Občni zbor Kmetijske zadruge Radgona

Člani zadruge in drugi kmetovalci s katerimi sodelujemo, se premalo zavedajo prednosti, ki jo imamo...
Člani Kmetijske zadruge Radgona so se 29. marca zbrali na občnem zboru, ki je potekal v Gostilni Pri maji na Jamni pri Sv. Juriju ob Ščavnici. Na dokaj dobro obiskanem občnem zboru so pregledali delo Zadruge v preteklem letu. O delu zadruge je poročal direktor Janez Rihtarič, ki je med drugim dejal: »Za nami je uspešno leto, ki si ga bomo zapomnili po dobrih in kvalitetnih pridelkih. Tudi cene naših proizvodov so se nekoliko popravile, čeprav so se hitro dvigovale tudi cene reprodukcijskih materialov, posebej pa izstopa hitra rast stroškov energije. Finančna kriza se je v lanskem letu močneje poznala tudi pri nas. Vseh računov nismo bili sposobni sproti plačevati, odkup kmetijskih pridelkov pa smo plačevali tekoče v dogovorjenih rokih. Banke namreč postavljajo vedno težje pogoje za pridobivanje kreditov. Proti koncu leta nam je uspelo z pomočjo DBS zadeve urediti tako, da smo zopet zadruga z vsemi poravnanimi obveznostmi na valuto. Finančna nedisciplina je vedno večja. Povečuje se riziko poslovanja. Še vedno so prevelike razlike med cenami surovin in cenami artiklov na trgovskih policah. Trgovci zaračunavajo prevelike marže, ki se preko predelovalne industrije prenašajo na kmete. Minister za kmetijstvo mag. Dejan Židan je poskušal to razmerja urediti, za kar je bil sprejet kodeks, vendar mislimo, da se brez ustreznega zakona razlike še nekaj časa ne bodo uredile. V letu 2011 smo dosegli rekord v prometu na zadrugi. Ustvarili smo preko 26 milijonov evrov z 51 delavci in dosegli 514.000 evrov na zaposlenega. Lansko leto so dober rezultat že dosegle tudi naše nove trgovine v Prekmurju, kar nam dokazuje, da smo se pravilno odločili za nakup zadruge Martjanci in odprtje 6 novih trgovin. Nekoliko nam še vedno nagaja konkurenca, vendar mislim, da bomo z pravim pristopom in dobrim delom naših trgovcev uspeli v vseh šestih trgovinah. Povečanje dejavnosti nam pomeni tudi potrebo po večjih finančnih sredstvih. Zaradi tega nismo z večjim zagonom povečevali proizvodnje na področju Prekmurja. Odkup nam narašča vendar bi za hitrejši dvig proizvodnje morali imeti več sredstev. Ponovno želimo ustvariti pogoje za zadružništvo preko Mure, kot jih imamo pri nas.
Investicijski zagon smo nekoliko zmanjšali, ker moramo odplačati kredite, ki smo jih najeli za investicije izvedene v preteklih letih. Želeli smo prodati stare trgovine v Apačah in Martjancih, vendar nam doslej ni uspelo, ker so slabi časi za prodajo nepremičnin. Kljub vsem težavam, ki smo jih imeli v lanskem letu, pa nam je vseeno uspelo doseči pozitiven rezultat v poslovanju in pokriti vse stroške. Moram povedati, da se člani zadruge in drugi kmetovalci s katerimi sodelujemo, se premalo zavedajo prednosti, ki jo imamo. Če bi vsi vso proizvodnjo in nakup reprodukcijskega materiala opravljali preko naše zadruge, bi lahko bili še uspešnejši in bi lahko nudili še boljše pogoje. Vršimo zadružno poslanstvo – smo praviloma neprofitna organizacija, ki prvenstveno skrbi za koristi svojih članov. Skozi združevanje nabave in prodaj dosegamo boljše pogoje, ki jih prenašamo na vas. Leta 2012 pričakujemo, da še recesija ne bo končana, finančna nedisciplina se bo nadaljevala in bo potrebna previdnost v poslovanju.«
Na zboru je bil predstavljen tudi pregled odkupa in dosežki pri odkupu: telet, goveda, mleka, prašičev, oljne ogrščice, pšenice, koruze in grozdja. Pri odkupu telet je trend padanja, saj je vedno manj odkupa, kar pogojuje, da je vedno manj krav. Tudi odkup mleka je padel za 52.966 litrov. Ta se odraža z odhodom večjega proizvajalca mleka k drugemu odkupovalcu. Pri odkupu pšenice so beležili dober rezultat saj so odkupili 1.225 ton pšenice več kot leto poprej. Tudi pri odkupu koruze so beležili večji odkup, saj so odkupili 2.769 ton več kot leto poprej. Največje povečanje je pri odkupu grozdja, saj so ga odkupili 61 % več kot leto prej. V prašičereji je upadel odkup za 5 %. Upajo, da se bo stanje v prašičereji izboljšalo, saj računajo, da bodo v prihodnje imeli dovolj kvalitetnih domačih pujskov, ki jih bodo pridobili v lastni vzreji v farmi Podgrad, ki so jo odkupili od stečajnega upravitelja.