Vito v Azerbajdžanu, Švici in Singapurju
Mladi plavalec Vito Vodenik sodi med najboljše radgonske športnike, med cilji tudi medalje na SP, EP in OI.
Občina Gornja Radgona je vedno imela kakšnega dobrega športnike, ki je ime kraja in regije ponesli tudi izven državnih meja. Tudi danes je kar nekaj fantov in deklet, na katere so Radgončani lahko dejansko ponosni, prvi med njima pa je tačas gotovo Vito Vodenik (1998), ki že od svojega predšolskega obdobja trenira plavanje. Je član PK Branik v Mariboru, kjer te dni uspešno zaključuje 2. letnik Srednje gradbene šole in gimnazije. Na omenjeni šoli mu omogočajo treniranje plavanja, in sicer trenutno vadi pri trenerki Maji Šarac, ki v njemu vidi potencialnega kandidata za OI leta 2020 v Tokiu. Vito je kadetski državni rekord v plavanju na 200 metrov hrbtno v malem in velikem bazenu; kadetski državni rekord v plavanju na 100 metrov hrbtno v velikem bazenu; kadetski državni rekord v štafeti 4x 200 metrov v velikem in malem bazenu; večkratni kadetski, mladinski in absolutni državni prvak...Med drugim je osvojil tudi 19. mesto na mladinskem evropskem prvenstvu v daljinskem plavanju na 5 kilometrov.
Sedaj so Vitove plavalne discipline: 400m, 800m, 1500m in 5000m prosto, vendar ga trenerka usmerja v 200m hrbtno, kjer tudi kaže potencial in je letos januarja na DP v kratkih bazenih osvojil naslov absolutnega državnega prvaka. Te dni se bo kot mlajši letnik udeležil Evropskih iger v Bakuju, kar je izjemen uspeh. Julija letos se bo kot mlajši letnik udeležil EP v daljinskem plavanju v Švici, kjer bo tekmoval v kategoriji letnikov 1997 in 1998 na razdalji 7,5 kilometrov na jezeru Lago Maggiore v kraju Tenero. Prav tako, letos konec meseca avgusta, se bo udeležil Svetovnega mladinskega prvenstva v Singapurju, kjer bodo tekmovali letniki 1997 – 2000. Vito je letos bil izbran tudi za enega od dvanajstih mladih upov sklada „Vse bo v redu“, pod pokroviteljstvom Zavarovalnice Triglav in POP TV...
Vitovi vzorniki so: Radoslav Kawecki, poljski svetovni prvak na 200 metrov hrbtno, njegov nekdanji trener Blaž Medvešek, njegova sedanja trenerka Maja Šarac in smučar prostega sloga Filip Flisar. Kot sam pove je izpolnil vse cilje in želje za letos, in sicer je dosegel normi za mladinsko evropsko prvenstvo (Evropske igre), v Bakuju v Azerbajdžanu, ter za mladinsko svetovno prvenstvo, ki bo pozneje potekalo v Singapurju. Njegovi dolgoročni cilji pa so nastop na članskem svetovnem prvenstvu in na olimpijskih igrah ter seveda tudi kakšna medalja s teh največjih tekmovanj na svetu.
Vito je, kot rečeno, splaval pri dobrih petih letih, ko ga je mama vpisala v plavalni krožek v Radencih. Ker je zelo užival v vodi in je takoj pokazal izjemen talent, ga je že naslednje leto, ko je začel obiskovati osnovno šolo, vpisala v plavalno šolo Branik v Mariboru, kjer je začel redno trenirati. Preizkusil se je v različnih tehnikah plavanja in ugotovil, da ima največ potenciala v tehniki 200 metrov hrbtno, v kateri danes tudi pretežno tekmuje in dosega rekord za rekordom. Voda ga je tako zelo prevzela, da povratka več ni bilo. Do devetega leta je zamenjal kar nekaj trenerjev, nato pa je postal varovanec svojega velikega vzornika Blaža Medveška, pri katerem je treniral vse do leta 2014, ko je začel sodelovati s sedanjo trenerko Majo Šarec. Ta zanj pravi, da bo glede na vse boljše dosežke leta 2020 najverjetneje evidenten kandidat za poletne olimpijske igre. »Vito je najmlajši član slovenske mladinske reprezentance in absolutni državni prvak v svoji kategoriji, največ potenciala pa kaže v tehniki 200 metrov hrbtno. Treningi postajajo vse zahtevnejši in bolj intenzivni, zato se mora mlad plavalec odpovedovati številnim zabavam, manj ima časa za družino in učenje, a kljub temu dobro usklajuje športno udejstvovanje ter šolske obveznosti.
„Čas, ki ga preživim v vodi namesto v družbi ali na zabavah, je neprecenljiv, saj vem, da bom na tekmi lahko pokazal in izkoristil znanje, ki si ga nabiram na treningih. Gre za lušten šport. Je zdrav, s treniranjem dobiš lepo postavo, pa tudi punce so lepe“, pravi perspektiven športnik in dodaja, da mu plavanje pomeni vse na svetu. Glede na to, da stanuje v Gornji Radgoni, se vsak dan pelje v Maribor na jutranji in popoldanski trening, kar je precejšen logistični in organizacijski podvig, a kot pravi Vito, mu ni težko, saj v plavanju neizmerno uživa.
Pri svojih rosnih šestnajstih letih se lahko Vito pohvali že s kar petimi državnimi rekordi: tremi posamičnimi in dvema s štafeto. Ponosen je tudi na udeležbo na evropskem daljinskem prvenstvu za kadetsko kategorijo, kjer je plaval na 5 kilometrov in pa na odplavane norme za to sezono. Cilje si postavlja vsako sezono sproti. Letos si tako želi čim boljše uvrstitve na evropskem mladinskem prvenstvu, naslednjo sezono pa bi se rad uvrstil med 8 najboljših evropskih mladincev v njegovi paradni disciplini 200 metrov hrbtno. Cilji so postavljeni zelo visoko, Vito pa se zaveda, da bo pot do uresničitve dolga in trnova. Popolna predanost plavanju in trdo ter vestno treniranje nista dovolj. Sodelovati mora na čim več tekmovanjih in turnirjih, saj bo le tako lahko konkurenčen v evropskem in svetovnem merilu. Vse to pa je seveda povezano z velikimi stroški, zato je obetavnemu plavalcu dobrodošla vsakršna finančna podpora. V prvi vrsti potrebuje pravilno prehrano in prehranske dodatke, da se bo lahko razvil v močnega plavalca. Potem sta tukaj pot in udeležba na evropskih in svetovnih tekmovanjih ter turnirjih, pa posebne plavalne kopalke, ki jih je treba zamenjati na pet do šest nastopov, in številni pripomočki, ki pomagajo pri kaljenju kvalitetnega profesionalnega plavalca. Vse to Vito nujno potrebuje, da bo lahko še naprej nizal državne, nekoč pa tudi evropske in svetovne rekorde ter se uveljavil v svetovni plavalni eliti.