ZAKAJ NE ZAŽIVI POKALNO TEKMOVANJE?
Gotovo je, da v slovenskem namiznem tenisu, v zadnjih letih in tudi desetletjih ni tistih, ki ne bi poznali ime Miro Leskovec. Gre za Logatčana, sicer velikega namiznoteniškega zanesenjaka, s ...
Namizni tenis/Pogovor s komisarjem Slovenskih namiznoteniških lig Mirom Leskovcem
Ljubljana – Gotovo je, da v slovenskem namiznem tenisu, v zadnjih letih in tudi desetletjih ni tistih, ki ne bi poznali ime Miro Leskovec. Gre za Logatčana, sicer velikega namiznoteniškega zanesenjaka, s katerim smo se pogovarjali o aktualnem trenutku slovenskega namiznega tenisa, ravno v trenutku, ko je končano 17. ligaško tekmovanje v samostojni Sloveniji, in ko poteka tretje tekmovanje v Slovenskem namiznoteniškem pokalu. Naš sogovornik, ki je v namiznoteniški sredini že kar precej časa, nerad sliši vprašanje, kakšne funkcije je vse opravljal, saj meni, da je pomembneje, kaj in koliko je naredil, naziv funkcionarja pa mu ne pomeni prav nič. Delal je štiri - pet let kot član tehnične komisije pod predsedstvom Mirka Ungerja, katerega zaradi strokovnega dela izjemno spoštuje. Prav v tistem »njihovem« času je tehnična komisija opravila kar precejšnje izboljšave, uvedeno je bilo predvsem več reda na vseh nivojih tekmovanj. V okviru tehnične komisije je vodil in izdeloval točkovne jakostne lestvice za vse kategorije slovenskih namiznoteniških igralk in igralcev – in mimogrede – to opravlja še danes. Omeniti kaže tudi njegovo sodelovanje na našem največjem projektu po osamosvojitvi – Mladinskem evropskem prvenstvu v Ljubljani – kjer je bil po ocenah drugih »kar priden in koristen« člen verige ljudi, ki je prireditev izvrstno izpeljala. Delo, kakršnokoli v NTZS, mu je vedno pomenilo precej, z zadovoljstvom je bil delegat na tekmah vseh nivojev, vodil tekmovanja, naredil še marsikaj. V zadnjem času pa zaradi posamičnih napadov, pa kljub vsemu izgublja veselje in energijo za sodelovanje. Kljub temu pa je njegovo delo komisarja vseh slovenskih lig je dejansko nenadomestljivo. In samo lahko z gotovostjo zatrdimo, če bi slovenska bela žogica imela več takšnih ljudi, ko so Miro Leskovec in še peščica zanesenjakov, bi bil naš namizni tenis bistveno bolj cenjen in bi kotiral daleč višje...
Prav zaradi tega nam je Miro Leskovec najprej ocenili minulo ligaško sezono. „Minula ligaška sezona je potekala kontinuirano (z manj prelaganj posameznih tekem kot običajno) in bilo je tudi manj konfliktnih situacij. Naj rečem takole: tudi v namiznem tenisu večina klubov pristopa k svojem ligaškem tekmovanju odgovorno, vendar pa je še nekaj klubov, pri katerih organizacija ali bolje odgovornost še zmeraj močno šepa. Tako nastajajo težave pri javljanju rezultatov (tako našem novinarju kot komisarju za objavo rezultatov na teletekstu – primer: rezultate dopoldanskih tekem včasih prejmem šele ob 21.uri, ko so že vsi ostali (dopoldanski) rezultati recimo ob 13.uri že na TTX), še težje oziroma neodgovorno je pravočasno pošiljanje uradnih zapisnikov in zgodi se, da še naslednji petek ne dobim zapisnika tekme odigrane predhodno soboto. Zamislite si, kakšne težave so pri izdaji Biltena lig (Pravila SNTL mi določajo, da moram izdati Bilten v petih dneh po odigranih tekmah – torej v sredo ali četrtek). In ob vseh modernih mobijih taki problemi! Nadaljuje se z prestavitvami tekem (predvsem v II. in III.ligi), kjer pridemo do nejavljanja prestavitve za uro ali dve, do iskanja prestavitev tekem zaradi neopravičenih razlogov. In če vam rečem napol v šali: podani »razlogi« za zgoraj omenjene prekrške bi bili idelna podlaga za režijo »skrite kamere«. Verjemite, da bi kandidirala – nič manj – kar za Oskarja“.
