32. srečanje ob kresu na Šlebingerjevem bregu v Gornji Radgoni
Prebivalci ulice Šlebingerjev breg v Gornji Radgoni pripravljajo vsako leto...
Prebivalci ulice Šlebingerjev breg v Gornji Radgoni pripravljajo vsako leto ob dnevu zmage nad fašizmom, srečanje ob kresu. Tudi letošnje, ki so ga pripravili 11. maja in je že 32 po vrsti, je bilo dobro obiskano in nadvse veselo. Poseben pečat srečanju so dali otroci, ki jih je v zadnjih letih vse več. Srečanje se je začelo s kulturnim programom v katerem so nastopali harmonikar Janez Šedivy, Milan Štefanec in osemletni Anej Krancenbinder. Igranje na harmoniko pa je na kitari spremljal Zoran Jakič. V zabavo je na ustno harmoniko zaigral tudi pisec teh vrstic.
Udeležence srečanja je pozdravil in nagovoril prvi in stalni organizator srečanja 75. letni Janez Šedivy. Ob tem je med drugim dejal: »Vesel sem, da se je srečanja udeležilo toliko prebivalcev naše ulice. To je prijetno srečanje, kjer se lahko med seboj pogovarjamo in zabavamo. Ob tej priliki, bi se rad zahvalil mojim »pomočnikom«, ki mi pomagajo pri organiziranju in pripravi srečanja in postavitvi kresa. Posebej Otu Škofiču, ki vsako leto poskrbi za postavitev kresa in ga s pomočjo otrok naše ulice tudi prižge. Zahvalim se tudi družini Vere in Stanka Petka, ob kateri hiši se odvija srečanje. V znak zahvale jima izročam »leseni« medaljon z vžganimi podatki o 32. srečanju, ki sem ga sam izdelal. Enak spominski medaljon izročam mlademu harmonikarju Aneju Krancenbinderju, ki se je, kot vidite, razveselil tega priznanja.« Ob koncu nagovora je Janez vprašal navzoče, če si tudi v bodoče želijo tovrstnega srečanja, ki je po njegovem edino tako, s tako dolgoletno tradicijo, v Sloveniji. Odgovor je dobil, da ja!
Naj povemo, da za hrano in pijačo poskrbijo udeleženci srečanja. Mnogi ob tem prinašajo domače dobrote, ter tudi vina iz svojih vinogradov. Ne smemo pozabiti omeniti lastnika Slaščičarne Pikapolonica Šabana Hamitija, ki je prebivalec Šlebingerjevega brega, kateri vsako leto daruje njegov imeniten sladoled za vse udeležence srečanja. Del kurjave za kres je prispeval tudi upokojeni mizarski mojster Rudi Kampuš, ki je ob lesu, čeprav ni prebivalec Šlebingerjevega brega, primaknil še dve steklenici vina iz njegovega vinograda. Omeniti moramo tudi Franja Hojsa, ki je kot dolgoletni predsednik Pihalnega orkestra Gornja Radgona, vsako leto na kres pripeljal godbenike, ki so zaigrali ob kresu. Kot je dejal, jih letos prvič ni bilo na kres zato, ker so ta večer imeli priprave na srečanje Pihalnih orkestrov in godb, ki je potekalo 13. maja v novi dvorani Edvarda Kocbeka pri Sv. Juriju ob Ščavnici.