S TEM SE PREJ ALI SLEJ SREČAMO VSI

Gornja Radgona gosti prvi slovenski sejem pogrebnih in pokopaliških dejavnosti...
Gornja Radgona - Na Pomurskem sejmišču v Gornji Radgoni poteka v teh turobnih pomladnih dneh povsem nova sejemska prireditev, prvi slovenski sejem pogrebnih in pokopaliških dejavnosti Post Viva. Na sejmu, kjer se predstavlja 50 razstavljavcev iz sedmih držav, ki predstavlja svoje izdelke in storitve na 1300 m² razstavnih površin, so predstavniki obrtno-podjetniške in gospodarske zbornice podpisali tudi kodeks pogrebne in pokopališke dejavnosti. Podpisala sta Jožica Coif z OZS in Robert Martinčič z GZS. Z njim se zbornici obvezujeta, da bosta prispevali k sodelovanju pri razvoju funkcij in storitev pokopališč in povezanih dejavnosti, saj je zakonodaja, ki ureja pogrebništvo, stara že več kot 30 let. Sedaj upajo, da bo podobno potrebam gospodarstva sledila tudi državna politika in da bo v kratkem to področje urejeno tudi zakonsko, na kar čakajo že vse od ustanovitve sekcije pred desetimi leti. Sejem je sicer zelo dobro obiskan, nekaj iz poslovnosti, nekaj iz radovednosti, a kot je slišati to je povsem logično, saj se prej ali slej prav vsi srečamo z vsem kar predstavljajo v hali B Pomurskega sejmišča. Sejem bo tudi priložnost za odkrit pogovor o čustvih, povezanih z minevanjem, o čemer se do sedaj ni govorilo javno.
Po besedah predsednika uprave Pomurskega sejma Janeza Erjavca na sejmu ne želijo predstaviti samo podjetij, ustanov in opreme, pač pa se želijo dotakniti tudi konceptov odnosa do teh dejavnosti ter posvetiti vsebinam, ki so povezane z obredi in navadami ter problemi, ki nastajajo pri urejanju in vzdrževanju pokopališč in pomnikov. Zato je zraven tudi veliko posvetov in predavanj. Slavnostni govornik ob odprtju sejma, podpredsednik Skupnosti občin Slovenije Leo Kremžar, sicer župan občine Miklavž na Dravskem polju, je poudaril, da je sejem Post Viva velik dogodek, saj so se organizatorji lotili velike in zahtevne naloge, kako premagati nerazumevanje in doseči sprejemanje pogrebniške dejavnosti kot panoge in odnosa do smrti kot del življenja. „ Govoriti o stvareh, ki so normalne, življenjske, vsakdanje pa vendarle zavite v neko tančico skrivnosti, o tem se govori tiho ali se sploh ne govori... Prebiti te tabuje, spregovoriti o vsem tem na tak način, kot se to počne danes tukaj, je velika stvar. Zelo pomembno se mi zdi, da ne gre samo za sejem, ampak bo tudi veliko okroglih miz in razprav, sreča se veliko modrih ljudi in veliko idej. Prav pokopališča so odprta knjiga zgodovine in kulture nekega kraja in celotnega narodov“, je še poudaril Kremžar. Ob otvoritvi sejma, kjer je nastopila flavtistka Anita Prelovšek, pa je spregovoril tudi Pavel Sedovnik z OZS, ki je pozdravil začetek nove sejemske prireditve v slovenskem in širšem prostoru.
Janez Erjavec, predsednik uprave Pomurskega sejma je tudi povedal, da je sejem v konceptu nastajal vsaj dve leti. Ker je bila zamisel zanj hitro sprejeta v strokovnih krogih in v stanovskih organizacijah, se je Pomurski sejem skupaj s soustvarjalci tega sejma podal v zahteven projekt, ki je novost v slovenskem in širšem prostoru. „Živeti do konca je samo ena od tem na tem sejmu in to naj nam bo tudi vodilo v vsakdanjem življenju. Zato naj bo sejem Post Viva nova izkušnja in ne tabu“, je prepričan Erjavec.