Kako so po vašem mnenju funkcionirali vodstvo tekmovanja, sodniki, delegati...
„Delo delegatov in sodnikov ocenjujem – čeprav nimam pristojnosti nad sodniki – kot zelo dobro, čeprav tudi tukaj iz take ocene izpada nekaj konic, pri katerih svoje opravijo klubski funkcionarji. Čeprav iz »svoje« baze imenujejo ljudi za opravljanje teh nalog, zaradi podcenjevanja tega dela včasih ni pravega rezultata, saj imenujejo (recimo sodnika), ki nima dovolj visokega predpisanega nivoja ali kar je še slabše – zgodi se, da je v zapisnik napisan sodnik, ki ga tam ni! Vendar, če se nihče (uradno) ne pritožuje ali tega odgovorni ljudje in organi ne uredijo, ostane vse lepo in prav. Volk sit, koza živa pa tudi zelje celo“.
Kako Liga odbor (komisar) sodeluje z vodstvom NTZS, ter s klubi?
„Liga odbor s predsednikom Igorjem Petrovčičem in člani: Jožetom Mlakarjem, Darijanom Vizjakom, Slavkom Pavlinom in Samom Mernikom z vodstvom NTZS in klubi sodeluje po moji oceni dobro, zase pa lahko rečem, da sem zaradi izvršne funkcije oziroma dela (kaznovanje, opominjanje…) nekakšen nebodigatreba, kar se včasih pokaže že v povsem vsakdanjem komuniciranju. Sicer sem pa morda res preveč zagledan v člene Pravil SNTL in nergam za spoštovanje zapisanega in ne zgolj to – tudi sprejetega in potrjenega s strani klubov. Tudi to je najbrž vzrok za marsikakšen grd pogled ali besedo, da o drugačnih naklepih sploh ne govorim“.
Sedaj že poteka pokalno tekmovanje; kako bo slednje potekalo, ste zadovoljni s številom prijavljenih ekip, ki očitno ni pričakovano še zlasti ob dejstvu, da letos obeležujemo 80 – letnico namiznega tenisa v Sloveniji? Sploh, a se je pokalno tekmovanje sploh obneslo in je doseglo tisto kar se je pričakovalo?
„Komaj končano tekmovanje - v SNTL, že se je začelo novo – Pokalno tekmovanje Slovenije. Žal moram reči, da tekmovanje, ki ga je v prejšnji sezoni razpisala NTZS na predlog klubov, nekako ne zaživi, saj je letos na razpis prispelo le 19 moških in 9 ženskih ekip. Ni odveč omeniti, da se kar nekaj prvoligašev v obeh kategorijah ni odločila za nastop, pa tudi le tri rekreativne ekipe, čeprav so ob uvajanju tega tekmovanja kazali večji interes. Sicer le po eni sezoni morda še ni potrebno vreči puško v koruzo, vendar bo treba storiti nekaj več na tem področju. Kaj, da bo šlo na bolje, pa morajo izbrskati odgovorni, čeprav večkrat slišim, da je to tekmovanje stvar Liga odbora, kar pa vsekakor ni res. Da to drži, povem le to, da so predlog, ki bi zanesljivo povečal število tekmujočih klubov, zavrnili prav tisti, ki bi morali imeti večje zanimanje zanj“.