V Radencih za zdravje srca izberejo zdravo hrano!

Jedi naj bodo čim bolj barvite. V hotelu Radin v Radencih že desetletja razvajajo domače in tuje goste. Zdravilišče Radenci se ponaša z bogato zgodovino, saj so jih prvi gosti obiskovali že leta 1882.
Glede na to, da gostje, tako domači, kot tuji, vedno večjo pozornost namenjajo tudi prehrani v določenih destinacijah, kamor odhajajo na počitnice in tudi dnevne obiske, je vedno več gostinskih objektov, ki veliko pozornost namenjajo prav kulinarični ponudbi. Tako je tudi v Sava Turizmu, kjer so v skladu s smernicami in življenjskim slogom različnih ciljnih skupin vpeljali nov kulinarični produkt Jejmo bolje! V sodelovanju s priznano nutricionistko Mojco Cepuš goste osveščajo o zdravem prehranjevanju z vnaprej pripravljenimi predlogi jedilnikov (program Be fit v Grand Hotelu Primus Termah Ptuj in Izberimo zdravo v Zdravilišču Radenci). Novost minulega poletja so tako bili prilagojeni jedilniki za najmlajše goste, priljubljene jedi otrok in mladostnikov kuharski mojstri pripravljajo na bolj zdrav način. A to ni vse...

Za zdravje srca izberimo zdravo!

Zdrava prehrana je temelj dobrega počutja. Pomena zdravega prehranjevanja pa se pogosto zavemo šele, ko je naše zdravje skrhano ali zbolimo. Takrat začnemo razmišljati o vplivu prehrane na zdravje in počutje. Pri krepitvi oz. obnovitvi zdravja je prehrana zelo pomembna, zato v Zdravilišču Radenci pripravljajo jedi iz svežih, lokalnih in sezonskih sestavin, tako s področja domače, kot mednarodne kulinarike. In v sodelovanju z nutricionistko Mojco Cepuš so razvili program Izberimo zdravo! Pripravili so namreč posebne menije za zdravo srce, za ledvične bolezni, diabetes, hujšanje in proti stresu. V vsaki hotelski restavraciji so uredili poseben kotiček s svetovano zdravo prehrano, ki so ga uredili po nasvetih nutricionistke. Tu boste našli nasvete, katere hrane se izogibati in katerih napak ne početi pri prehranjevanju, pojasnilo zakaj je dobro jesti barvito hrano, kako lahko zlahka vnesemo v telo zadostne količine Omega3, s katerim vitaminom pospešimo absorbcijo železa… V hotelskih kavarni in baru pripravljajo tudi okusne smutije ali tako imenovane zelenčke, ki jih obiskovalci v Radencih hitro vzljubijo in odkrijejo, zakaj je dobro, da jih jemo z žlico. Nasvete za vsako izmed naštetih skupin so zbrali tudi v brošuri Izberimo zdravo, ki jo, kot pravi Vesna Maučec, direktorica hotelov v Zdravilišču Radenci, lahko gostje odnesejo tudi domov.

V brošuri so med drugim navedena tudi priporočila nutricionistke Mojce Cepuš, ki poudarja, da se je potrebno izogibati največjim strupom sodobne prehrane. In tukaj so: Rafinirani sladkor, ki pri prebavi in presnovi oropa telo pomembnih mineralov in vitaminov. Povzroča zobno gnilobo in osteoporozo. Zato Mojca predlaga: Izberite nerafinirani sladkor: melaso, med, agavino sladilo, jabolčni sirup, nerafinirani sladkor, in nadaljuje: „Sol je izredno pomembna za delovanje človeškega organizma. Omogoča osmozo, pomembna je za presnovo v celicah, je prevodnik, premosti energijski deficit. Rafinirana sol nima več teh lastnosti in pogosto povzroča visok krvni tlak in dehidracijo. Izberite nerafinirano sol. Pri predelavi čiste, bele moke se izgubi večina mineralov, vitaminov in vlaknin. Izberite polnozrnate izdelke, ki vsebujejo vlaknine in imajo zaradi svoje sestave manjši vpliv na nihanje sladkorja v krvi: neoluščeni riž in alternativna žita – ajda, proso, kvinoja, amarant…Postopek homogenizacije, ki se uporablja za podaljšanje trajnosti mleka, naj bi povzročal poapnenje žil in povišane vrednosti holesterola v krvi. Izberite nehomogenizirano pasterizirano, samo toplotno obdelano mleko. Hidrogenirana ali transmaščoba - Ta je v margarinskih namazih, skoraj vseh sladkarijah, slanih izdelkih in industrijsko pripravljeni hrani. Za zdravje je zelo škodljiva! Zamenjajte jo z bolj zdravimi nadomestki, na primer maslom ali kokosovo maščobo. Tudi ocvirki so boljša izbira – seveda v zmernih količinah. Predelani mesni izdelki - Ti vsebujejo številne aditive, ki pri predelavi podaljšujejo njihovo obstojnost in vplivajo na barvo, aromo in okus. Znanstveniki uživanje povezujejo s povečanim tveganjem obolelosti za rakom. Mononatrijev glutaminat (E621) - Ojačevalec okusa, ki ga najpogosteje najdemo v kitajski hrani, juhah iz vrečk, jušnih kockah, omakah, slanih prigrizkih, suhomesnih izdelkih in številnih drugih prehranskih izdelkih, ima številne slabe stranske učinke na zdravje. Lahko povzroča slabost, bruhanje, diarejo in trebušne krče, glavobol, pritisk v glavi, povečano bitje srca. Pri nakupu živil berite deklaracije in se mu poskusite izogniti...“.

