BIOPLINARNE OBČUTLJIVA TEMATIKA
Po sobotnem izlivu gnojevke iz Bioplinarne Motvarjevci, sum za podobno ogrožanje narave tudi v Nedelici
...
Lendava – Te dni je na skrajnjem severovzhodu države, zlasti na lendavskem območju, v ospredju razglabljanje o tem, ali so bioplinarne, ki v zadnjem času rastejo kot gobe, dejansko varne in ali ne gre za nekakšne „ekološke bombe“. Ljudje so namreč skeptični do omenjenih bioplinarn, že od začetka njihove gradnje, sedaj ko se tu in tam ogrozi narava, pa je občutljivost in s tem skrb domačinov še večja. In potem ko je minulo soboto iz Bioplinarne v Motvarjevci izteklo najmanj 14 kubičnih metrov gnojnice, ki je poleg neznosnega smradu v kraju Motvarjevci in okolici, pomorila kar nekaj rib v Kobiljskem potoku, so ljudje ogorčeni. Direktor motvarjevske bioplinarne Matjaž Durič sicer trdi, da nevarnosti za podtalnico ni, a kljub temu je občinski štab Civilne zaščite Moravske Toplice najmanj devetnajstim družinam prepovedal uživati vodo iz domačih studencev in jim dovažajo pitno vodo v plastenkah. Ob tem iz Zavoda za zdravstveno varstvo Murska Sobota svetujejo, da ljudje morajo prekuhati vodo, kar pomeni, da je tukaj le nekaj je sumljivega. Uradni rezultati analiz bodo najbrž znani ta četrtek, 21. julija.
Že sedaj pa je znano, da naj ponedeljkovo onesnaženje v okolici Nedelice ne bi prišlo iz tamkajšnje bioplinarne. Kljub temu pa so policisti v svojem sporočilu za javnost zapisali, da je v ponedeljek ob 8,56 uri zjutraj, je „OKC PU Murska Sobota bil obveščen, da naj bi iz bioplinarne v Nedelici iztekala smrdeča voda, ki je nevarna za okolje. Na kraju je bila poleg policistov tudi pristojna oseba iz VGP Drava. Ugotovljeno naj bi bilo, da v danem primeru ne gre za nevarno snov okolju saj gre za vodo, ki ob močnem nalivu priteče izpod silosa“.
Podobno so zapisali tudi iz Regijskega center Murska Sobota, kjer pravijo, kako so jim sporočili, češ „da iz bioplinarne v Nedelici, občina Turnišče izteka neka črna snov. O dogodku so bile obveščene vse pristojne službe. Gasilec PGD Turnišče je na kraju preveril stanje o prijavi dogodka in ni ugotovil nobenega iztekanja ali onesnaženja. Prav tako mu je bilo s strani predsednika ribiške družine Lendava povedano, da lahko konča z intervencijo in se vrne v gasilski dom. Ostale službe so na kraju, kjer še ugotavljajo vzrok onesnaženja. Dežurna VGP Drava nam je na kraju sporočila, da ni dokaza, da bi onesnaženje prišlo iz bioplinarne in niso zasledili izpustov na kraju samem, gre pa za neznano temno snov, ki je vodo v melioracijskem jarku temno obarvala, rastlinje pa delno ožgala. Neznana snov ima vonj po silaži. Večjih posledic ni bilo“.
POGIN RIB PRI KOBILJU ZARADI BIOPLINARNE MOTVARJEVCI?
Potem ko so že minulo soboto opazili velik pogin rib v Kobiljskem pokotu v Motvarjevcih, kjer je iz bioplinarne iztekla večja količina gnojnice, se je omenjena snov očitno premaknila nekaj kilometrov naprej do Kobilja. V ponedeljek je namreč podžupan občine Kobilje na regijski center za obveščanje v Murski Soboti sporočil, da so v Kobiljskem potoku opazili obsežnejši pogib rib in črno obarvano vodo.
„Ali je vzrok temu sobotna napaka na bioplinarni v Motvarjevcih, tam se je v isti potok zlilo več kot 14 kubičnih metrov gnojnice, zaenkrat še ni znano“, so pripisali na ReCO Murska Sobota, ki so že pred tem sporočili, da je do manjšega pogina rib prišlo tudi v reki ščavnici ob naselju Veščica v občini Razkrižje. Tudi tukaj so o dogodku bile obveščene ustrezne službe, ki bodo skušale ugotoviti kaj je vzrok za pogin....