ORKANSKI DEŽ ZALIL PREKMURSKO PRESTOLNICO
Natanko dve leti, po katastrofalnem 13. juliju 2008, ko sta orkanski veter in toča v Pomurju uničevala vse kar se je znašlo na poti, saj so uničene stotine hiš, tisoče vozil, tisoče ...
Le dobra ura je bila potrebna, da so se Murska Sobota ter še nekateri prekmurski kraji znašli pod vodo, kakršne ne pomnijo niti najstarejši.
Murska Sobota, 14. julija – Natanko dve leti, po katastrofalnem 13. juliju 2008, ko sta orkanski veter in toča v Pomurju uničevala vse kar se je znašlo na poti, saj so uničene stotine hiš, tisoče vozil, tisoče hektarjev kmetijskih površin, izruvanih ali drugače uničenih deset tisoče dreves..., se je narava znova razburila in pokazala zobe. V torek, 13.7. okoli 16. ure se je nad Mursko Soboto in okolico razbesnelo neurje z močnim dežjem, vmes je padala še drobna toča. Skorajda v hipu se je večji del mesta znašel v primežu vode, ki jo kanalizacijske cevi in jaški niso uspeli odvajati. Voda je najbolj zalila Zvezno, Slovensko, Gregorčičevo, Bakovsko in Razlagovo ulico, kjer je menda celo dvignilo pokrov kanalizacijskega jaška. Zaradi obilice vode sta bili nekaj časa celo zaprti Bakovska in Gregorčičeva ulica. Voda je ponekod segala kar do pol metra visoko. Zalilo je tudi stari podvoz v Lendavski ulici, poplavljen je bil tudi bližnji novozgrajeni podvoz pod železniško progo. Nič bolje se ni godilo primestnih naseljem: najhuje je bilo v Rakičanu in Černelavcih.
Po podatkih Agencije za okolje je med 16.00 in 16.30 v Murski Soboti padlo 22 litrov dežja na kvadratni meter, v bližnjem Rakičanu pa je v dobri uri padlo kar 57 litrov vode na kvadratni meter. Voda je zalila tudi številne kleti, tako, da so morali posredovati gasilci in vse druge službe. Na delu jih je skupaj bilo več kot sto petdeset. Po besedah poveljnika civilne zaščite občine Murska Sobota Stanislava Wolfa je voda zalila približno sto objektov v samem mestu in najmanj trideset v primestnih naseljih. Kot pa je sporočil Franc Šlihthuber, župan Gornjih Petrovcih, je nekaj škode v njegovi občini povzročila toča, ki je padala predvsem v Križevcih ter še nekaterih krajih omenjene občine na Goričkem. Dodal je, da je komisija, ki bo ocenjevala posledice neurja, začela z delom že danes: „Pričakujem, da bo največ škode na lokalnih cestah, kjer je voda odnesla gramoz“, je dejal Šlithuber. Mimogrede: natanko pred dvema letoma, ko je 13. julija 2008, Mursko Soboto in okolico, pravzaprav celo pokrajino ob reki Muri, prizadelo orkansko neurje, ki je povzročilo največjo škodo doslej. Le na kmetijskih površinah je bilo namreč za 14 milijonov evrov škode.
„Okrog 16. ure je Mursko Soboto z okolico zajela nevihta z močnim dežjem. Poplavljenih je bilo več ulic v Murski Soboti ter v naselju Černelavci, meteorna voda pa je zalila okrog 120 stanovanjskih hiš ter stanovanjskih blokov, hotela Diana, Centra srednjih in poklicnih šol, ene prodajalne ter manjšega gostinskega lokala. Posredovalo je 108 gasilcev iz gasilskih društev: Murska Sobota, Cernelavci, Markišavci, Polana, Veščica, Rakičan, Krog, Satahovci, Nemčavci, Kupšinci, Bakovci, Noršinci in Štab Civilne zaščite MO Murska Sobota“, so sporočili iz Regijskega centra za obveščanje v Murski Soboti.