POMOČ ZAVRŽENIM KUŽKOM IN MUCAM
Tudi v Pomurju evri za toplo posteljo...
Podobno kot v ljubljanskem BTC, je dobrodelno akcijo „Zamenjam tolarje za toplo posteljo“, v sodelovanju z Društvom za zaščito živali Pomurja (DZŽP), organizirala tudi murskosoboška poslovna enota družbe BTC Ljubljana. Enajstega decembra lani sta organizatorja, soboški BTC in pomursko Društvo za zaščito živali začeli z dobrodelno akcijo zbiranja denarja, sedaj po slabih treh mesecih, pa so akcijo slavnostno zaključili. Poleg denarja so zbirali hrano in različno opremo za živali in pripravili tudi več delavnic o pravilni skrbi za živali. Organizatorja sta sicer sredi soboškega BTC-ja postavila veliko plastično škatlo, v kateri so se lahko obiskovalci znebili odvečnega drobiža, tolarjev, ki so šli iz obtoka, ali pa so denar dejansko namenoma prispevali za živali. Obiskovalci soboškega BTC-ja so se dobro odzvali, pravita organizatorja, direktor soboške enote BTC Janez Štotl in predsednica DZŽP Breda Habjanič, ter so poleg hrane v različnih valutah darovali nekaj več kot 2.500,00 evrov, oz. dobrih 600.000,00 tolarjev.
Drobiž so šteli v soboški enoti Nove ljubljanske banke, ki je dobrodelno akcijo prav tako podprla, in ga nakazali na račun Društva za zaščito živali Pomurja. V društvu, ki šteje nad 70 članic in članove iz cele pomurske regije, bodo denar namenili za hrano, zdravila in druge potrebščine za zapuščene živali, za preventivno delo proti mučenju živali, cepljenje, sterilizacijo in druge aktivnosti, namenjene živalim. Kot poudarja Breda Habjanič, v društvu si prizadevajo urediti zavetišče za zapuščene živali, saj tega v regiji še vedno ni, iščejo nove lastnike zanje ter izvajajo preventivno delo proti mučenju živali. „Slednjega je, žal, vedno več, največja težava pa je, da je to težko dokazati, saj se ob prihodu inšpektorja mučenje največkrat ne dogaja“, je povedala predsednica DZŽP Breda Habjanič, ki dodaja, da se je društvo lani poleti na novo konstituiralo in zdaj deluje na območju celotnega Pomurja, ne več le na območju Murske Sobote.
V društvu so zlasti veseli, da imajo zraven vedno več mladih, katere hkrati želijo navaditi na pravilno ravnanje z živalmi. In prav slednji lahko preko svojih staršev in drugih sorodnikov, največ prispevajo preprečevanju trpinčenja in zanemarjanja živali. Tukaj so posebej prizadevni učenci OŠ Franceta Prešerna Črenšovci, ki so bili tudi v tej akciji še posebno prizadevni, med drugim pa so pripravili igro, ki so jo uprizorili ob zaključku akcije v BTC v Murski Soboti. V društvu pa še posebej upajo, da bodo imeli večjo podporo tudi pri lokalnih političnih veljakih, predvsem pri 27 pomurskih županih, ki bi se morali zavedati, da so tudi zavržene živali njihova skrb. Pa ne samo do evtanazije, kot bi si mnogi novopečeni župani želeli.
Psi in mačke namreč niso plišaste igračke. In enako kot povsod po državi, so ljubitelji živali tudi v Pomurju proti evtanaziji zapuščenih živali. Ali lahko kdo mirne vesti usmrti zdravega, a zapuščenega kužka ali muco? Ali imamo pravico zakonsko določiti rok, po katerem so živali prepuščene same sebi? Otroci iz slovenskih osnovnih šol, številni glasbeniki, predvsem pa mnogi ljubitelji živali, bodisi člani različnih društev, bodisi mnogi drugi, se s tem ne strinjajo. Zapuščenim živalim je, kot je znano, po zakonodaji žal namenjeno trideset dni življenja v zavetišču, po izteku tega roka pa bi jih lahko usmrtili ne glede na njihovo starost in zdravstveno stanje. Občine morajo za njihovo nego in varstvo plačevati le mesec dni, zato se postavlja vprašanje, kako ohraniti živali pri življenju tudi 31. dan, 44. dan, morebiti 66. dan od prihoda v zavetišče, ali pa zanj zagotoviti novega lastnika. „Očitno se ljudje tudi v Pomurju, vse bolj zavedajo, da živali niso plišaste igračke, ki so ti danes po volji, jutri pa jih zavržeš“, pravi predsednica DZŽP Breda Habjanič, ki ponuja tudi število tekoče računa društva (02340-0256066415), na katerega ljudje dobre volje lahko nakažejo kakšen evro. Enako kot denarja so v društvu veseli tudi hrane, ampul proti bolham, klopom in drugim zajedavcem, ovratnic, pralnih igračk, peska, kletk in hišk za muce, posodic za hrano, ki se lahko pričvrstijo na kletko, odej, kosti za žvečenje pa tudi stvari za čistočo, kot so rjuhe, brisače, antibakterijska mila za roke, pralni prašek ipd.