KO JE POD LEDOM PLUS DVE, NAD LEDOM PA MINUS DVE
Številni gledalci so v idiličnem, zimskem popoldnevu, lahko dejansko uživali; Potapljači morajo biti pripravljeni v vseh ...
Radgonski potapljači so se predstavili na X. božično novoletnem potopu
Številni gledalci so v idiličnem, zimskem popoldnevu, lahko dejansko uživali; Potapljači morajo biti pripravljeni v vseh vremenskih razmerah; Najbolj nevarno je ko se odtaja voda na jezerih, ribnikih, gramoznicah.
Enota za reševanje iz vode in z vode GA-PO-RA, ki že natanko 31 let deluje v okviru PGD Gornja Radgona, in ki je vedno na preži za reševanje, če je to potrebno, niso mirovali niti ob letošnjih božično – novoletnih praznikih. Poleg rednega »dežurstva«, bog ne daj če bi se kaj zgodilo, so namreč radgonski potapljači, tudi tokrat ob konec letnih praznovanjih, in ob praznovanju dneva samostojnosti in enotnosti, v sredo (26.12.) pripravili svoj jubilejni, 10. Božično novoletni potop. Ta je enako kot že nekaj zadnjih let, potekal na ribniku Podgrad pri Gornji Radgoni. Prva štiri praznična potopa so namreč potekala v Blaguškem jezeru, iz katerega so potapljači, doslej potegnili največ (skupno okoli 20) utopljencev. Čeprav je v minulih dneh tudi na radgonskem območju bilo dokaj mrzlo, pravo zimsko vreme, pa je potop v Podgradu potekal, tako kot so načrtovali, pod led, ki je sicer bil dokaj tanek (6 cm), a je kljub temu bil toliko debel, da so potapljači opravili najbolj nevaren potop, kar potapljanje pod led nedvomno je. Zato so tudi bili uvedeni posebni varnostni ukrepi, potop pa je potekal v parih. Številni obiskovalci in gledalci predstavitve radgonskih potapljačev, katere je strokovno komentiral starosta med potapljači Brane Klun, so lahko spremljali številne zanimive in atraktivne potope v parih. Od začetka je morebiti vse skupaj nekoliko motil mraz, ki je še zlasti bil neugoden za same potapljače, kajti temperatura je nad vodo oz. ledom znašala minus dve, pod šest centimetrskim ledom pa okoli »plus 2« stopinja, a se je pozneje vse skupaj ogrelo.
Tako enega najstarejših radgonskih potapljačev in enega ustanoviteljev GA-PO-RA, veterana Bogdana Šajnoviča, ki te dni (01.01.08) praznuje 61. rojstni dan ter njegovih okoli 40 starejših in mlajših kolegov in kolegic, ni motilo, da so pripravili svojo tradicionalno predstavitev, s čem zaključijo sezono. Poleg omenjenega veterana Bogdana Šajnoviča, se je tokrat javnosti v potapljanju predstavilo še sedem bolj ali manj izkušenih, starejših in malo manj starih članov (najmlajši so tokrat bili stari 25 let) in članic GA-PO-RA, ki so potrdili, da omenjena športno rekreativna in tudi reševalna dejavnost na tem območju nikoli ne bo zamrla. Ostali izkušeni potapljači, izmed skupno 45, koliko jih je trenutno v GA-PO-RA, so samo s ponosom opazovali pogumne mlajše kolege, kajti pod ledom je potapljanje sila nevarno. Prav Bogdan Šajnovič se je potopil prvi, in sicer desetič, zraven njega, v paru pa se je pod led prvič podal Luka Klun. Med samimi potapljači je bil tudi vodja radgonskih potapljačev Marko Šajnovič, sicer sin omenjenega najstarejšega člana Bogdana, ki nam je povedal, da je konec letno potapljanje tudi vaja pripravljenosti članov za reševanje v takšnih primerih. Znano je namreč, da se pogosto dogajajo utopitve pod ledom, ko predvsem mladi ne upoštevajo navodil, da na vsakem ledu ni dobro drsati, in zato potapljači morajo biti pripravljeni. Vodja radgonski potapljačev nam je povedal, da je šlo za potope v parih, in da so zadovoljni z mladimi kadri, ki so se lani prvič prepričali kako je pod ledom, in so sedaj tudi oni že izkušeni lisjaki. Počasi se uvajajo tudi novinci, ki so se izobraževali letos, napovedujejo pa, da bodo tudi prihodnje poletne počitnice (julij 2008) izkoristili za izobraževanje še dodatnih novincev v bazenih v avstrijski Radgoni, kajti Gornja Radgona, žal nimajo niti bazenov.
Kljub velikemu pogumu vsakega izmed njih pa si nihče ne želi, da bi morali pogosto resno posredovati ter reševati ljudi ali premoženje oz. celo iskati utopljence, kar se je tudi v letu 2007 zgodilo kar nekajkrat. To je sicer predvsem delo specialne enote PRS (podvodno reševalna služba), ki skupaj s kolegi iz Murske Sobote skrbijo za področje Pomurja. Poleg omenjene enote je tukaj operativna enota, kjer so vsi drugi člani društva za delo na vodi in pod vodo, vsi skupaj pa, poleg domačih potopov, iskanj utopljencev, reševanja premoženja, sodelujejo tudi pri čiščenju podvodnih terenov, zlasti v reki Muri, a tudi v drugih jezerih, gramoznicah, ribnikih ipd. V GA-PO-RA imajo tudi rekreativce za katere organizirajo posebne rekreativne potope.
Sicer pa so se tokratne vaje potopa udeležili tudi člani poveljstva Štaba civilne zaščite Gornja Radgona, bilo pa je tudi veliko gostov od blizu in daleč ter predstavnikov lokalne skupnosti, ki so se skupaj s številnimi občani, znova lahko prepričali, da so potapljači pripravljeni, vsekakor pa ne oni in ne kdorkoli drugi, si ne želi, da bi jim bilo treba redko, ali celo pogosto posredovati... Letno sicer morajo potapljači iskati povprečno štiri utopljence, največ pa jih je bilo do devet na leto, še večkrat pa izpod gladine vode iščejo materialne dobrine.