Strok uspešne poslovnosti in prodorne strokovnosti
Stročnice v ospredju 54. mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma „Agra 2016“.
Čeprav je do 54. mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma Agra 2016, ki bo med 20. in 25. avgustom, ostalo še precej časa, na Pomurskem sejmišču ne sedijo prekrižanih rok. In poleg strokovnih ocenjevanj, potekajo tudi druge priprave, na to največjo sejemsko prireditev v okolici. Letošnja Agra, ki bo namenila posebno pozornost mednarodnemu letu stročnic, bo obeležil 25 letnico zamejstva, povezovanja s Slovenci po svetu, ki jih iz tujine vabi Urad vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu. Država partnerica bo soseda Madžarska, z državnimi in pokrajinskimi predstavitvami se bodo predstavile številne druge države. Agra bo predstavljala vse tisto, kar potrebujemo za pridelavo zdravju prijaznih živil na način prijazen okolju ter vrhunske pridelke, prehranske izdelke, jedi in vina. Z razstavnimi prostori ter pri pripravi strokovnih dogodkov in predstavitev sodelujejo najvidnejše državne, zbornične, gospodarske in strokovne institucije, predstavlja pa se tudi kmetijsko – živilsko izobraževanje.
Ekološkemu kmetijstvu in živilom, hrani iz naše bližine in lokalni prehranski oskrbi, slovenskemu bogastvu gozdov in lesa ter kmetijski tehniki za varno in okolju prijazno kmetovanje se bodo pridružili predstavitve v hlevih, maneži in v strokovnem dogajanju kjer bodo predstavljene slovenske avtohtone pasme živali, govedo, konji, prašiči, drobnica, čebelarstvo, male živali, ribe v ribniku ter kraški ovčarji. Vse, ki se s poljedelstvom ukvarjajo profesionalno in ljubiteljsko, bodo vabile predstavitve na osrednjem sejemskem vrtu, permakulturnem vrtu, Gainem samooskrbnem vrtu ter sejemski njivi na kateri bodo ob stročnicah na ogled tudi, vrtnine, travne mešanice, jedilna koruza, industrijska konoplja, zelišča in aromatske rastline,... Oaze zelenih poslovnih priložnosti pa bodo tudi nasad hmelja, slovenskega trsnega izbora, starih sort jablan ter gozdno parkovni nasad. Agro bodo spremljali tehtni strokovni posveti, stanovska in družabna srečanja, tržnice, pokušnje, tekmovanja in zabavni dogodki. Bienalno pa bo ob njej potekal tudi 20. Mednarodni sejem embalaže, tehnike pakiranja in logistike, INPAK.
Urad vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu bo obeležil 25 letnico zamejstva in povezovanja s Slovenci po svetu na sejmu že na otvoritveni slovesnosti. Predstavile se bodo kulturne skupine zamejcev iz Koroške, Porabja, Tržaške pokrajine ter Gorskega Kotorja. Na razstavnem prostoru MKGP bo imel Agroslomak svojo informativno stojnico. Svoj sejemski dan bodo še posebej obeležili Porabski Slovenci. Država partnerica sejma AGRA bo Madžarska, ki bo predstavila svojo ponudbo živilske in prehranske industrije, kulinarike, turistično ponudbo, opremo za živilsko in prehrambno industrijo ter kmetijsko mehanizacijo. Na sejmu se bodo predstavile tudi druge države s skupinskimi predstavitvami: Srbija z AP Vojvodino, Belorusija, Avstrija, Poljska ter Medžimurska županija in Županijska komora Sisak iz sosednje Hrvaške. Agra bo predstavljala vrhunsko poljedelsko, živinorejsko, vinogradniško, sadjarsko in gozdarsko mehanizacijo, orodja in opremo, živila in vina, eko živila, semena in sadike, sredstva za prehrano in varstvo rastlin ter živali, opremo za živilsko-predelovalno industrijo, vinarstvo in vinogradništvo, izdelke za trajnostno gradnjo ter uporabo obnovljivih virov energije. Pomembno vlogo bo imela domača živilska industrija, ki bo posamezne panoge, kot so žitarstvo, vinarstvo in sadjarstvo predstavila s skupinskimi nastopi. Nepogrešljive s strokovnimi razstavami, posveti, poslovnimi konferencami in nasveti za obiskovalce bodo najvidnejše institucije, lokalne akcijske skupine in druge najvidnejše ustanove, združenja, društva in posamezniki. K nakupom bodo obiskovalce vabile tematske tržnice jedilnega olja, medu in izdelkov iz medu, eko-bio tržnica ter kmečka tržnica. Na posebni razstavi bodo predstavljeni nagrajeni izdelki iz mednarodnih ocenjevanj kakovosti mesnih, mlečnih izdelkov, brezalkoholnih pijač in medu. Vino Slovenija Gornja Radgona bo predstavilo najboljša vina na razstavi in skozi številne degustacije. Mednarodno leto stročnic bo obeležila posebna razstava, posebne pozornosti pa bo deležna tudi slovenska zelenjava.
