Paraplegiki potrebujejo ustrezen kombi
Društvo paraplegikov Prekmurja in Prlekije skušajo nabaviti nujno potrebno prevozno sredstvo za svoje članice in člane. Edini obstoječi kombi je že prevozil pol milijona kilometrov.
V Društvu paraplegikov Prekmurja in Prlekije (DPPP), ki šteje okoli 80 invalidnih članic in članov, so začeli z dobrodelno akcijo zbiranja sredstev za nakup novega kombiniranega vozila za prevoz invalidov, torej svojih članov paraplegikov in tetraplegikov. Nova pridobitev bo pomenila nepogrešljiv prispevek h kakovostnejšemu življenju najtežje prizadetih ljudi, ki so člani njihovega društva. „Vozilo s katerim razpolagamo je staro skoraj 10 9 let, dotrajano in ima prevoženih skoraj pol milijona kilometrov. Med prevozom nas je zaradi okvare že večkrat pustilo na cedilu sredi ceste. Popravilo in servisiranje je društvo samo v letošnjem letu stalo že več kot 2000 €. Zato potrebujemo novo kombinirano vozilo, ki ga bo za prevoz invalidov potrebno dodatno prilagoditi. Zaradi visokih stroškov nabave in predelave vozila, ki jih nikakor ne moremo pokriti iz lastnih virov, sedaj zbiramo dodatna sredstva. Eden od načinov zbiranja sredstev je dobrodelna akcija preko SMS sporočil pri operaterjih Telekom Slovenije, Izimobil, Debitel, Simobil in Tušmobil, kjer lahko uporabniki mobilne telefonije s pomočjo SMS sporočila s ključno besedo KOMBI1 na 1919 donirajo en evro za nakup kombija za invalide“, pravi predsednik Stanko Novak.
Poleg je tudi nekaj sponzorjev in donatorjev, ki nameravajo pomagati na kakšen drugačen način, žal pa bo potrebni znesek vseeno težko zbrati. Zato jim je še naprej dobrodošel vsak evro. Novak dodaja: „Hvaležni smo vsakemu posamezniku, organizaciji, društvu, ustanovi ipd., ki so ali bodo s prispevkom pomagali našemu društvo pri nakupu in predelavi novega kombiniranega vozila za prevoz paraplegikov in tetraplegikov. Zavezujemo se, da bomo zbrana sredstva porabili namensko, transparentno in ekonomično. Naši člani smo trajno vezani na invalidski voziček - paraplegiki in tetraplegiki. Društvo skrbi za to, da imajo člani možnost kvalitetnejšega življenja, s pomočjo posebnih socialnih programov, ki zajemajo šport in rekreacijo, interesne dejavnosti, kompenzacijo invalidnosti, ohranjevanje zdravja, prevoze s prilagojenim kombiniranim vozilom ter osebno asistenco. Nova pridobitev bo pomenila nepogrešljiv prispevek h kakovostnejšemu življenju najtežje prizadetih ljudi. Prevoz predstavlja najpomembnejšo in najbolj iskano obliko pomoči, saj vsaj tretjina naših članov zaradi gibalne nezmožnosti ne more voziti avtomobila. Samo v lanskem letu smo s prilagojenim vozilom opravili 65.000 km. Iz zgoraj opisanih razlogov potrebujemo novo kombinirano vozilo, ki ga bo za prevoz invalidov potrebno dodatno prilagoditi. Zaradi visokih stroškov nabave in predelave vozila, ki jih nikakor ne moremo pokriti iz lastnih virov, potrebujemo dodatna sredstva“.
Torej DPPP vključuje ljudi, ki so v svojem vsakdanjem življenju vezani na uporabo invalidskega vozička zaradi posledic paraplegije ali tetraplegije, parapareze ali tetrapareze in živijo na območju tridesetih občin na skrajnjem severovzhodu države: Murska Sobota, Lendava, Ljutomer, Gornja Radgona, Ormož, Beltinci, Tišina, Cankova, Rogašovci, Kuzma, Grad, Gornji Petrovci, Šalovci, Hodoš, Puconci, Moravske Toplice, Dobrovnik, Kobilje, Velika Polana, Turnišče, Črenšovci, Odranci, Veržej, Križevci, Radenci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Razkrižje, Apače, Sv. Tomaž in Središče ob Dravi. „In v primerjavi z dejstvom, da se lahko pohvalimo, ker imamo kvalitetne prostore na Noršinski ulici 14 v Murski Soboti, ki so prilagojeni našim potrebam, saj so grajeni brez arhitektonskih ovir, pa to nikakor ne velja za prevoz naših članic in članov“, dodaja predsednik društva Stanko Novak.
