ROMUNI SO OBDELOVALI PREKMURJE
Pomurski policisti prijeli nevarno romunsko kriminalno združbo, ki je pred Prekmurjem, kradla in vlamljala po Franciji, Španiji...; Bremenijo jih najmanj 40 kaznivih dejanj v Prekmurju...
Murska Sobota - Kriminalisti in policisti PU Murska Sobota ugotavljajo, da se v zadnjem času, pravzaprav že od odprtja meje s sosednjo Madžarsko, na območju Pomurja močno povečale število kaznivih dejanj s področja premoženjske kriminalitete, torej vlomov, tatvin in celo drznih tatvin, predvsem pa se je povečalo število vlomov v stanovanjske hiše, ter tatvine iz trgovin, vozil, s črpalk, z vrtov, dvorišč... Storilci vlamljajo predvsem med tednom v dopoldanskem času, ko so domači običajno odsotni, bodisi, da so v službi ali pa na polju. Število tovrstnih kaznivih dejanj se je sicer v letošnjem letu povečalo za kar 57 odstotkov. Hkrati policisti ugotavljajo, da se mnogi Prekmurci in Prleki ne zavedajo, da je za varnost svojega premoženja potrebno poskrbeti tudi s tem, da se zaklepajo hiše, stanovanja, osebni avtomobili ipd. Ob tem je jasno, da policisti ne morejo biti hkrati povsod, zato prosijo tudi državljane, da jim sporočajo o neznancih, sumljivih ljudeh in vozilih. Kljub vsemu pa policisti in kriminalisti odkrijejo nekatere vlomilce, in o enem takšnih uspehov ter splošnem varnostnem stanju v Pomurju, sta na posebni tiskovni konferenci spregovorila vodja Sektorja kriminalistične policije PU Murska Sobota, Bojan Rous, in tiskovna predstavnica Suzana Rauš.
Pomurski policisti in kriminalisti so v letošnjem letu do sedaj sicer obravnavali preko 270 kaznivih dejanj vlomov, oz. za 57 % več, kot v enakem obdobju lanskega leta. Škoda, ki je bila povzročena s kaznivimi dejanji vloma znaša okrog pol milijona evrov. „Analitične ugotovitve kažejo, da je četrtino vseh vlomov na območju Pomurja moč pripisati kriminalnim skupinam iz tujine, ki so zelo dobro organizirane. Člani kriminalnih skupin, ki prihajajo predvsem iz vzhodno-evropskih držav in iz srednjega Balkana, pa na območju RS izvršujejo predvsem KD po premoženjski kriminaliteti (tatvine, drzne tatvine, vlome, unovčujejo ponarejen denar, dvigajo denar iz bankomatov s ponarejenimi bančnimi karticami ipd.). Ciljna območja njihovega delovanja so države v zahodnem in severnem delu Evrope, kjer je življenjski standard višji in kjer je lažja dostopnost do dobrin, za katere je večje povpraševanje na črnem trgu in slabša sledljivost odtujenih predmetov. (gre za razne delovne stroje in naprave kot so kosilnice, motorne žage, vrtalni stroji ipd.; za tehnične predmete in denar). Način delovanja kriminalnih združb je v čim krajšem času izvršiti čim več kaznivih dejanj vlomov in v najkrajšem času zapustiti državo.
Storilci pri tem pogosto uporabljajo vozila najeta pri Rent-a-car v tujini in jih zaradi težje sledljivosti pogosto menjavajo. Pri sebi imajo pogosto ponarejene osebne dokumente ali pa dokumente od drugih oseb“, je povedal Rous, ki je vse prebivalce pozval, da v primerih, ko zaznajo neznane osebe, ki se zadržujejo na določenem kraju in vzbujajo sum, da bodo storile kaznivo dejanje oziroma ga že izvršujejo, pokličejo na telefonsko številko 113, ker da jih nihče ne bo spraševal po identiteti.
Prvi pomurski kriminalist je predstavil tudi preiskava serije vlomov na območju PP Lendava, saj je znano, da je PP Lendava je v času od 11.8.2013 do 11.9.2013 obravnavala tri večje serije KD vlomov v objekte (v Čentibi in Dobrovniku), kjer so storilci s silo telesa oziroma z uporabo različnega orodja vlomili v počitniške objekte in iz njih odtujili različno orodje, električne aparate in gorivo. Na podlagi opravljenih ogledov krajev kaznivih dejanj in na podlagi zavarovanih bioloških sledov, je bilo ugotovljeno, da zavarovana biološka sled pripada državljanu Romunije, ki so ga že pred leti obravnavali španski varnostni organi.
„Dne 18.11.2013 ob 16.10 uri je Lendavska policijska patrulja v naselju Petišovci, pri kontroli prometa ustavila dve tuji vozili, v katerih so bile štiri osebe. V postopku ugotavljanja identitete je bilo ugotovljeno, da se je v enem vozilu nahajal 30-letni romunski državljan, za katerega smo preko Sektorja za mednarodno policijsko sodelovanje (SMPS) pridobili podatke, da gre za osebo, ki se je na podlagi zavarovanih bioloških sledov nahajala na kraju vlomov v Čentibi in Dobrovniku. Ker so bili podani utemeljeni razlogi za sum, da je romunski državljan storil kazniva dejanja vlomov v Čentibi in Dobrovniku, so mu policisti odvzeli prostost in ga pridržali. Prav tako pa so bili podani razlogi za sum, da so tudi ostali trije državljani Romunije člani organizirane kriminalne skupine. Tudi njim je bila odvzeta prostost in so bili pridržani. Na podlagi ugotovljenih dejstev in zbranih obvestil je bil 20.11. eden izmed osumljenih priveden k preiskovalnemu sodniku, ki je zoper omenjenega odredil pripor. Zoper ostale tri osebe pa še zbiramo obvestila, saj jih zaenkrat ne moremo potrditi ali ovreči za storitev okrog 40 kaznivih dejanj. V postopku je bilo prav tako ugotovljeno, da je eden od državljanov Romunije vozil osebno vozilo brez vozniškega dovoljenja, zaradi česar so policisti vozilo zasegli. Državljan Romunije je bil zaradi prekrška obravnavan na sodišču v Ljutomeru“, je razložil Rous, ki je dodal, da je preko SMPS bilo ugotovljeno, da so bili vsi štirje državljani Romunije za tovrstna KD že obravnavani na območju Francije in Španije in prav tako obstaja sum, da so tovrstna KD na območju celotne EU.
Ob tem Rous ni mogel ničesar povedati o nedavno ukradenem avtobusu v Radencih, kjer je zabeleženo za okrog 300.000 evrov materialne škode. Po njegovem, v sodelovanju s tujimi varnostnimi organi, že imajo nekaj indicev, a do odkritja storilcev je še daleč, ker da je avtobus najverjetneje že na nekje vzhodu Evrope...