KMALU NOV ENERGIJSKO VAREČN VRTEC V ČREŠNJEVCIH

Desetine milijonov evrov za naložbe v radgonski občini...
Župan občine Gornja Radgona Anton Kampuš je skupaj s sodelavci (Vinko Rous, podžupan, Dominika Fras, občinska računovodkinja, mag. Breda Forjanič, ravnateljica Vrtca Manka Golar Gornja Radgona, Valerija Frangež, višja svetovalka v občinski upravi, Dragan Kujundžič, direktor občinske uprave, Vladimir Mauko, pomočnik direktorja občinske uprave), na gradbišču novega vrtcu v Črešnjevcih, predstavil številne novosti, ki se dogajajo na območju občine, zlasti pri na področju naložb. Kampuš je še posebej poudaril, da gre za velik investicijski ciklus, za katerega so po njegovem še posebej zaslužni njegovi najožji sodelavci, ki da vedo kaj je potrebno storiti, da ¨smo prišli do tega, da je letošnje leto v naši občini izredno intenzivno investicijsko naravnano¨, kot se je izrazil župan Anton Kampuš, ki vedno poudarja pomen zdravja najmlajših občanov.
Zato so sogovorniki na prvo mesto med investicijami, ki se izvajajo ali se še bodo, še posebej izpostavil gradnjo novega energetsko varčnega in sodobnega vrtca v Črešnjevcih, kjer je vedno več mladih družin in s tem otrok. Predvsem zaradi energetske potratnosti dosedanjega objekta, ki je svojemu namenu služil 35 let, se je poleg ostalih razlogov, kot sta dotrajanost in higienska oporečnost, občina Gornja Radgona odločila v Črešnjevcih izgraditi nov, dvooddelčni vrtec, ki bo lahko sprejel do 44 otrok in bo imel notranje površine nekaj več kot 364 kvadratnih metrov. Poleg tega bo nizkoenergijski, imel bo pokrito teraso, pa tudi urejena parkirišča. Vrednost gradnje je predvidena v višini 699.740,00 evrov, od tega bo občina za to gradnjo 70 odstotkov denarja dobila iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, sama pa bo primaknila manj kot 30 odstotkov, to je 204 tisoč evrov. Izvajalec del je SGP Pomgrad, otroci, v skupino najmlajših je vpisanih 9, v drugo skupino pa 19 in so trenutno v vrtcu v Gornji Radgoni, pa se bodo v novi vrtec vselili predvidoma marca prihodnje leto, še pred tem bodo porušili stari enooddelčni vrtec.
Anton Kampuš je predstavil tudi ostale investicije, ki so v izvedbi, kjer je najprej omenil obnovo Špitala v Gornji Radgoni, ki je v zaključevanju, tako da bo občina predvidoma septembra 2013 dobila tudi muzej. ¨Gornja Radgona bo na to lahko ponosna, ker bo to prva inštitucija, kjer bomo lahko pokazali vso zgodovino Radgone in okolice za vse obdobje nazaj. Trenutno še restavrirajo muzejske eksponate in postavljajo stalno muzejsko zbirko, dokončuje se tudi urejanje podstrešja, kjer bo prav tako razstavni prostor, urejajo pa tudi okolico starega Špitala. Takoj po končanju projekta bo pridobljeno tudi uporabno dovoljenje, s čimer bo občina dobila tudi muzej. Veliko težav je s strani Zavoda za kulturno dediščino (odpadanje ometa, mačje glave, plesnoba). V projektu se bodo izvedle še nekatere ključne aktivnosti, kot je tudi: kovinska stabilizacija ostrešja ter ureditev zunanje okolice starega Špitala, kar bo zagotavljalo ohranitev kulturne dediščine¨, pravi Kampuš in dodaja, da je vrednost tega projekta 610 tisoč evrov, delež Evropskega sklada za regionalni razvoj je spet 70 odstotkov, občine pa 29 – kar pomeni 178 tisoč evrov. Radgonskega župana prav tako veseli, da bo mesto in s tem občina Gornja Radgona, končno dobila Zbirni center za odpadke , ki bo ga že morala imate. Ta naj bi kmalu uredili in predali namenu v Industrijski coni, Mele, kjer občina tik ob Arcontu in Refleksu ima lastno zemljišče primerno za zbirni center.
Ne le v mestu, temveč tudi v podeželskih krajevnih skupnostih veliko vlagajo, poleg številnih cestah, pa se v Krajevnih skupnostih Negova, Spodnji Ivanjci ter Spodnja Ščavnica veselijo gradnje odprtega širokopasovnega omrežja. Gre za 107 kilometrov omrežja v optični izvedbi, ki bo pokril 461 priključkov na belih lisah. Vsi, ki imajo bele lise in bodo priključeni takoj, pa tudi tisti, ki se bodo pridružili kasneje, bodo priključeni zastonj. To bo denarno v celoti pokril kjer bo lokal in koncertna ter konferenčna dvorana. Vrednost teh del je 70 tisoč evrov. Kampuš je spregovoril tudi o Projektu Skupaj, ki bo uredil »vhod« v Gornjo Radgono, v sosednjem Bad Radkersburgu je že končan, pa o gradnji platoja za čistilno napravo, o modernizaciji občinskih cest, zamenjavi javne razsvetljave, pa še o obnovi nogometnih igrišč in slačilnic na Tratah. TŠC Trate je z 9,6 ha površine eden največjih več panožnih športnih kompleksov v lasti lokalne skupnosti na območju Republike Slovenije. S predvidenim projektom se bo izboljšala ponudba pokritih večnamenskih spremljajočih športnih prostorov, kar bo neposredno vplivalo na hitrejši in kvalitetnejši razvoj športa na celotnem območju občine Gornja Radgona, pa tudi širše v regiji ter spodbudila občane k aktivnejšemu športnemu udejstvovanju. Objekt bo namreč namenjen uporabnikom vseh športnih površin na TŠC Trate. Stari začasni del je še iz »spidvejskih« časov (ko so bili še boksi). Projekt sicer obsega: gradnjo slačilnic s tribuno v dveh etažah: pritličje in 1. nadstropje, skupne bruto tlorisne površine 899,92 m2 in skupne neto tlorisne površine 664,21 m2, dobavo in montažo notranje opreme, izvedbo tribun, izvedba zaščitnih ograj okoli nogometnega igrišča ter rušenje starega objekta. Vrednost projekta znaša 840.000,00 EUR z DDV, zaključek projekta je predviden do 31.4.2014…
Župan Kampuš ni pa pozabil niti na Pomurski vodovod, ter še posebej čistilno napravo, vredno dobrih 11 milijonov evrov, ki bi morala biti končana do konca prihodnjega let… Torej če grobo seštejemo občinske naložbe, ki znašajo blizu 15 milijonov ter dodamo nekatere skupne, predvsem pomurski vodovod, ki na desnem bregu reke Mure, znaša slabih 50 milijonov, je jasno, koliko sredstev na bi porabili na tem območju.