ŠTIRIJE SO OBRTNIKI ŽE 30 LET
Na skupščini OOZ Gornja Radgona podelili jubilejna priznanja...
V gostišču Zver v Apačah je potekala 2 .letna redna seja Skupščine Območne obrtno - podjetniške zbornice (OOZ) Gornja Radgona, na kateri so delegati iz vseh štirih občin (Apače, Gornja Radgona, Radenci in Sveti Jurij ob Ščavnici), prisluhnili poročilom o delu in finančnih zadevah v lanskem letu, prav tako pa so sprejeli program dela ter finančni načrt za leto 2012. Na seji, katere se je poleg delegatov skupščine udeležilo tudi nekaj gostov, predstavnikov lokalnih skupnosti (Janez Rihtarič, Andrej Kraner, Severin Sobočan...), ter Slavko Lončarič - častni član Skupščine, sta predsednik OOZ Vlado Rojko in predsednik Skupščine Branko Novak, podelila jubilejna priznanja obrtnikom za okrogle obletnice delovanja.
Še pred tem so prisotni, po poročilu predsednika Rojka ter razpravi, ugotovili da je OOZ Gornja Radgona, kljub hudi krizi, ki pritiska z vseh strani, tudi v letu 2011 poslovala v skladu s svojim poslanstvom, predvsem pa uspešno in v korist članstva. Slednje se je v letu 2011, v primerjavi s predhodnim letom, nekoliko znižalo. Največji upad so zabeležili v občini Gornja Radgona, občutnejši porast števila obrtnikov in podjetnikov pa v občinah Sveti Jurij in še zlasti Radenci. Tako je na dan 31.12.2011 OOZ Gornja Radgona štela skupno 457 (leta 2010: 466) članov, od tega je 415 samostojnih podjetnikov, 42 pa gospodarskih družb. Izmed vseh članov zbornice je 346 samozaposlenih, ostalih 111 pa zaposluje 1294 delavcev, in sicer po občinah: Gornja Radgona - 634 zaposlenih, Radenci - 445, Sv. Jurij ob Ščavnici – 70, Apače 145 zaposlenih v obrti in podjetništvu. Sicer pa OOZ Gornja Radgona vključuje vse samostojne podjetnike in družbe, ki opravljajo obrtne in obrti podobne dejavnosti in so vpisane v obrtni register, s sedežem na območju radgonske UE.
Na območju občine Gornja Radgona so trenutno registrirane 204 (225) obratovalnice, sledijo občine Radenci – 117 (108), Sveti Jurij – 70 (65), Apače – 66 (68). Ko gre za strukturo dejavnosti pa je v ospredju gradbeništvo in zaključna dela v gradbeništvu, kjer je skoraj četrtina članstva – 106 (108), sledijo pa dejavnosti: promet in storitve – 64 (64), frizerji, kozmetiki, pedikura – 42 (44), gostinstvo – 42 (40), lesarji – 38 (38), avtoservisna in remontna dejavnost – 34 (33), elektro dejavnost – 24 (25), Kovinarstvo – 23 (25), trgovina – 20 (20), računalniške, računovodske in intelektualne dejavnosti – 15 (15), živilska stroka – 9 (11), grafične in papirne dejavnosti – 9 (9), cvetličarji in vrtnarji – 8 (8), predelovalci plastične mase - 4 (4), fotografske in sorodne dejavnosti – 3 (3), cementninarstvo – 3 (3), tekstilci- 1 (2), ostale dejavnost – 12 (14).
Rojko je v svojem poročilu sicer še posebej poudaril dobro delo organov zbornice, ter stalnih in občasnih odborov (za sejme in gospodarske zadeve; za družbene dejavnosti, kulturo in šport; za izobraževanje; za odlikovanja in priznanja; ter za gobarski piknik), in seveda sekcij, ki delujejo za posamezne dejavnosti. Kot pomembno je omenil tudi sodelovanje z zbornicami: Lendava, Ljutomer, Murska Sobota, Ormož in Lenart, saj se po njegovem problematika obrtništva in podjetništva, zlasti prevladujoča v določeni regiji, rešuje v okviru utečenih regijskih posvetov in ostalih regijskih povezovanj. Ena izmed pomembnih nalog zbornice je bilo tudi izobraževanje, kajti kot ugotavljajo, so izobraževanja nujna zaradi vse večje konkurence, novih tržišč in tehnologije. Tudi dejavnost svetovanja članov v zborničnem sistemu se iz leta v leto povečuje. Svetovanje članom poteka vsakodnevno na zbornici in je v letu 2011 delovala na raznih področjih, zlasti pa največ v zvezi s pridobitvijo raznih dovoljenj (Evropska potrdila za delo v Avstriji), na delovno pravnem področju in davčnem področju. Največ svetovanj pa je začetnikom pri odpiranju novih obratovalnic v sklopu projekta E-VEM. Seveda zbornica še naprej namenja veliko pozornost športu, rekreaciji in zabavi članstva, organizaciji sejemskih in drugih predstavitev ipd. In vse to ter še kaj zraven so predvideli tudi v programu za leto 2012.
Ob koncu seje skupščine, na kateri so za lepo slovensko pesem poskrbeli „Završki fantje“, podelili natanko 50 jubilejnih (za 10, 20 in 30 let) priznanj. Prejeli pa so jih, za 10 let obrtne dejavnosti: Polonca Gungl (frizerstvo), Mateja Jurinec (gostinstvo), Jožefa Kaučič (knjigovodske storitve), Kristjan Kolbl (gostinstvo), Rajko Misja (sesalni sistemi), Partners d.o.o. (trgovina in servis), Matjaž Perša (hitra priprava hrane), Simona Pivec (frizerstvo), Marjan Simončič (prevozništvo), Robert Trplan (gostinstvo), Anron Zadravec (prevozništvo), Mitja Dvoršak (popravila strojev in naprav), Igor Kupljen (tiskarstvo), Gregor Patekar (prevozništvo), Borak d.o.o., Mateja Filipčič (frizerstvo), Frajla d.o.o., Šaban Hamiti (slaščičarstvo), Slavko Kozel (gostinstvo in prenočišča), Boris Voršič (trgovina), Gregor Wolf (elektroinštalaterstvo), Primož Žnuderl (pivovarna); za 20 let: Boris Budja (urarstvo), Čisto okolje KDN, d.o.o. (dimnikarstvo), Kristina Dresler (trgovina), Electrum d.o.o., Darinka Holsedl (frizerstvo), Ivan Hudin (prevozništvo), Miran Jelen (prevozništvo), Milena Kočarič (frizerstvo), Nada Prelog (frizerstvo), Ignac Sobočan (frizerstvo), Silva Šenekar (gostinstvo), Slavko Škrobar (mizarstvo), Milan Vinkovič (tesarstvo), Karel Hojs (sestavljanje visokotlačnih cevi), Marjana Kramberger (gostinstvo), Aleksander Šaruga (oljarna), Srečko Šijanec (brusilstvo), Olga Edšid (video studio), Andrej Gjureč (pasarstvo), Mirko Koren (keramičarstvo), Irma Šegula (trgovina), Pogrebništvo Vrbnjak (pogrebna dejavnost), Pneumatic center Zorman (vulkanizerstvo), Srečko Žižek (avtokleparstvo, intelektualne storitve); 30 let: Miroslav Kurbus (vrtnarstvo in cvetličarstvo), Slaščičarna in kavarna Tamara (slaščičarna in kavarna), Venčeslav Kotnik (priklop in pregled plinskih naprav), Janez Perko (cementninarstvo).