Pridelek grozdja bo za dobro tretjino slabši

Letos brez rumenega muškata. Klet P&F Jeruzalem ponovno prizadela pozeba vinogradov.
Ormož - Po lanski aprilski pozebi, ko so utrpeli veliko škodo, se je zgodba v vinogradih kleti P&F Jeruzalem v Ljutomersko-Ormoških goricah letos ponovila, tokrat žal v še hujši obliki. Napovedano ledeno hladno jutro, v petek, 21. aprila je po pričakovanjih, kljub preventivnim ukrepom, povzročilo pozebo številnih leg vinogradov. Med sortami sta bila najhuje prizadeta rumeni muškat in šipon.

Kot poročajo iz kleti, so se temperature minuli peter zjutraj spustile vse do -5 stopinj Celzija. Slednje je povzročilo hujšo zmrzal, predvsem na mladih vinogradih. Nasadi letnika 2016 so pomrznili v celoti, nasadi letnika 2015 pa do 40%. Pri rodnih nasadih je analiza do sedaj opravljena na 6 od 9 delovišč, kaže pa se 34% škoda. Med sortami so daleč največjo škodo utrpeli vinogradi rumenega muškata, ki so uničeni v celoti in vinogradi šipona, ki so utrpeli 60% škodo – ob tem je treba žal poudariti, da gre za sorto, ki velja za ponos regije.

Mitja Herga, direktor in glavni enolog kleti po prvih nepopolnih podatkih ocenjuje, da je nastala škoda v vinogradih okrog 35%, za primerjavo je lanska zmrzal povzročila 15% škodo. To za klet pomeni izgubo okrog 1.500 ton grozdja. Hkrati pa ostaja velika skrb kaj se bo s prizadetimi vinogradi zgodilo v prihodnje, saj ima pozeba velik vpliv na vzgojo rodnega lesa in posledično rodnost v prihodnjih letih. Klet pri kooperantih posledice zmrzali in višino škode še ugotavlja, prav gotovo pa je tudi tam precejšnja. V kleti so bili na možnost zmrzali pripravljeni in sicer so poskrbeli za tretiranje vinogradov z aminokislinami, dimljenje vinogradov in mulčenje, a žal ti ukrepi niso uspeli preprečiti te hude pozebe. Podrobnejša ocena stanja bo znana v začetku prihodnjega tedna.

P&F Jeruzalem, sicer Vinar leta 2016, je največji slovenski vinogradnik in eden vodilnih domačih izvoznikov vina. Za vinsko klet od leta 2009 skrbi družina Puklavec, ponaša pa se z več kot 80-letno vinarsko tradicijo. Grozdje pridelujemo na naravi prijazen način in še vedno ohranjamo tradicijo ročnega obiranja grozdja. Uporabljamo najsodobnejšo tehnologijo, kar nam omogoča postavljanje trendov na področju pridelave belih vin.