40 let izdelovanje bivalnih enot v Radgoni
Tisti, starejši med nami, se še spomnijo Avtoremontovih delavnic ob Muri, na mestu, kjer sedaj stoji...
Tisti, starejši med nami, se še spomnijo Avtoremontovih delavnic ob Muri, na mestu, kjer sedaj stoji trgovski center Maximus. Od tod se je podjetje selilo na novo lokacijo v industrijsko cono Mele, kjer njegova naslednica, delniška družba ARCONT, največji evropski proizvajalec bivalnih enot, deluje še danes. V ARCONT-u, ki je v večinski lasti avstrijske družbe Containex iz koncerna Walter Group, letos beležijo 40 let izdelave bivalnih enot in 65 let delovanja.
Avstrijski lastnik ohranja zaupanje v izključno slovensko vodstvo in tako podjetje že 30. leto zapored uspešno vodi predsednik uprave, domačin Branko Kurbus. Ta je ob nedavni novinarski konferenci, ki so jo v podjetju pripravili ob jubileju, predstavil rezultate poslovnega leta. Poslovno leto, ki se je zaključilo z 31. marcem, so zaključili z 51,4 milijona evrov prihodkov in ob tem ustvarili 1,7 milijona evrov dobička. Ves dobiček, ki ga ustvarijo, vlagajo v posodabljanje proizvodnje in razvoj. V zadnjih 15 letih so investirali več kot 30 milijonov evrov in danes nimajo niti evra kredita. Z likvidnostjo nimajo težav, saj jim lastnik, ki je obenem njihov največji kupec, sproti plačuje zapadle obveznosti.
Lani so izdelali 11.888 bivalnih zabojnikov, kar je v primerjavi z letom prej 1.000 manj, ampak je bila zahtevnost naročil bistveno višja. Na novinarski konferenci je bilo tudi v sliki prikazano kje vse stojijo Arcontovi montažni objekti, v glavnem po Evropi, pa tudi širše, na bolj eksotičnih lokacijah, kot so Haiti, Gabon in Kazahstan. V zadnjem času je največ naročil za izgradnjo azilantskih naselij v Nemčiji.
Miran Fujs, član uprave in vodja proizvodnje, je predstavil investicijske pridobitve v proizvodnji. Kot je poudaril, skrbijo za tehnološke posodobitve proizvodnje, ker s tem, ne le da izboljšajo učinkovitost in kvaliteto izdelkov, ampak tudi razbremenijo zaposlene težjih del. Z željo po zadovoljnih in zdravih zaposlenih posebno skrb posvečajo sistemu nagrajevanja, komuniciranju, promociji zdravja in počastitvi jubilejev in osebnih praznikov. K temu pa sodijo tudi plače. Predsednik uprave, Kurbus, je poudaril, da mnogi zaposleni cenijo, da je plača zanesljiva in da z izplačilom plač v vseh teh letih še nikoli niso zamujali. Najnižja plača je nad zakonsko določeno minimalno plačo, sicer pa vse dodatke plačujejo dodatno k plači. Poleg organizirane malice delavci dobijo še dodatek za prehrano. Kot je bilo povedano, so rezultat tega tudi zadovoljni in zavzeti zaposleni. To se pozna tudi pri kvaliteti izdelave, saj skoraj ne poznajo reklamacij.
ARCONT je tudi največji delodajalec v Pomurju. Trenutno v Arcontu dela 600 delavcev, od tega so jih letos spomladi zaposlili 70, načrtujejo pa, da bodo zaposlili še dodatnih 15 do 20 delavcev. Z iskanjem kadra kljub bližini avstrijske meje niso imeli težav, na razpis pa se je prijavilo več kot tisoč iskalcev zaposlitve. Zaposlujejo predvsem tehnične kadre: strojnike, varilce, mizarje, elektrikarje in inštalaterje. Pri zaposlovanju pa dajejo prednost domačinom.
Po končani novinarski konferenci so nas novinarje povabili na ogled proizvodnih prostorov. Kot smo lahko opazili, imajo delavci res dobre pogoje dela. Procesi dela posameznih faz izdelave polizdelkov in končnih izdelkov se odvijajo v prostornih halah, kjer vlada red in urejenost. Fizičnega dela ni veliko, saj so ga prevzeli roboti, laserji in manipulatorji.