UPKAČ BO „POLNIL“ DOMAČI JABOLČNI SOK
Ministra Židan in Fazekas odprla sadjarski center „Upkač“...
Markovci – Konec minulega tedna je v Porabju in na Goričkem potekalo dvostransko srečanje med slovenskim in madžarskim ministrom, pristojnih za področje kmetijstva, mag. Dejanom Židanom in dr. Sándorjem Fazekasem. Ministra sta se najprej udeležila slavnostnega odprtja sadjarskega centra Upkač (smrdokavra) ter si nato ogledala napredovanje postavitve vzročne kmetije v Porabju. Ministra sta obiskala tudi Krajinski park Goričko, kjer sta si v Markovcih ogledala predstavitev mobilne preše, ki je tako kot center sadjarstva rezultat čezmejnega projekta Slovenija-Madžarska. Skupen obisk sta ministra zaključila ob ogledu Degustacijske hiše na Madžarskem in predaji priznanja blagovne znamke »Produkt narodnega parka«. Sicer pa se je minister Židan še pred srečanjem z madžarskim kolegom, srečal s predstavniki madžarske narodne skupnosti v Pomurju, ki so ga med drugim seznanili tudi s težavami, ki jih povzroča divjad na kmetijskih površinah.
V Gornjem Seniku v Porabju sta se slovenski in madžarski minister, Židan in Fazekas, udeležila slavnostnega odprtja sadjarskega centra Hiše jabolk v Gornjem Seniku. Cilja projekta »Visokodebelni biseri - Upkač«, ki je podprt iz programa »Čezmejno sodelovanje Slovenija–Madžarska 2007–2013«, sta trajnostni razvoj in ohranitev naravne dediščine, ki med drugim poudarjata negovanje maternega jezika in identitete slovenske manjšine ter čezmejno povezovanje pridelovalcev sadja. Hiša jabolk je objekt učne predelovalnice, ki vsebuje celotno linijo za predelavo sadja v sokove, suho sadje in marmelade. Ministra sta si nato ogledala tudi projekt vzorčne kmetije, ki je še v nastajanju. Zaključena je prva faza izgradnje, ki zajema gospodarsko poslopje, protipožarni rezervoar in hlev, v katerega so pred nekaj dnevi že pripeljali sedem brejih krav, začela pa se je tudi gradnja turističnega objekta. Ministra sta po ogledu izrazila navdušenje nad projektom, ki je primer dobre prakse sodelovanja dveh držav, trdega dela posameznikov in odlične strokovne podpore. Minister Židan je vzorčno kmetijo označil kot model, ki dobro deluje in lahko pomaga preživeti ljudem na tem območju, lahko pa bi ga ponudili tudi drugim državam. Prav posebej pa je izpostavil trud Razvojne agencije Slovenska krajina iz Monoštra, brez katere projekt ne bi zaživel. Madžarski minister Fazekas pa je projekt označil za lep zgled sodelovanja, ki prinaša revitalizacijo sadjarstva na tem območju, kar pomeni tudi možnost za nadaljnje kmetovanje in zaslužek, tako da bodo lahko Slovenci, ki živijo tu, ostali na rodni zemlji.
Srečanje sta ministra nadaljevala v Sloveniji, v Krajinskem parku Goričko – Markovci, kjer sta se seznanila z delovanjem prve mobilne stiskalnice na Goričkem, ki jo bodo uporabljali lastniki visokodebelnih sadovnjakov. Stiskalnica v dobri uri stisne 300 kilogramov jabolk, vroči sok pa natočijo v vrečke, pri čemer je cena za petlitrsko vrečko en evro. Ministra sta nato simbolično posadila tudi jablani. Na dvorišču župnišča v Markovcih, kjer so uradno predali namenu mobilno polnilno linijo za predelavo sadja, ki so jo nabavili v okviru čezmejnega projekta Visokodebelni biser - Upkač (smrdokavra), s katerim želijo ohraniti visokodebelne travniške sadovnjake in s tem življenjski prostor te zaščitene ptice. Sok, stisnjen s pomočjo nove mobilne polnilne linije, ki jo bodo lahko uporabljali lastniki visokodebelnih sadovnjakov v Krajinskem parku Goričko, sta poskusila tudi oba ministra.
Direktor Javnega zavoda Krajinski park Goričko Bernard Goršak je predstavil mobilno polnilno linijo za predelavo sadja v sok. Ta bo po besedah Uroša Koštrica iz zavoda služila prebivalcem na obeh straneh meje. Tudi v Markovcih so imeli občani Občine Šalovci priložnost, da so pripeljali svoja jabolka in so jim iz njih stisnili sok. Mobilna polnilna linija bo oktobra potovala po občinah v Prekmurju. Na podlagi dogovora z občinami, da v ta namen omogoči električni in vodovodni priključka, ki sta potrebna za njeno delovanje, bodo tisti, ki pripeljejo jabolka v predelavo za pet litrov stisnjenega soka plačali zgolj en evro, s čimer se pokrije strošek embalaže. To ugodno ceno lahko omogočijo zato, ker je polnilna linija sofinancirana iz evropskih sredstev in zato ta dejavnost ne sme biti tržno usmerjena. „Včasih smo mislili, da to, če smo majhna država, če so kmetije majhne in so pogoji za obdelovanje težji, da je to ovira, ki je ne moremo premagati. Sedaj razmišljamo drugače“, pravi minister Židan, ki vidi v lokalni pridelavi in predelavi predvsem kakovost in poslovno priložnost.
Ob zaključku srečanja sta si ministrska kolega ogledala še Degustacijsko hišo v madžarskem Őriszentpéteru, kjer je madžarski minister podelil priznanja blagovne znamke »Produkt narodnega parka«. Na delovnem razgovoru sta nato ministra izrazila zaskrbljenost nad škodo, ki jo dela divjad na kmetijskih površinah na obeh straneh meje. Dosedanje izkušnje kažejo, da na ravni posameznih držav tega problema ne moremo rešiti. Zato sta se ministra dogovorila za skupno delovanje in imenovala vodji operativne skupine.