Že priključenih 3000 populacijskih enot

Uspešno poteka poskusno delovanje radgonske čistilne naprave.
Na platoju centralne čistilne naprav (CČN) ob reki Muri, za katerega pravijo, da je menda tako visok, da ga reka nikoli ne bo poplavila, sta radgonski župan Stanislav Rojko in vodja oddelka za razvoj in infrastrukturo občine Gornja Radgona Vladimir Mauko predstavila uspešen zaključek ene največjih investicij v zgodovini občine, projekta gradnje CČN in kanalizacijskega sistema. S poskusnim obratovanjem so pričeli 30. junija, kajti do konca letošnjega leta morajo pridobiti uporabno dovoljenje, da bodo lahko pridobili 5 oziroma 10 odstotkov zadržanih sredstev za kanalizacijskim sistem in za čistilno napravo. Skupna vrednost odobrenih sredstev je 9.144.000,00 evrov, do sedaj pa so prejeli 6.172.000,00; te dni čakajo še na 677.000 € iz državnega proračuna.

Na novo CČN je že priključenih okrog 3000 populacijskih enot (PE), tudi nekatere največje uporabnike. Ves čas poteka priključevanje zasebnih stanovanjskih hiš, ki so na sistem priključene preko obstoječih greznic. Največji zalogaj in tudi finančni strošek je priključevanje okrog 300 novih enot oz. stanovanjskih hiš, ki bodo morale plačati znesek v povprečju od 600 do 800 evrov - omogočeno jim je plačevanje v desetih obrokih, vendar ne bodo priključeni, dokler ne plačajo prvega obroka. V času poskusnega obratovanja morajo tudi odpraviti vse morebitne težave kot so vdor čiste vode iz vodovodnega omrežja ali podtalnice v kanalizacijski sistem. Poleg 20 kilometrov novega in obnovljenega sistema deluje v občini Gornja Radgona še okrog 9 kilometrov ločenega in starega kanalizacijskega sistema ter 13 črpališč. Seveda, kot je bilo slišati, šele s končanjem nove CČN se začne resno delo na tek področju. Za sanacijo oz. „odstranitev“ dosedanjega kanalizacijskega sistema naj bi namreč porabili več kot za gradnjo novega...

Kakorkoli že projekt Odvajanje in čiščenje odpadnih voda v porečju Mure, ki ga občina Gornja Radgona izvaja od leta 2013 in je eden največjih infrastrukturnih projektov v regiji, se je uspešno zaključil. S priključevanjem uporabnikov na kanalizacijski sistem in centralno čistilno napravo potekajo še zadnje aktivnosti v okviru projekta. Vrednost celotnega projekta znaša 11.860.566,00 evrov in ga delno financira Republika Slovenija, delno Kohezijski sklad EU v okviru. „Izredno sem vesel in zadovoljen, da smo uspešno zaključili tako velik in pomemben projekt za našo regijo, s katerim smo lahko izgradili manjkajočo infrastrukturo javnega komunalnega sistema, kar zajema tudi izgradnjo CČN“, je med drugim povedal radgonski župan Stanislav Rojko, ki dodaja, da gre za pomembno pridobitev, saj se bo s tem projektom preprečilo onesnaževanje tal, podtalnice in površinskih voda, kar bo vplivalo tudi na biotsko raznolikost tega območja.

Celoten projekt izdatno prispeva k dvigu kakovosti bivanja občank in občanov ter k dvigu kakovosti naravnega okolja. Njegov namen je bil izgradnja manjkajoče javne komunalne infrastrukture za odvajanje in čiščenje odpadnih voda na območju občine Gornja Radgona. Zajemal je izgradnjo dostopne poti do CČN, plato za čistilno napravo, prestavitev potoka Hercegovščak, izgradnjo čistilne naprave kapacitete 8.800 PE, kanalizacijskega omrežja v skupni dolžini okrog 9 kilometrov in objektov na kanalizaciji (črpališča, razbremenilni jaški…). Trenutno potekajo aktivnosti za priključevanje uporabnikov na kanalizacijski sistem in CČN. V okviru tega se občanom izdajajo obvestila o priključitvi na javno kanalizacijo. Seznanjajo jih s postopki priključevanja in ostalimi na to aktivnost vezanimi podrobnostmi. Deležnike obveščajo o višini komunalnega prispevka in možnostih ponovnega izračuna (na podlagi morebitnih dejstev, ki bi lahko vplivala na višino prispevka) in obročnega plačila.

Na sistem želijo priključiti kar največje število populacijskih enot, zato so bili opravljeni razgovori med občino Gornjo Radgona kot investitorjem, Komunalo Radgona kot upravljavcem komunalnega sistema in CČN, ter upravljavci stanovanjskih blokov. Nadalje si želijo, da bi na sistem priključili tudi največje uporabnike, ki so v občini. Tako so na sistem že priključili Radgonske Gorice d.d., Elrad International d.o.o., VAR d.o.o. in ELTI d.o.o.. V kratkem pričakujejo tudi priključitev obrata podjetja Reflex, Doma starejših občanov Gornja Radgona in Vrtca Manka Golarja Gornja Radgona, medtem ko se aktivnosti za priključitev Osnovne šole Gornja Radgona še izvajajo, saj je potrebno izvesti izgradnjo povezovalnega kanala. Priključevanje stanovanjskih hiš, ki so v Gornji Radgoni večinoma priključene na obstoječ mešan sistem kanalizacije preko greznic, je prav tako v teku. Priključevanje poteka postopoma, saj morajo občani predelati svoje greznice oz. izvesti navezave na nov sistem kanalizacije, kar predstavlja določen strošek. Prav tako se na terenu v nekaterih primerih kaže potreba po prevezavah oz. povezavah nekaterih delov cevovodov na način, da bo omogočena distribucija blata na nov kanalizacijski sistem in posledično na CČN.

Sistem, ki je vezan na CČN je zelo razvejan in je potrebno premoščati kar nekaj višinskih razlik. V ta namen se izvajajo gradbeni in mehanski posegi na telemetriji, v smeri izgradnje, obnove in nadgradnje črpališč, ki omogočajo distribucijo odpadne vode na CČN. V delo bodočega upravljavca CČN se uvaja Komunala Radgona d.o.o. Izvajajo se tudi vse potrebne aktivnosti za pridobitev uporabnega dovoljenja za CČN in kanalizacijski sistem. Na CČN so ta čas odgovorni Tomi Šoštarič, Drago Karba in Anton Rožman, v laboratoriju pa opravlja nadzor študentka okoljevarstva in komunale Tadeja Župančič.