In prav ob asistenci nutricionistke Mojce Cepuš, je Boštjan Rožanc, vodja kuhinje v Zdravilišču Radenci, javno pripravil meni za zdravo srce, ob tem so predstavili aktualne novosti, ki so jih združili pod imenom Izberimo zdravo! Jedi so združili v pet skupin, in sicer »za zdravo srce«, »za zdravje ledvic«, »pri sladkorni bolezni«, »za fit postavo in zdravo hujšanje« in »proti stresu«. Jedi, označene s temi oznakami, lahko gostje izbirajo pri vsakem obroku in tako upoštevajo načelo: Ne jejte manj, jejte bolje!

Recepti:

1. Mariniran postrvji filet s šalotko, tatar dimljene in sveže postrvi v hrustljavem polnozrnatem ovoju na peteršiljevi kremi s hrenovim sladoledom z bučnim oljem in olje dimljene rdeče paprike

Marinirana postrv: 2 postrvja fileta, 3 šalotke, repično olje, kis, sol, poper v zrnu, lovorjev list, česen, rjavi sladkor.

Postrvjim filetom odstranimo kožo ter koščice, jih narežemo na poljubno velike kose, začinimo s soljo in na vroči ponvi z nekaj kapljic olja opečemo z obeh strani. Pečene ribe odstranimo iz ponve, v isti ponvi ovenimo na kolobarje narezano šalotko, katero zalijemo z mešanico kisa, vode, strtega česna ter začimb (lovorjev list, poper v zrnu, sol in sladkor po okusu). V marinado položimo postrvje filete, na kratko pokuhamo in ohladimo. Na hladnem v marinadi lahko ribe pustimo do pet dni.

Tatar sveže in marinirane postrvi: 1 filet sveže postrvi, 1 filet dimljene postrvi, 2 šalotki, ½ sveže rdeče paprike, poper, sok polovice limone, drobnjak.

Dimljeni in sveži postrvi odstranimo kožo ter koščice in drobno sesekljamo, olupljeno šalotko in očiščeno papriko prav tako drobno sesekljamo ter dodamo ribam, začinimo z mletim poprom, sokom limone in narezanim drobnjakom. Tatar pred serviranjem pustimo počivati na hladnem vsaj 20 min.

Hrustljavi ovoj iz polnozrnate moke: 10 dag polnozrnata moka, 1 žlica repičnega olja, 1 dcl mlačne vode.

Sestavine dobro pregnetemo razvaljamo in narežemo na trakove ter ovijemo na tulce prekrite z peki papirjem ter premažemo z beljakom in v vroči pečici 180 °C pečemo 10 min. Pečene odstranimo in modelov ter ohladimo.

Peteršiljeva krema: 4 srednje velike korene peteršilja, 0,5 dcl mleka, sol, muškatni orešček.

Operemo korenine peteršilja in jih olupimo. Olupke v pečici posušimo in jih kasneje pri sestavi jedi uporabimo. Narezane korenine v mleku in mali količini vode z začimbami kuhamo do mehkega. Korenine odcedimo in pretlačimo ter dolivamo tekočino da nastane kremast pire, ki ga ohladimo. Hren z bučnim oljem: 2 žlici hrena iz kozarca, ½ žlice kisle smetane, ½ dobrega bučnega olja. Sestavine zmešamo in zamrznemo ter iz njih oblikujemo žličnike.

Na krožnik s slaščičarsko paleto nanesemo peteršiljevo kremo nanjo položimo hrustljave ovoje nadevane z tatarjem, marinirano postrv s šalotko, sušene korenine peteršilja, hrenove žličnike in jed pokapamo z oljem dimljene rdeče paprike ter okrasimo z mladim drobnjakom.

2.Počasi kuhano srnino stegno »sous vide« v omaki iz zelišč na pireju sladkega krompirja s skutinim štrukljem iz vijoličnega krompirja in sotirano zelenjavo z maslom.

Srnino stegno: 0,5 kg srninega stegna, jušna zelenjava (korenje,zelena, peteršilj, paradižnik...), začimbe (sol, poper, brinove jagode, rožmarin, timijan, majaron), žlička paradižnikovega koncentrata, rdeče vino, olje.

Stegno: Iz srninega stegna oblikujemo 4 ovalne rezine katere začinimo z mešanico začimb in ovijemo v folijo, tako obdrži obliko hkrati preprečimo dostop vode v kateri stegno počasi kuhamo 2 do 3 ure na 53 °C. Kuhano meso vzamemo iz vode odstranimo folijo in na vroči ponvi popečemo.

