NA SVIDENJE NA 50. (ZLATI) AGRI 2012

Letošnja Agra napovedala uspešen jubilejni kmetijsko živilski sejem ...
V četrtek, 25. avgusta, se je na Pomurskem sejmišču v Gornji Radgoni sklenil že 49. mednarodni kmetijsko živilski sejem Agra. Po zagotovilu organizatorja je sejem pritegnil okrog 120.000 obiskovalcev, na več kot 67.000 kvadratnih metrih razstavnih površin pa se jim je predstavilo 1710 razstavljavcev iz 27 držav. Letos je država gostja bila Poljska, ob njej so se predstavile še Brazilija, Češka, Vojvodina, Moldavija in Kosovo. Strokovno plat je sejem izkazoval s strokovnimi razstavami, posveti in ocenjevanji. Med strokovnimi razstavami so bile v ospredju razstava živali in razstava rastlinske proizvodnje ter gozdno-parkovni nasad z gozdno učno potjo. Preko 50 strokovnih posvetov, predavanj, okroglih miz je dodobra obdelalo vse aktualne teme, ki se tičejo kmetijstva, kmetijske politike in podeželja. S šestimi strokovnimi ocenjevanji, ki so bila vsa mednarodna in na katerih je sodelovalo preko 1300 izdelkov, pa so na sejmu preverjali kakovost v regiji osmih držav. Družabnost sejma Agra pa se je odražala v več kot 100 dogodkih in prireditvah, med katerimi so bila tako resna tekmovanja, kot je državno prvenstvo sekačev, kasaške dirke in tekmovanje oračev, kot družabne, zabavne prireditve. Tudi tokrat je sejem odprl predsednik države Danilo Türk, ki je poudaril pomen kmetijstva kot najosnovnejše in najpomembnejše gospodarske dejavnosti. Letošnji sejem se bo sicer zapisal v zgodovino tudi po tem, da je na njem prišlo do podpisa težko pričakovanega kodeksa med deležniki v prehranski verigi..
„Letošnja, 49.Agra je še enkrat dokazala, da je prvovrstni gospodarski, strokovni, družabni in politični dogodek. Presežnost gospodarskega dogodka je dokazal s predstavitvijo 1710 razstavljavcev iz 27. držav, ki so predstavili tako kmetijsko tehniko vseh najrazličnejših in najprestižnejših svetovnih blagovnih znamk, živilsko in živilsko-pridelovalne industrijo, semena, zaščitna sredstva, pa tudi široko potrošnjo širše razsežnosti. Prav gotovo ima sejem tudi izredno politično razsežnost. Na njem se tako rekoč po počitnicah prvič srečajo predstavniki politike, da bi se ogreli za vroče jesenske razprave. Predsednik države dr. Danilo Türk, ki je tudi tokrat odprl sejem AGRA, je podčrtal pomen kmetijstva oz. agrokulture kot najosnovnejše in najpomembnejše gospodarske dejavnosti. Slovenski minister za kmetijstvo mag. Dejan Židan pa je prav gotovo dal svojevrsten pečat tej prireditvi, saj je vnesel pozitivni duh in optimizem, ki so se ga nalezli ostali v kmetijski verigi, zato ni slučaj, da je prišlo prav na sejmu do podpisa kodeksa med deležniki v prehranski verigi. Tudi odziv tujih ministrstev, ministrstev za kmetijstvo in delegacij je bil izjemen. V prireditev pa so bile vključene tudi ostale pomembne institucije, kot so KGZ Slovenije, ZZS, GZS, OZS, Zavod za gozdove, ki je še prav posebej obeležil svetovno leto gozdov, pa kmetijske šole in drugi. Prav odziv številnih tujih držav in regij nam kaže dober obet za prihodnje. Potrebno bo tekmovati za tržišče in potrošnike, v tej in širši regiji in sejem s 120.000 obiskovalci in močno medijsko podporo, je prav gotovo izjemna promocijska priložnost, ki jo bodo izkoristili tisti, ki hočejo biti zmagovalci“, je prav ocena Janeza Erjavca, direktorja družbe Pomurski sejem ob zaključku Agre 2011.