V letnem delovnem programu ima Društvo paraplegikov Prekmurja in Prlekije okoli deset programov, ki se financirajo iz Fundacije invalidsko humanitarnih programov (Fiho), iz sredstev občinskih in državnih razpisov, ter v manjši meri iz sredstev donatorjev. Med omenjene programe sodijo tudi prevozi paraplegikov, s čem želijo izboljšati kakovost življenja in mobilnost članov ter paraplegikom ob vsakem času omogočiti ustrezen in kakovosten prevoz z društvenim kombi vozilom. Tako članom omogočijo nemoteno sodelovanje na društvenih aktivnostih in prireditvah, s tem pa je omogočeno nemoteno vključevanje v družbeno življenje, hkrati pa rešujejo tudi zdravstvene težave paraplegikov. Tukaj je tudi program posebne socialne pomoči – kompenzacija invalidnosti, kjer imamo za cilj izboljšati kakovost življenja paraplegikov in tetraplegikov, zmanjšanje negativnih čustev do življenja na vozičku, neposredno vsestransko pomoč za kakovostnejše, torej boljše življenje. V društvu svojim članom omogočijo nemoteno delovanje na športnem in rekreativnem področju z namenom ohraniti telesno in duhovno moč ter tekmovalni duh med člani. Tako dosežejo tudi zmanjšanje negativnih zdravstvenih, fizičnih in psihosocialnih posledic poškodbe. Namen programa medicinsko tehnični pripomočki je, da paraplegiku svetujejo in pomagajo nabaviti ustrezen in kakovosten pripomoček. Društvo tudi konkretno finančno pomaga pri nakupu, če potreben ortopedski pripomoček zdravstvo ne krije v celoti. Pomagajo tudi pri prilagoditvi osebnega avtomobila na ročno upravljanje. V sklopu programa ohranjevanje zdravja svojim članom omogočajo možnost sodelovanja in izboljšanja psihofizičnega zdravja. Paraplegiki so še zlasti podvrženi raznim boleznim, zato jim je tak program še posebej pomemben. Enako tudi prebivanje in prilagajanje okolju, kjer novim paraplegikom in tetraplegikom pomagajo pri vračanju v domače okolje, v družbo in pri odpravi arhitektonskih ovir. Spremljajo novogradnje in opozarjajo javnost pri prilagoditvi za invalide. Tukaj so tudi programi, kot so: interesne dejavnosti, informativne dejavnosti, kjer želijo širšo javnost seznaniti s svojim delom, uspehi in problemi. Pri kulturnem programu pa aktivno podpirajo možnost udejstvovanja v kulturni dejavnosti; likovnem ustvarjanju, izletih, na razstavah in pri pevskih nastopih...
In vse to, vključno z načrtovanim novim vozilom, je namenjeno za boljšo oskrbo in podaljševanje povprečne življenjske dobe ljudi, katerih umrljivost je zelo visoka. Ob tem je za pričakovati, da se bo v naslednjih letih število članov verjetno povečevalo. „Seveda si nihče med nami ne želi, da bi se naše članstvo povečalo tudi za enega samega člana. Na žalost pa je v življenju tako, da nesreča nikoli ne počiva“, poudarjajo v DPPP. Čigavo vodstvo je obiskal tudi murskosoboški župan, dr. Aleksander Jevšek, ki je v imenu največje pomurske občine obljubil pomoč v skladu z zmožnostmi občinskega proračuna. Ob tem je predsedniku društva Stanku Novak ponudil pomoč tudi pri morebitni organizaciji dogodka, na katerem bi se zbirala sredstva za nakup vozila.