DVODNEVNI SIMPOZIJ ŽUPNIKA JOŽEFA BOROVNJAKA NA CANKOVI

V gasilskem domu na Cankovi se je v petek in soboto, 27. in 28. junija, odvijal dvodnevni simpozij o Življenju in delu nekdanjega tedanjega župnika Jožefa ...
V gasilskem domu na Cankovi se je v petek in soboto, 27. in 28. junija, odvijal dvodnevni simpozij o Življenju in delu nekdanjega tedanjega župnika Jožefa Borovnjaka, ki se je rodil 1826 v Ivanovcih, umrl pa 1909 kot župnik na Cankova. Otvoritveni slovesnosti je sledilo veliko visokih gostov, ki so pozdravili razpravljavce, ko so sodelovali v simpoziju in številne obiskovalce tega zanimivega simpozija. Med njimi so bili vodja simpozija dr. Marko Jesenšek, župan občine Cankova Drago Vogrinčič, župnik župnije Cankova Andrej Zrim, škof murskosoboške škofije dr. Marjan Turnšek, mariborski škof in metropolit dr. Franc Kramberger, profesorica dr. Zinka Kunc iz Maribora in še mnogi drugi.
Simpozij so na pobudo župana občine Cankova Draga Vogrinčiča pripravili Mariborska Univerza, Filozofska fakulteta, Oddelek za jezike in književnost ter občina Cankova. Na simpoziju so se v razpravah zvrstili: Fanika Vrečko Krajnc (Rokopisni molitevenik in pesmarica Jožefa Borovnjaka), Franci Just (Borovnjakova pesmarica), Janko Durič(Predstavitev Borovnjakovega dela v Stopinjah), Simona Pulko (Borovnjakov veliki katekozmus in Kardošov Kratki Navuk Krsztansztva –analiza didaktičnih vidikov), dr. Jožef Smej (Borovnjak kot prevajalec), Tatjana Grah (Jezikovna analiza Borovnjakove pridige Pareneza na čast svetij apoštolov Cirila i Metoda- 1886), Natalija Ulčnik (Jezikovno in političnonazorska ujemanja ter razhajanja med Borovnjakom in Agustičem), dr. Marko Jesenšek (Borovnjak in prekmurski knjižni jezik), Mira Krajnc Ivič (Jezikovnopragmatični in sociolingvistični pogled na nekatere jezikovne značilnosti zlasti v Borovnjakovem Velikem katekizmu v primerjavi s sodobnimi učbeniki za verouk), Mojca Horvat (Narečna podoba Prekmurja – po gradivu za Slovenski lingvistični atlas), Mirko Križan (Jezikovni pojavi med Cankovo in Radgono), dr. Zinka Kunc (Prekmursko ravensko podnarečje na Cankovi), Mihaela Koletnik (O toponimih v občini Cankova) in Štefan Kuhar (Borovnjakova dediščina na Cankovi).
Simpozij so končali s predstavitvijo zbornika Življenje in delo Jožefa Borovnjaka, nedeljsko mašo, katero je daroval murskjosoboški škof dr. Marjan Turnšek, in odkritjem doprsnega spomenika, ki ga je po govoru, v parku na Cankovi, odprl minister za kulturo Rado Simoniti. Kot je povedal župan Drago Vogrinčič, so se s tem občani in župljani občine in župnije Cankova , ob njegovi 150 letnici prihoda za župnika na Cankovo, obdolžili Fožefu Borovnjaku.