Strokovno razstavo goveje živine organizira KGZS skupaj s kmetijskimi zavodi. S plemenskimi biki, brejimi telicami, dojilji s teleti in kravami bodo zastopane vse pomembne mlečne in mesne pasme v Sloveniji. Predstavljenih bo tudi 5 živali iz sosednje Avstrije ter 2 živali avtohtone sivkaste pasme iz krajinskega parka Örseg dežele partnerice Madžarske. Na dan govedorejcev bo potekalo strokovno ocenjevanje razstavljenih živali s podelitvijo priznanj. V organizaciji Zveze društev rejcev govedi lisaste pasme Slovenije bo licitacija plemenskih telic. Konji bodo predstavljeni na razstavi avtohtone izvorne pasme Posavski konj, ki jo organizira Veterinarska fakulteta UL. V hlevih bo 15 plemenskih žrebcev in kobil, ki se bodo predstavljali tudi na maneži v vpregi, vleki hloda in drugih podeželskih opravilih. Rejci kasaških konj iz Ljutomera bodo imeli predstavitev v ponedeljek. Na dan konjerejcev bo kot zanimivost prikazana kmečka poroka z vožnjami z vprego posavskega konja, »šrango« in vsem, kar sodi zraven. V okviru strokovnega dela bo na sporedu predavanje in okrogla miza na temo alternativne uporabe konj ter predstavitev rodovniške knjige posavskega konja. Slovensko združenje rejcev konj pasme Posavec bo tudi izvedbo avkcije plemenski žrebic. V organizaciji KGZS in priznane rejske organizacije za prašičerejo bo izvedena državna razstava prašičev. Predstavljen bo selekcijski program SloHibrid, nabor razstavljenih živali pa bo obsegal mladice, pitance, tekače, merjasce ter krškopoljske prašiče. Zveza društev rejcev drobnice Slovenije organizira državno razstavo drobnice. V njenem okviru bodo razstavljene vse pasme drobnice prisotne v Sloveniji. Razstavo bo spremljala prodaja izdelkov in predstavitve na maneži. S prikazom striženja ovac in vodenja živali s psom pasme kraški ovčar bo še posebej živahno dogajanje.
