RADENSKA OB 1,5 MILIJONA EVROV LETNO
Trošarina na brezalkoholne pijače bo močno obremenila Radensko.
Tudi v največji polnilnici mineralnih in izvirskih voda ter brezalkoholnih napitkov v Sloveniji, Radenski d.d. Radenci, so na trnih zaradi zadnjih „varčevalnih“ ukrepov Vlade RS. Izračunali so namreč, da če bo predlog Zakona o posebni trošarini na brezalkoholne pijače z vsebnostjo sladkorja oziroma sladil, ki ga je objavilo Ministrstvo za finance, potrjen v parlamentu, bo podjetje obremenjena v višini skoraj poldrugega milijona, natanko 1.450.000 EUR letno. To predstavlja 5 % čistih prihodkov od prodaje oz. skoraj celoten dobiček iz poslovanja, ki ga je družba dosegala v preteklih letih.
Podjetje Radenska d.d. Radenci deluje v okolju, kjer ima poseben lokalni pomen na področju severovzhodne Slovenije. Trenutno je zaposlenih 207 ljudi, vendar so v podjetju upravičeno zaskrbljeni, da bodo s predvidenim davkom na brezalkoholne pijače zaradi padca prodaje teh pijač in posledično zmanjšanja prihodkov od prodaje sledila tudi odpuščanja zaposlenih. In to je tisto, kar si na področju z veliko stopnjo brezposelnosti še najmanj želijo. Predvidena trošarina bo dodatno breme industriji brezalkoholnih pijač, ki se v zadnjih letih že tako spopada s padcem prodaje te kategorije živil. V Radenski je tako prodaja brezalkoholnih pijač v zadnjih petih letih padla za 40 %. Seveda je pomembno omeniti, da je ta ista industrija že obremenjena z občutno višjimi koncesijami za rabo vode za polnjenje naravne mineralne vode in brezalkoholnih pijač v primerjavi z drugimi državami EU.
Po napovedih s strani trgovskih verig se zaradi davka ne bo zvišala cena proizvodov na policah. Torej so pričakovanja, da se bo na ta način „zajezila“ debelost slovenske populacije, popolna iluzija. V primeru, da se bo cena teh proizvodov na polici oziroma v trgovini rahlo dvignila, se lahko obeta odliv kupcev v tujino, v sosednje države, kjer tovrstnega davka nimajo. „Radenska ponuja širok spekter proizvodov v segmentu brezalkoholnih pijač, prilagojenih okusom potrošnikov in svetovnim trendom. Na podlagi lastnih izkušenj lahko trdimo, da reformulacije izdelkov v smislu zmanjševanja vsebnosti sladkorja v pijačah, s katero vlada nagovarja industrijo pijač, ne bodo dosegle svojega namena. Tak primer so konkretno funkcionalne vode Radenska Plus z zelo nizko vsebnostjo sladkorja ter funkcionalnimi dodatki kot sta L-karnitin ter biotin, s katerimi kljub močnim oglaševalskim aktivnostim nismo uspeli prepričati potrošnikov, da je manj sladko lahko tudi koristno. Prepričani smo, da se problem javnega zdravja, na katerega se sklicujejo predlagatelji zakona, mora reševati bolj kompleksno, ne pa na tako diskriminatorni način, in sicer z obdavčitvijo samo enega dela industrije, ki pri svoji proizvodnji uporablja sladkor. Potrošniki bodo svojo željo ali potrebo po sladkem zagotovo ˝potešili˝, posledično pač z uživanjem drugih živil, ki vsebujejo sladkor ali pa bodo odšli po nakupih teh pijač tja, kjer tega davka ni“, je poudaril Milan Hojnik, direktor družbe Radenska d.d. Radenci.