Omaka: Obrezline srninega stegna na olju prepražimo, dodamo narezano jušno zelenjavo, paradižnikov koncentrat ter, začimbe. Prepražene sestavine zalijemo z vinom, dodamo jušno osnovo in kuhamo, da povre do želene gostote. Na koncu dodamo sveže sekljana zelišča.

Sladek krompir: 1 velik sladek krompir, 0,5 dcl sladke smetane, sol.

Olupljen sladek krompir narežemo na kocke solimo in skuhamo v vodi. Krompir precedimo, pretlačimo mu dodamo sladko smetano in vodo v kateri smo kuhali krompir, da dobimo želeno gostoto.

Skutin štrukelj z modrim krompirjem: 40 dag vijoličnih krompirjev, 2 jajci, 20 dag skute, muškatni orešček, sol, žlička masla.

Opran krompir skuhamo, ga olupimo in pretlačimo, ohladimo ter dodamo 1 celo jajce in pol, muškatni orešček in sol. Maso iz krompirja na foliji razvaljamo ter premažemo z nadevom iz skute, soli in preostalega jajca. Testo in nadev zvijemo v štrukelj katerega v vodi kuhamo 20 min.

Poljubno zelenjavo na maslu prepražimo posolimo in z jušno osnovo zalijemo in pokuhamo na zob. Na krožnik nanesemo pire iz rumenega krompirja, dodamo štrukelj in popečeno srnino stegno katerega prelijemo z omako in obložimo z zelenjavo.

3.Čokoladna strnjenka s kostanjem, bučnim makronom, jagodovo omako

Čokoladna strnjenka: 15 dag temne čokolade, 3 dcl sladke smetane, 2 rumenjaka, 2 lista želatine, sneg iz 2 beljakov, 6 dag rjavega sladkorja, žlička ruma, 5 dag maronov.

Rumenjake in polovico sladkorja penasto vmešamo prelijemo mlačno smetano ter nad soparo stepamo da se zgosti. Dodamo namočeno želatino, raztopljeno čokolado in stepene beljake ter pretlačene kuhane kostanje. Maso lahko premešamo in vlijemo v model, da se na hladnem strdi.

Makron iz bučnic golic: 1 beljak, 4 dag mletega rjavega sladkorja, 1,5 dag mletih bučnih semen. Beljake in sladkor počasi stepemo v trd sneg, dodamo mleta bučna semena in nabrizgamo s peki papirjem obložen pekač male kupčke. Makrone pečemo 20 min na 150° C.

Na jagodno omako iz svežih jagod in meda položimo čokoladno strnjenko ter okrasimo z bučnim makronom.

Zdravilišče Radenci in radenska termalna voda

Poleg odlične in predvsem zdrave hrane, Zdravilišče Radenci ponuja tudi enkratno možnost za sprostitev in dobro počutje, ponujajo izjemno veliko možnosti za preživljanje oddiha. Možnost nastanitve je kar pestra, saj gostje lahko izbirajo med dvema hoteloma, oba pa imata kvalitetno oceno štirih zvezdic. Hotel Radin ponuja kar 291 sob in je osrednji hotel zdravilišča, hotel Izvir pa 128 sob ter vsebuje center zdravja Corrium, kjer izvajajo različne vrste aktivnosti ter programov za dobro počutje. Zdravilišče Radenci temelji na storitvah, ki jih izvajajo s pomočjo zdravilne radenske termalne vode. Zdravilišče se ponaša z bogato zgodovino, saj so prvi gosti Radence obiskovali že leta 1882, torej polnih 133 let.

Radenska mineralna voda je zdravilna in blagodejno vpliva na srce in ožilje, ima pozitivni učinek na obolenja ledvic in sečnih poti, revme ter motnje gibalnega sistema, tako so redni gosti zdravilišča tisti, ki zdravo uživajo življenje. Kompleks stoji sredi žitnih polj in vinorodnih gričev, kar je za ljubitelje narave izjemno velik jezik na tehtnici, ko se odločajo za izbiro term oziroma zdravilišč za oddih. Zdravilišče Radenci ponujajo tudi kvalitetne wellness storitve, ki jih lahko koristimo v Beauty in Stone & Concerto salonu ter Ayurveda centru. Značilne za terme so različne mineralne kopeli z ogljikovim dioksidom (CO2), ki dodatno pripomore k sprostitvi in užitkom. Zdravilišče Radenci so izjemno raznoliko območje, kjer nikomur ni dolgčas. Če si zaželimo gibanja, nam poleg plavanja kompleks omogoča še vrsto ostalih aktivnosti. Ves čas potekajo jutranja in vodna gimnastika, tečaji tenisa, lahko pa se odločimo za izposojo kolesa in raziskovanje okoliških gričev, potenje v fitnes centru, kegljanje ali pa opravimo rekreacijo s katero izmed iger z žogo, saj so nam prav vse dostopne in na voljo...