Gneča pri odkupu grozdja ob Kodoličevi kleti

Toplo poletje je letos omogočilo rano trgatev. Kot povedo poznavalci vinogradništva...
Toplo poletje je letos omogočilo rano trgatev. Kot povedo poznavalci vinogradništva, je letos trgatev skoraj mesec prej, kot v običajnih vinskih letinah, saj so začeli grozdje trgati že koncem avgusta. Kot prvi so s trgatvijo pričeli v podjetju Radgonske Gorice, kjer naprej berejo grozdje katero je namenjeno za proizvodnjo penečih vin. Kot je znano so Radgonske gorice največji pridelovalec penečih vin po klasični metodi v Sloveniji, po kateri proizvajajo peneča vina že 160 let,.
V podjetju Radgonske gorice imajo prevzemni center grozdja na Gubčevi cesti v Gornji Radgoni. Tam imajo na voljo velike stiskalnice in posode za iztisnjeni mošt. Med tednom, ko je delavni dan za zaposlene delavce podjetja, v glavnem stiskajo grozdje pridelano v lastnih vinogradih, ob sobotah in nedeljah pa prevzemajo grozdje od zasebnikov. Pri tem imajo določen dan, ko prevzemajo določeno sorto grozdja. Mi smo prevzemni center ob Kodoličevi kleti, obiskali v soboto 15. septembra. Privabila nas je kolona traktorjev s prikolicami, ki so v dolgi vrsti čakali na prevzem.
O prevzemu grozdja smo se pogovarjali z Damjanom Špurom, ki je s sodelavci skrbel za prevzem grozdja. Kot nam je povedal so do tega časa, bilo je popoldan, prevzeli 2.700.000 kilogramov iz lastnih vinogradov, to je Radgonskih goric, 750.000 iz odkupa od zasebnikov, ki grozdje prodajajo prek Kmetijske zadruge Radgona. Kot je dejal, se ob sobotah in v času ko prevzemajo grozdje od zasebnikov, vedno nabere kolona čakajočih na prevzem.