spregovoril o pomenu te knjigarne, ki se je vsa leta delovanja razvijala in dopolnjevala svojo ponudbo. „V tej knjigarni ne boste našli kriminalk in akcijskih zgodb, prav tako ne romantike, našli boste besede Svetega pisma, besede iz vsakdanjega življenja in besede, ki jih uči cerkev, besede iz kulture in umetnosti, besede, ki ustvarjajo molitev in bogoslužje, ter besede, ki pomirjajo dušo.“ je dejal mnsg. dr. Štumpf, ki je prepričan, da Kleklova knjigarna opravičuje svoje ime, ki ga je dobila po Jožefu Kleku starejšemu, duhovniku narodnemu buditelju, pisatelju, časnikarju, ki je štiri desetletja izdajal in urejal katoliško periodiko ter si na prelomu iz 19. v 20. stoletje prizadeval za ohranjanje slovenstva in katoliške vere v Prekmurju. Vse je stavil na vero v Boga in v besedo, ki jo je govoril. Za širitev Božje besede ter človeške besede, ki mora biti dobra, plemenita in poštena, je stavil vse. Tudi sebe in svoj zdravje. Ni mu bilo žal ničesar...

„Siromak sem bio zvoljen za poslanca i siromak sem bio, gda sam se rešo te časti mučeništva; ka neso mi z plače potrošili betegi, so odnesli dobri nameni, predvsem siromaki. V naše liste (Marjin list, Novine, Kalendar Srca Jezušovoga) sem vrgo stojezero dinarov, da sam je rešo smrti. Rad sam to včino, ar naši listi so širili i širijo bože kralestvo düšaj. Zato v te namen darüvati vse, je še premalo...“ J. Klekl, Moja zahvala (v ML 1934). „Veselimo se obnovljene Kleklove knjigarne in nove papirnice. Res se veselimo. Kleklova knjigarna sicer ni nova, ker deluje v teh prostorih že od 1. marca 2001, torej že 18. let. Ves ta čas je Kleklova knjigarna postajala vse bolj domača, vse bolj naša. Lahko bi rekli knjigarna za vse – verne in neverne, vedoželjne in tudi tiste, ki so prišli v knjigarno pogledat samo, kaj je kaj novega na knjižni sceni. V teh letih si je knjižna beseda poiskala pomočnike, da bi bila bolj prepričljiva – nabožni kipi, ikone in slike, križi, sveče in voščilnice – vse to in še mnogo drugega je v tej knjigarni v vidni podobi potrjevalo besedo vere, upanja – besedo, ki postavlja vprašanja in išče odgovore“, je poudaril soboški škof, ki je dodal, kako so se v soboški škofiji odločili, da po Kleklovem vzgledu, ki je širil svojo časnikarsko dejavnost, Kleklovo knjigarno dajo v najem za določen čas katoliškemu podjetju Družina, ki ima po Sloveniji vzpostavljeno mrežo prodajne dejavnosti po svojih knjigarnah.

„Še vedno je to Kleklova knjigarna, ker preprosto drugače ne more biti. Naj bo še bolj domača in naša. Ob 100-letnici združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom je tudi prenovljena Kleklova knjigarna skupaj z novo papirnico lepa in pomenljiva obogatitev, ki nam omogoča še več duhovne, intelektualne in kulturne poglobitve“, je dodal škof Štupmf, ki je zahvali vsem, ki so zaslužni za novo pridobitev v Murski Soboti, svoj nagovor pa je zaključil z besedami: „Dobri Bog naj izlije svoj blagoslov na vse nas ter na prenovljeno knjigarno in papirnico.“