ENA AVSTRIJSKA IN DVE SLOVENSKI ZMAGI NA „DNEVU REKE MURE 2008“
Prostovoljno gasilsko društvo (PGD) Gornja Radgona je minulo soboto, 10. maja, v sodelovanju z Društvom Mura Rafting, Prostovoljnim gasilskim društvom iz ...
Lepotica, ki povezuje ljudi iz obeh držav je bila tokrat „okupirana“
Prostovoljno gasilsko društvo (PGD) Gornja Radgona je minulo soboto, 10. maja, v sodelovanju z Društvom Mura Rafting, Prostovoljnim gasilskim društvom iz avstrijske Radgone (FF Bad Radkersburg) in Gasilskim regijskim poveljstvom za Pomurje (Komisija za reševanje na vodi), pripravilo prvo tekmovanje in predstavitveno vajo reševanja na reki Muri, pod imenom „Dan reke Mure - Gornja Radgona & Bad Radkersburg 2008“. Kot je povedal eden izmed organizatorjev, znani naravovarstvenik Simon Balažic, so prireditev s tekmovanjem in predstavitveno vajo reševanja na reki Muri pripravili z namenom usposabljanja gasilskih enot, enot civilne zaščite in drugih organizacij, ki delujejo na poplavnih območjih v Pomurju in širše. Hkrati pa je to bila prireditev s katero se je želelo opozoriti na skrb za naravno ohranjanje reke Mure z okolico. Nenazadnje ima prireditev, ki bo poslej tradicionalna vsako leto, namen druženja strokovne in nestrokovne javnosti, to je prebivalcev sosednjih držav, preko katerih se na koristen in prijeten način promovira tudi turizem obeh sosednjih držav.
Sama peturna prireditev, kjer so rezultati bili v drugem planu, a so se tekmovalci kljub temu zelo srčno borili, se je končala s prikazom vaje »reševanje turistov ob prevrnitvi čolna na reki Muri«, katero so uprizorili gasilci – potapljači PGD Gornja Radgona (GA-PO-RA), potapljači Potapljaškega društva Murska Sobota in gasilci FF Bad Radkersburg. Tekmovanje je sicer potekalo v treh kategorijah čolnov in sicer: kategorija A – rafting čoln (posadka s 7 članov ekipe); kategorija B – reševalni čoln gumenjak šesterec (posadka s 6 člani ekipe), ter kategorija C – reševalni čoln gumenjak osmerec (posadka z 8 članov ekipe). Tekmovalna proga je na reki Muri bila dolga približno 1000 m, in sicer na relaciji Terme Bad Radkersburg (Avstrija) – vodomerna postaja Gornja Radgona (Slovenija). Tekmovalne ekipe so morale voziti zaradi varnosti po označenem delu proge, predvsem je bilo potrebno upoštevati in prevoziti del proge znotraj označenega koridorja pred mostom (nevarne prepreke starega mostu). Tekmovalo se je na izpadanje, in sicer sta sočasno štartata dva čolna iste kategorije. Skupaj je tekmovalo 15 čolnov, od česa osem šestercev, štirje osmerci in trije raftingi, dve prvi mesti sta pripadla slovenskim eno pa avstrijskim tekmovalcem.
Rezultati, tekmovanje šestercev: 1. FF Aleneudörfl II, 2. FF Bad Radkersburg (oba Avstrija), 2. PGD Gornja Radgona (Slovenija), 4. Jöbstl, 5. FF Aleneudörfl (oba Avstrija), 6. PGD Dolnja Bistrica, 7. PGD Tišina, 8. GA-PO-RA (vsi Slovenija); Tekmovanje osmercev: 1. PGD Zbigovci, 2. PGD Gornja Bistrica, 3. PGD Melinci, 4. PGD Razkrižje; Tekmovanje z rafti: 1. Mura Rafting, 2 D.E.D., 3. Viki Viking.