V organizaciji Biotehniške fakultete, Zootehnika, UL, bo organizirana razstava avtohtonih pasem domačih živali, ki bo promovirala slovenske avtohtone pasme: posavskega konja, istrsko pramenko, krškopoljskega prašiča, kranjsko čebelo in štajersko kokoš. Na stojnicah bodo rejci v degustacijo in nakup ponujali proizvode iz mesa in mleka predstavljenih slovenskih avtohtonih pasem: meso in suhomesnate izdelke, mleko kobile posavske pasme, mleko in mlečne proizvode iz ovčjega in kobiljega mleka, med in čebelje izdelke, jajca štajerske kokoši in meso kopunov. Najmlajši bodo lahko občudovali enodnevne piščance. Čebelarska zveza Slovenije, Zveza čebelarskih društev Pomurja in Javna svetovalna služba v čebelarstvu pripravljajo državno čebelarsko razstavo s prikazi in prodajo medu in izdelkov iz medu, literature in opreme za čebelarje. Na Dan čebelarjev bodo podeljena priznanja najboljšim iz mednarodnega ocenjevanja medu, dogajanje pa bodo okrepila tudi strokovna srečanja. Agra bo živa tudi z razstavo malih živali, razstavo rib v ribniku, ter enodnevno razstavo in predstavitvijo avtohtone pasme kraškega ovčarja.
Razstavo vrtnin in poljščin starih in avtohtonih sort pripravljajo na osrednjem sejemskem vrtu učenci in profesorji Biotehniške šole Rakičan, ki bodo zagotovili tudi vsakodnevne strokovno vodene oglede nasada in pridelkov. Permakulturni vrt bo po na čelih treh temeljev: skrb za zemljo, skrb za ljudi in vračanje presežkov prikazal trajnostne okvire in samozadostne agrikulturne sisteme, ki so narejeni na osnovi naravnih ekosistemov. Gain ekološki samooskrbni vrt predstavlja zasaditve vrtnin za samooskrbo družine s podporo programa naredi vrt.si. Pred slamnato hiško ob vrtovih bodo dnevno pripravljali jedi iz vrtnin v krušni peči. Na sejemski njivi, bodo predstavljene slovenske avtohtone sorte kmetijskih rastlin s poudarkom na stročnicah: več vrst fižola, buče za pridelavo olja, detelja, proso s poudarkom na prehrani, travne mešanice, ajda za prehransko industrijo, vrtnine, konoplja za semena, živilsko industrijo, gradbeni material in tekstil, koruza za kuhanje in pečenje. Poudarek bo na ohranjanju avtohtonih sort semen. Del njive bo namenjen prikazu oživljanja zemlje z zelenim gnojenjem. Pridelki iz sejemske njive, še posebej kombinacije s fižolom, ptujskim lükom in bučnim oljem, bodo obiskovalcem v pokušnjo v Agrini kuhinji. V ogled in prikaz dobrih praks strokovnjakom, kmetom in ljubiteljskim obiskovalcem Pomurski sejem pazljivo neguje trajne vzorčne nasade.
S praktičnim delom in dejavnostmi bodo predstavljeni šolski programi kmetijskega in živilskega šolstva Slovenije. Poglavitne tematike letošnjih strokovnih posvetov bodo: stročnice, slovenska zelenjava in samooskrba. Posebna pozornost bo posvečena podjetništvu kmetijstvu. Za podjetja, obrtnike, organizacije in zainteresirane posameznike bo to izvrstna priložnost za navezovanje poslovnih stikov in izmenjavo izkušenj s potencialnimi poslovnimi partnerji iz Slovenije in evropskih držav. Srečanje je organizirano tako, da omogoča individualne sestanke s potencialnimi partnerji s področij kmetijstva, živilstva, embalaže, tehnike pakiranja in logistike ter gozdarstva. Ko gre za spremljevalne prireditve, ne gre prezreti: 18. državno sekaško tekmovanje lastnikov gozdov, srečanje ob dnevu avstrijske Štajerske, srečanje podeželske mladine, izbor najtežje buče, izrezovanje buč, tekmovanje v vlečenju vrvi, tekmovanje v plesanju polke., tekmovanje v plesanju maskot, nogometna tekma slovenske vinske reprezentance, srečanje sommelierjev in vinskih vitezov, 7. srečanje starodobnih traktorjev Steyr, Festival piva, Agrina Kuhinja, ter sejemskih vrtov Dan mladih s kulturnim in zabavnim programom..