ŽRTVE IZSILJEVANJ VEČINOMA PLAČAJO IN MOLČIJO

Glede na to, da se policisti pri kaznivih dejanjih izsiljevanj velikokrat srečujejo z molkom žrtev ali prič, ki se nočejo izpostavljati pred pravosodnimi organi in policijo zaradi različnih razlogov, največkrat zaradi strahu, lahkovernosti, pa ...
Glede na to, da se policisti pri kaznivih dejanjih izsiljevanj velikokrat srečujejo z molkom žrtev ali prič, ki se nočejo izpostavljati pred pravosodnimi organi in policijo zaradi različnih razlogov, največkrat zaradi strahu, lahkovernosti, pa tudi zaradi prikrivanja lastnih nezakonitih ravnanj, je vodja SKP PU Murska Sobota, Janez Lovrec, na javnost naslovil tudi nekaj nasvetov. Nemalokrat žrtve teh nasilnih kaznivih dejanj namreč dejanje naznanijo policiji šele zelo pozno, ko ne vidijo več izhoda, ko so na robu obupa in ko je nemalokrat tudi prepozno, saj policisti takrat težko karkoli storijo.
„Pri preiskovanju kaznivih dejanj s tega področja, se preiskovalci srečujejo z različnimi tipi izvršitvenih oblik storilčevih ravnanj, kot so npr.: klasična izsiljevanja, odkup terjatev, ki izvirajo iz predhodno obstoječega dolžniško upniškega razmerja, izsiljevanja v okviru izvajanja kriminalne aktivnosti, ugrabitve, mladoletniško izsiljevanje, pobiranje varščine, ponudba zaščite. Zato policija z akcijo Ne pustite se izsiljevati poskuša spodbujati potencialne žrtve izsiljevanj, da tovrstna kazniva dejanja prijavijo policiji, ki se bo takoj odzvala na vse zaznave ter odločno ukrepala v skladu s svojimi pristojnostmi, da preišče kaznivo dejanje ter izvede vse potrebne ukrepe za zaščito integritete in varnosti žrtev in prič. Zelo pomembno je, da nasilnežem/kriminalcem že v začetku damo jasno in odločno sporočilo, da se ne pustimo izsiljevati in ustrahovati, vsak poskus pa naznanimo organom odkrivanja ali pregona. Zavedanje odgovornosti teh organov ter zaupanje ljudi v te organe in uradne institucije je tudi eden izmed temeljnih predpostavk za učinkovit boj zoper kriminaliteto, zlasti organizirano. Vse, ki so morebiti žrtev takšnih in podobnih dejanj pozivamo, da pokličejo na telefonsko številko policije 113 ali na telefonsko številko najbližje policijske postaje, da bodo lahko policisti in kriminalisti preiskali opisana kazniva dejanja in s tem zavarovali življenja in premoženje ljudi“, pravi Lovrec.