ZAKAJ SE ZNIŽUJE
RAZISKANOST KAZNIVIH DEJANJ?

Pomurski kriminalisti in policisti znižujejo število premoženjskih kaznivih dejanj. Kako se v poletnih dopustniških mesecih zaščititi pred kriminalci?...
Murska Sobota – V letošnjih prvih petih mesecih podatki obravnavanih kaznivih dejanj, ki so jih s podajo kazenske ovadbe, zaključili kriminalisti in policisti PU Murska Sobota, kažejo na to, da so v Pomurju uspeli zmanjšati število obravnavanih kaznivih dejanj iz poglavja kazenske zakonodaje zoper premoženje. Indeks omenjenih obravnavanih kaznivih dejanj znaša tako 94. „Podanih je bilo 315 (lani v istem obdobju: 382) kazenskih ovadb, s poročilom, ko oškodovanci niso podali predloga, ali so od predloga odstopili pa je bilo zaključeno podobno število zadev in sicer 319 (266). Preiskanost se je v primerjavi z lanskim enakim obdobjem zmanjšala iz 57,7% na 50,5%. Do zmanjšanja števila obravnavanih kaznivih dejanj iz omenjenega poglavja je prišlo, zaradi manjšega števila obravnavanih kaznivih dejanj goljufij, izsiljevanj in velikih tatvin z indeksom slednjih 76“, pravi Boris Banfi, vodja SKP PU Murska Sobota.
Po njegovem prepričanju se je število obravnavanih kaznivih dejanj velikih tatvin je v upadu, z indeksom 76, a se je žal tudi preiskanost kaznivih dejanj rahlo poslabšala iz 55,8% v lanskem enakem obdobju na 46,1%, pri čemer je z zaključitvijo posameznih že preiskanih zadev pričakovati, da se bo v polletju dvignila nad 50%. „V lanskem enakem obdobju smo obravnavali večjo serijo vlomov v aparate za pripravo napitkov, zaradi česar podatki v letošnjem letu kažejo na zmanjšanje števila obravnavanih kaznivih dejanj velikih tatvin. Obravnavali smo večje število vlomov v trgovine, vlomov v gradbene objekte in delovne stroje na večjih gradbiščih, predvsem na gradbišču avtoceste, kot tudi vlome v stanovanjske objekte. Od ne preiskanih kaznivih dejanj velikih tatvin smo obravnavali primer tatvine prikolice tovornega vozila s tovorom zelo velike vrednosti, poskus vloma v bančni avtomat, tatvina visokotlačne črpalke na gradbišču avtoceste na območju PP Gornja Radgona, vlom v objekt trgovine v Radencih, v zadnjem mesecu pa je na območju PO Gornji Petrovci obravnavan primer vloma v prostore pošte v Križevcih v Prekmurju in vlomi v stanovanjske hiše na območju PP Ljutomer“, pravi načelnik Banfi.
Glede na obravnavane primere in načine delovanja storilcev pomurski kriminalisti svetujejo Prekmurcem in Prlekom, da bi tudi sami pomagajo preprečiti kazniva dejanja. „Predvsem v poletnih mesecih, ko smo odsotni od doma svetujemo: Glede na ugotovitve, da so kazniva dejanja v večji meri izvršena v času, ko so bili lastniki oz. oškodovanci odsotni, so vlomilci v večini primerov izkoristili njihovo odsotnost z doma, predvsem z vednostjo o tej okoliščini; Storilci kaznivih dejanj prihajajo do podatkov o odsotnostih z doma na različne in prefinjene načine in sicer (s spremljanjem dogajanj okrog stanovanjskih hiš ali stanovanj, v katerega nameravajo vlomiti). V tem primeru opazujejo, poleg neposredno izbranega objekta, tudi pojave na objektu kot so, spuščene rolete, ne praznjenje nabiralnikov, odsotnost avtomobila z dvorišča, priprta okna itd. Večje vsote gotovine ni modro skrivati na različnih »skritih« mestih doma, najbolj zanesljiv naslov za hrambo in varčevanje gotovine pa je vseeno banka. Če se odločite določeno vsebino gotovine hraniti doma, nikomur ne zaupajte skrivališča, oziroma naj bo krog tistih, ki zanj vedo čim manjši; Če posojate gotovino prijateljem in znancem, je možnost odtekanja informacij toliko večja; Poskrbite, da bo vaš dom ustrezno varovan; Alarmne naprave so pomemben element varnosti ne samo pred vlomilci, temveč tudi pred nasilneži in roparji, zato jih policija zelo priporoča; Zavedati se moramo, da idealnega varovanja ni tudi če ste ukrenili vse potrebno, ste še vedno lahko žrtev kriminalcev, zato zavarujte svoj dom pri kateri izmed zavarovalnic; Nikoli ne poskušajte sami prijeti vlomilca, roparja, zlasti če ste fizično šibkejši ampak takoj pokličite policijo; Policijo pokličite tudi, če opazite kakršnokoli spremembo ali neupravičen poseg v vaš dom, ali sumljivo zadrževanje neznancev v bližini“, dodaja Boris Banfi.
Vodja pomurskih kriminalistov še posebej opozarja na problem glede na število obravnavanih primerov predstavljajo tatvine in to predvsem GSM aparatov s katerimi ravnamo skrajno malomarno in omogočimo storilcem, da si jih prilastijo, ali pa oškodovanci aparate izgubijo. Zato je potrebno ravnati na tak način, da tatvino sami preprečimo, da imamo aparat ves čas ob sebi in pod nadzorom in ga ne puščamo na mizah, v polletnih mesecih med kopanjem ob brisači itd, kot tudi da preprečimo tatvine iz nezaklenjenih avtomobilov, ali iz zaklenjenih s predmeti na vidnem mestu. „Naraščanje teh kaznivih dejanj vzbuja skrb in terja od policije veliko angažiranost pri raziskovanju ter prijemanju storilcev. Pri tem je nujno potrebna pomoč občanov, saj gre za dejanja, ki ogrožajo in ki imajo za oškodovance hude posledice (psihične in materialne), po izsleditvi pa v okolju postane življenje za vse prebivalce varnejše. Občani so z različnimi podatki in informacijami o kaznivih dejanjih in storilcih že v preteklosti pomagali policiji, zato ta zelo ceni njihovo pomoč“, je zaključil Banfi.