POSLEJ PROIZVODNJA BIODIZLA V LENDAVI
S tovarno biodizla bo Slovenija zadovoljila zahteve EU...
Letna proizvodnja biodizla v Sloveniji se bo tako povečala za sedem in pol krat, veliko korist pa si obetajo tudi kmetovalci, saj novi projekt ponuja priložnost tudi za domače kmetijstvo. Predstavniki skupine Nafta Lendava in družbe Nafta Biodizel ter družbe CMB Maschinenbau & Handels GmbH iz Gradca so javnosti predstavili projekt izgradnje največje tovarne za proizvodnjo biodizla v Sloveniji in ene največjih tovrstnih tovarn v Srednji Evropi. Na predstavitvi sta prisostvovala tudi minister za gospodarstvo, mag. Andrej Vizjak in minister za okolje in prostor, Janez Podobnik, dr. med. Tovarno bodo na mestu nekdanje rafinerije začeli graditi predvidoma pomladi 2007. Otvoritev je predvidena v začetku leta 2008. Skupna vrednost naložbe znaša 22,2 milijonov evrov (5,3 milijarde tolarjev). Zmogljivost tovarne bo 60.000 ton biodizla na leto, kar bo predstavljalo 88 odstotkov celotne proizvodnje biodizla v Sloveniji in en odstotek proizvodnje v EU. Z uporabo tega biodizla bodo lahko vsa v Sloveniji registrirana osebna vozila prevozila kar 1.500 km na leto. Lendavska proizvodnja alternativnih virov energije bo tako bistveno pripomogla tudi k ohranjanju zdravega in čistega okolja. Z izvedbo tega projekta bo Slovenija namreč zaznavno zmanjšala emisije toplogrednih plinov, kar predstavlja pomemben prispevek k uresničevanju Kjotskega protokola, zadovoljila pa bo tudi zahteve evropske direktive o biogorivih. Proizvodnja slovenskega biodizla pa hkrati pomeni tudi priložnost za prestrukturiranje domačega kmetijstva.
Direktor družbe Nafta Biodizel d.o.o., Radovan Žerjav in direktor družbe CMB Maschinenbau & Handels GmbH, Helmut Winterleitner sta na predstavitvi poudarila, da bo z novo tovarno omogočeno izkoriščanje v Sloveniji proizvedenih alternativnih virov energije in s tem zmanjšati odvisnost Slovenije od uvoženih mineralnih goriv. »Izgradnja tovarne biodizla je pomembna pridobitev za Pomurje in Slovenijo«, je na slavnostnem dogodku povedal direktor Nafte Lendava, Cveto Žalik. Tovarna za pridobivanje biodizla bo zgrajena na mestu, kjer je bila postavljena stara Naftina rafinerija. Gradnja bo potekala v okviru hčerinskih družb Nafte Lendave d.o.o., po potrebi pa bodo vključena tudi lokalna podjetja. Pričetek gradnje bo predvidoma pomladi, po pridobitvi gradbenega dovoljenja. Konec gradbenih del je predviden še v tem letu, pričetek obratovanja tovarne pa v začetku leta 2008. Vrednost celotne naložbe znaša 22,2 milijonov evrov (cca. 5,3 milijard nekdanjih slovenskih tolarjev), od tega znašajo osnovna sredstva 16,8 milijonov evrov (cca. 4 milijarde nekdanjih slovenskih tolarjev). Z obratovanjem tovarne se bo odprlo predvidoma 23 novih in 50 posrednih delovnih mest, zaposlovali pa bodo predvsem tehnične profile (strojne in kemijske tehnike) in ekonomiste. V okviru tovarne bo deloval razvojni laboratorij, v katerem bodo preizkušali nove vrste potencialnih olj za pridobivanje biodizla, ki bo hkrati tudi učni center.
Zmogljivost tovarne bo 60.000 ton biodizla na leto, poleg približno 60.000 ton rastlinskih olj pa bodo za potrebe proizvodnje biodizla predelali na letni ravni tudi 6.000 ton metanola. Tako bo tovarna proizvedla 7,5-krat več biodizla kot ga je bilo v letu 2005 proizvedenega v celotni Sloveniji, kar bo predstavljalo 88 odstotkov celotne domače proizvodnje biodizla. Surovine bodo v začetni fazi skoraj izključno uvažali iz tujine, z razvijanjem domačega trga z rastlinskimi olji (predvsem na področju pridelave in proizvodnje olja oljne ogrščice) pa bodo začeli vključevati tudi domače proizvajalce. Pričetek proizvodnje biodizla v Lendavi tako predstavlja veliko priložnost za domače kmetijstvo in njegovo prestrukturiranje na nove poljščine. Za potrebe tovarne bi lahko z oljnicami posejali približno 60.000 hektarjev kmetijskih obdelovalnih površin.
Biodizel je alternativno gorivo fosilnemu dizelskemu gorivu, uporabljamo pa ga lahko tudi kot dodatek za zmanjšanje emisij škodljivih plinov. Delovanje tovarne za proizvodnjo biodizla bo tako zmanjšalo emisije toplogrednih plinov, kar predstavlja ključen prispevek Slovenije k uresničevanju Kjotskega protokola. Lendavska proizvodnja alternativnih virov energije pa bo bistveno pripomogla tudi k ohranjanju zdravega in čistega okolja. Slovenija pa bo tako zadovoljila tudi zahteve evropske direktive o biogorivih, katere cilj je znatno povečanje biogoriv v transportu, še posebej v najbolj ekološko izpostavljenem in obremenjenem cestnem prometu.
Sicer pa Skupina Nafta Lendava d.o.o., ki je strateški slovenski proizvajalec petrokemijskih proizvodov, specializiranih strojev in naprav, sestavlja sedem hčerinskih družb: Nafta Petrochem d.o.o., Nafta Geoterm d.o.o., Nafta Inženiring d.o.o., Eko Nafta d.o.o., Nafta Strojna d.o.o., Nafta Informatika d.o.o. in Nafta Biodizel. V skupini Nafta Lendava d.o.o. je skupaj zaposlenih 515 delavcev, ki s svojo zavzetostjo in ustvarjalnostjo izpolnjujejo zastavljene načrte in strategijo družbe.