Tadej Vesenjak: Lepo je biti na pravi strani

Na Tratah so zaznamovali 33 let bitke za Muro!
V Muzeju norosti na Tratah, tik nad reko Muro, so konec tedna, s koncertom in razstavo zaznamovali 33 let bitke za ohranitev reke Mure. Tako dolgo namreč že traja nasprotovanje domačinov in naravovarstvenih strokovnjakov gradnji elektrarn ter podpora revitalizaciji ob tej edinstveni reki, na razstavi pa so prikazali fotografije, plakate, priponke in izrezke iz časopisov v 80. letih prejšnjega stoletja, ter posnetke z legendarnega koncerta Mura Fuck Off, ki je leta 1986 potekal v Murski Soboti. Provokativen naslov koncerta Mura Fuck Off so si namreč sposodili od prvoborcev, ki so leta 1986 pod tem naslovom priredili koncert v Murski Soboti, prireditev pa je Muzej norosti na Tratah pripravil s podporo Društva za preučevanje rib Slovenije, Zveze društev Moja Mura, Kampanjo Rešimo Muro in Svetovno organizacijo za varstvo narave (WWF).

Z razstavo od Zelenih gladiatorjev do ekoteroristov pa so na Tratah pokazali, da se zgodovina ponavlja in da današnje oblasti in zainteresirani za gradnjo posegajo po istih argumentih kot pred 33 leti. Gradivo za razstavo so iz Muzeja norosti iskali pri prvoborcih upora proti načrtovani gradnji elektrarn. Največ je gradiva so pridobili iz arhiva pokojnega Štefana Smeja, ki ga je prispevala njegova hči Valentina Smej Novak, pa tudi iz arhiva fotografa Marjana Horvata, slikarja Ignaca Medena in naravovarstvenika Matjaža Ježa. Razstava bo do nadaljnjega na ogled v Muzeju norosti na gradu Cmurek na Tratah.

In kaj so o dogajanju na Tratah povedali nekateri akterji?

Muzej norosti, Trate: »Bitka za Muro je prerasla v boj za spoštovanje demokratičnih postopkov in zakonodaje ter zahtevo po minimalnem spoštovanju skupnega dobrega. Z leti prizadevanj za ohranitev Mure smo se naučili, da se ne borimo samo za ohranitev tekoče vode, naravne dediščine in značilne krajine, ampak tudi za ohranitev dostojanstva državljanov Slovenije.«

Jani Kovačič: »Pred skoraj 30 leti smo se s podobnim koncertom zavzeli za Muro brez jezov. Takrat se je v Muri utopila češka družina, ki je bežala na Zahod. Po novem bo utopljena četrtina Prekmurja, žitnice Slovenije. To moramo preprečiti!«

Tadej Vesenjak: »Proti elektrarnam na Müri sem zato, ker pri vsej zdravi pameti ne morem delovati drugače. Lepo je biti na pravi strani!«

Dr. Zero: »Ohranitev reke Mure in prostora okoli nje je za nas zelo pomembna. Gre za naš življenjski prostor, kar nekaj pesmi, ki smo jih napisali, govori prav o Muri in življenju ob njej, zato Mura – Fuck Off“.

Nea: »Tisti, ki ne protestirajo, se strinjajo. S temi, ki bi uničili Muro, se ni mogoče strinjati.«

Živi zid: »Mura v mojih očeh, Mura, hvala ti, potiskaš našo panonsko kri in veliš: privošči si. Zajemi moj ponos, moje skrivnosti, mojo norost, moj zven čist, iskren, razgaljen vame potopljen. Mura, hvala ti.«

Pretty Serious: »Ker je stanje resno, ker zbuja skrb, ker se je treba glasno postaviti po robu in boriti. Zase, za vse tiste, ki ne zmorejo, za vse tiste, ki ne znajo, in za naravo. Eno samo. Ker planet B ne obstaja.«

Pat Tern: »Prihajam iz Bistrice ob Sotli, kraja, poimenovanega po sotočju dveh rek, zato imam do pomena in magije rek močan odnos. Zgrožen sem nad možnostjo, da bi na Muri gradili hidroelektrarno. Čudovita reka, ki domačinom ogromno pomeni, mora ostati takšna, kot je. Ljudje se moramo vztrajno upirati vladavini pohlepa, kajti jasno vidimo, kam nas vodi.«

Potato Mushroom: »Na koncert smo prišli, ker podpiramo vse zagovornike Mure, ker nočemo, da nam uničijo okolje zaradi hitrega zaslužka nekaj ljudi, saj si tudi sami želimo vzgajati svoje otroke in vnuke v ohranjenem okolju.«

Jinho Jinza: »Bil sem še otrok, ko sta nekega zimskega večera Ignac Meden in moj oče prinesla domov plakat Mura je v moji deželi. Dišečega, svežega iz tiskarne. Takrat sem prvič izvedel za kaj se borijo. Uspelo jim je. Tudi nam bo in če bo potrebno, verjamem tudi v svoja sinova čez 30 let.«