OD OBRTNE DELAVNICE DO PREKMURSKE MULTINACIONALNKE

Murskosoboški Roto z 250 zaposlenimi, ob 40-letnici z novo proizvodno dvorano.
Eno najbolj prepoznavnih slovenskih podjetij, Skupina Roto iz Černelavcev pri Murski Soboti, je te dni obeležila 40 let obstoja in uspešnega poslovanja. Ob tej priložnosti so odprli nove poslovne prostore ter logistični center na dodatnih več kor 1200 kvadratnih metrov. Slavnostnega dogodka, s pozdravnimi nagovori, kulturnim programom in pogostitvijo, so se udeležili številni poslovni partnerji, gostje in predstavniki gospodarske in obrtno-podjetniške zbornice. Hkrati so ob tej priložnosti predstavili pot od obrtne delavnice do prekmurske multinacionalke, kot je naslovljena posebna publikacija izdana ob visokem jubileju.

V Skupini Roto je že 12 podjetij, ki delujejo v Sloveniji, na Hrvaškem, v Srbiji in Makedoniji z 250 zaposlenimi, v zadnjih letih pa so prevzeli devet konkurenčnih podjetij. 85 odstotkov izdelkov izvažajo na pet celin in spadajo med deset največjih proizvajalcev iz tovrstne plastike v Evropi. Med njihove načrte za širitev spada tudi gradnja tovarne v Azerbajdžanu in tokrat je častni konzul Slovenije v Azerbajdžanu Elnur M. Allahverdiyev poleg nekaj drugi pomurskih podjetij obiskal tudi Roto. V podjetju deluje že tretja generacija Pavlinjekovih. Z obrtniško dejavnostjo strojnega ključavničarstva je leta 1949 začel oče Jože (Pepi) Pavlinjek, pred štiridesetimi leti pa sta s proizvodnjo izdelkov iz plastičnih mas v Kovinoplastiki Pavlinjek začela Štefan in Irena Pavlinjek. Danes sta v podjetje vpeta tudi hčerka Nuša Pavlinjek Slavinec in sin Matjaž Pavlinjek. Prav tradicija, družinsko podjetje in lasten razvoj (od štiri tisoč izdelkov jih je polovica plod domačega znanja) so njihove največje konkurenčne prednosti na tujem trgu. Letno zabeležijo čez 30 milijonov evrov prihodkov, od 5 do 7 odstotkov je dobička, ki pa ga porabijo za investicije.

Kot je povedal generalni direktor družbe Štefan Pavlinjek, nekdanji predsednik Obrtno podjetniške zbornice Slovenije, v Rotu letno razvijejo več kot 100 novih izdelkov, predvsem tehnološko najzahtevnejše, ki jih prodajajo na petih celinah, kot družinsko podjetje pa imajo prednost, saj jih partnerji jemljejo bolj resno. Kot rečeno jih sedaj izdelujejo več kot 4000 in predelajo dobre štiri milijone kilogramov polimerov. Razmeram na trgu se hitro prilagajajo in vstopajo na nove trge. V letošnjih prvih desetih mesecih so prihodke povečali za šest odstotkov, od 30 milijonov evrov prihodkov, ki jih letno ustvari skupina, pa jim ostane pet do sedem odstotkov dobička, ki ga vlagajo v razvoj. Letos imajo tako 1,7 milijona evrov dobička. Roto je vodilni izdelovalec zbiralnikov deževnice, čistilnih naprav ter lovilcev olja in maščob v Evropi z lastnim laboratorijem, ki je letos razvil že šesto generacijo čistilnih naprav. Te so zdaj plod lastnega znanja, za številne izdelke pa dobivajo tudi prestižne nagrade. Skupina več kot 70 odstotkov proizvodnje izvozi, na Novo Zelandijo na primer rezervoarje za škropilnice in kajake, v Avstralijo rezervoarje za avtodome, na Japonsko zbiralnike deževnice, v ZDA sode za vino. Letos so uspešno prodajali predvsem kajake, saj so po prevzemu italijanske blagovne znamke Zero attivo prodajo podvojili.

Med njihovimi vidnejšimi projekti so gradnja čistilne naprave za rudnik v Makedoniji za 600 enot,"megarezervoarji"za sarajevski vodovod, varnostne ovire za prestižna dirkališča za karting v Maroku in Italiji ter lovilci olj v naftni rafineriji v Izraelu. Roto je tudi pomemben razvojni partner številnim vodilnim evropskim podjetjem v različnih panogah, za katere razvija in izdeluje tehnološko najzahtevnejše in vrhunsko oblikovane sestavine. Med te sodijo deli za električne avtomobile, dirkalne motocikle, traktorje in drugo kmetijsko mehanizacijo, požarna vozila in sestavine za filtrirne sisteme. Skupina se je okrepila tudi na razvojnem oddelku, ima lasten laboratorij in tehnologijo predelave osnovnih surovin, sodeluje z vodilnimi strokovnjaki in instituti, prav tako je opremila z najsodobnejšimi stroji in uvedla informacijski nadzor v podjetjih na Hrvaškem, v Srbiji in Makedoniji.

Po Pavlinjekovih besedah se nameravajo v obdobju 2015-2020 uvrstiti med tri "top izdelovalce" v panogi v Evropi, med drugim pa načrtujejo gradnjo lastnega razvojnega inštituta za razvoj in testiranje materialov... Skupaj imajo 250 zaposlenih, vsako leto pa jih dodatno zaposlijo vsaj deset.