Pomurski sejem bo v letu 2012 zaokrožil pol stoletja organizacije kmetijsko-živilskih sejmov, in če je bil 49. sejem izhodišče za jubilej, potem smo lahko optimisti. 50. sejem bo prav gotovo priložnost za pogled v preteklost, ampak samo do te mere, da lahko iz tradicije gradimo prihodnost. Zaenkrat je še prezgodaj govoriti o Agri 2012, kajti čaka nas še veliko dela in odprtih je še veliko vprašanj. Želimo si, da bi uspeli vsi dobri načrti in vizije, ki obetajo ohranitev slovenskega kmetijstva, živilske industrije in blagovnih znamk, da bi bili spoštovani vsi kodeksi in dogovori. Mi smo kot vedno optimisti in verjamemo v še boljšo Agro. Sejem Agra so sooblikovale krovne slovenske vladne in strokovne institucije s področja kmetijstva, prehrane in gospodarstva, kot so: MKGP Slovenije, KGZ Slovenije, GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij, ZZS, Konzorcij biotehniških šol Slovenije, Biotehniška fakulteta Ljubljana, Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede Maribor, Univerza v Novi Gorici, Zavod za gozdove Slovenije, OZS, Čebelarska zveza Slovenije, Zveza Biodar, Zveza Turističnih kmetij Slovenije, Center za zdravje in razvoj Murska Sobota, Zveza društev podeželske mladine Slovenije in drugi. Posebne pozornosti so bile deležne tudi predstavitve projektov Kupujem slovensko, Kupujem domače, Doživimo podeželje in Diši po Prekmurju. V razstavnem delu ter v strokovnem in družabnem dogajanju so množično sodelovali mladi: Konzorcij biotehniških šol, Biotehniška fakulteta Ljubljana, Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede Maribor ter Univerza v Novi Gorici
Na posebni razstavi so bile predstavljene slovenske avtohtone pasme domačih živali: govedi, konj, drobnice, prašiča, kokoši in čebele. Predstavljene so bile tudi avtohtone, domače in udomačene slovenske kmetijske rastline v okviru vzorčnega nasada rastlin v organizaciji Biotehniške šole Rakičan. Sejem so spremljale strokovne razstave govedi mesnih pasem, konj, prašičev, drobnice, čebelarstva, malih živali, kraških ovčarjev, rib, razstava Doživimo podeželje, razstava rastlinske proizvodnje in predstavitev dreves, grmovnic in vrst lesa iz slovenskih gozdov. Gozdno – parkovni nasad, v katerem lahko obiskovalci spoznajo 29 vrst dreves in grmovnic, se je letos začel širiti v novo sejemsko učno gozdno pot v počastitev mednarodnega leta gozdov. Razstava Doživimo podeželje v hali D je predstavila turistične kmetije, regionalne specialitete, zelišča in aromatske rastline, narodne in krajinske parke, lokalne akcijske skupine ter projekte, vezane na klimatske spremembe in uporabo obnovljivih virov energije na kmetijskih gospodarstvih.
Sejemsko dogajanje so popestrile tematske tržnice, na katerih so si lahko obiskovalci ogledali, poskusili in kupili najpristnejše izdelke s podeželja: Tržnica medu in izdelkov iz medu, tržnica »Dobrote slovenskih kmetij«, Tržnica »Podeželje na sejmu« in Tržnica " Od Pohorja do Bohorja". V Vinskem hramu so bila ves čas sejma v pokušnjo nagrajena vina z ocenjevanja Vino Slovenija Gornja Radgona. Organizirane so bile vodene pokušnje šampionskih in drugih nagrajenih vin. Obiskovalci so lahko letos prvič poskusili vina iz ekološko pridelanega grozdja. Vinska kraljica Slovenije 2011, Simona Žugelj, je mlade na pameten način družila z vinom. Sejem so zaznamovali številni stanovski, protokolarni, tekmovalni in družabni dogodki. Sestali so se predstavniki kmetijskih zbornic sosednjih držav. Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije je k stanovskemu in zabavnemu sejemskemu dogajanju med drugim prispevala tudi kot pokroviteljica zabavnega tekmovanja Martin Krpan za naziv najmočnejšega Slovenca... Na sporedu je bila revija oblačil iz slovenske ovčje volne, pa glasbeno zabavna prireditev . Na maneži so potekale revije konj in drobnice. Podelitve nagrad z ocenjevanj kakovosti mlečnih in mesnih izdelkov, medu, sokov, brezalkoholnih pijač in ustekleničenih vod so nadgradile pokušnje na razstavnih prostorih. Ves čas trajanja sejma je Agroland vabil s popoldanskim zabavnim programom za otroke in mladino ter z večernim programom, v katerem so blestele glasbene zvezde.
Ena od novosti v letošnjem pestrem programu dogajanja je bil tudi dan Pomurja. Organizatorji so ob njem s predstavitvami in dogajanjem obiskovalcem pobliže predstavili regijo, kjer je sejem Agra doma kot za mnoge še neodkrito območje lepe, neokrnjene narave. Te ponujajo številne možnosti za rekreacijo v neokrnjenem okolju in uživanje v kulinaričnih in vinskih presežkih turističnih kmetij in vinskih kleti...