Želijo si 400 metrsko atletsko stezo
Obeležili so 50 let atletike v Murski Soboti. Podelili so natanko 50 plaket.
Murska Sobota - Eden najstarejših in najuspešnejših športnih kolektivov v Pomurju, Atletski klub Sobota, je svečano obeležil visok jubilej – pol stoletja obstoja in uspešnega delovanja. Ob jubileju je klub, v sodelovanju s Športno zvezo Murska Sobota, na 330 straneh izdal zbornik „Atletika v Murski Soboti“, ki obsega zgodovino kraljice športov v mestu. Pisati se je začela z ustanovitvijo soboškega Sokola in se z ustanovitvijo atletskega kluba leta 1965 nadaljevala v organizirani obliki. Na svečani akademiji, ki je sledila predstavitvi zbornika in na kateri je pet atletov iz petih desetletij kluba strnilo spomine na svojo atletsko pot, pa so nekdanjim atletom, trenerjem, funkcionarjem v klubu ter tudi organizacijam podelili natanko 50 plaket.
Težko bi si predstavljali lepšega praznovanja tako visokega jubileja murskosoboškega atletskega kluba, ki je od ustanovitve, 25. februarja 1965 pa vse do leta 2004 nosil ime AK Pomurje, zatem nekaj let AK Pomurje-PDU, od leta 2007 pa se pojavlja z imenom glavnega pokrovitelja AK Panvita, prav brez spomina na generacije atletov in atletskih delavcev. Danes klub štaje čez 70 članov, ki so razvrščeni po starostnih kategorijah od atletske šole za najmlajše, pionirske kategorije, ki je najštevilčnejša, do članske kategorije. Za njihovo strokovno vadbo danes skrbi pet trenerjev, ki svoje delo opravljajo volontersko: Tiberij Lebar, Radislav Jokanović, Andrej Brinar, Janez Kovač in David Horvat.
Čeprav klub v organizacijskem in tekmovalnem smislu že vrsto let doživlja razcvet, pa dela v vse težjih materialnih pogojih, zaradi za vrhunsko atletike neprimerne atletske steze – ta namreč meri le 300 metrov, pa tudi v omejenih pogojih dela. A kljub temu se uspehi nizajo iz leta v leto. Pravzaprav je to bil in žal še ostaja zaščitni znak kluba vse od njegove ustanovitve. Atleti so sprva namreč trenirali na 320-metrski atletski stezi iz ugaskov-leša, po letu 1995 pa so na drugi strani OŠ I – nekdaj Gimnaziji Murska Sobota, zgradili atletski stadion z umetno maso. Pogoji dela so se vidno izboljšali, a steza zaradi nestandardne dolžine kroga ni primerna za pomembnejša tekmovanja. Če se ozremo na prehojeno pot organizirane atletike v mestu – z nekaj odličnimi posamezniki kot sta Janez Kovač in Oto Žunec, je ta v mestu delovala tudi pred ustanovitvijo kluba, je za klubom bogato obdobje, ko je s trdim delom iz vrst kluba izšlo niz vrhunskih atletov, državnih reprezentantov in rekorderjev. Klub pa je bil organizator številnih odmevnih državnih in mednarodnih tekmovanj, med drugim tudi prvenstva Jugoslavije v krosu, maratona in hitri hoji, večkrat prvenstva Slovenije v krosu ter krosov občinskih reprezentanc.
Kot je tudi na svečanosti dejal sedanji predsednik Bojan Horvat, iz vrst soboškega kluba, edinega v Pomurju, izhajajo atleti - udeleženci olimpijskih iger, svetovnih in evropskih prvenstev ter nosilci številnih kolajn na mednarodnih igrah šolarjev v domovini in širompo svetu. Danes klub deluje na temeljih, ki so se gradili teh 50 let. Ti temelji so čvrsti in nosijo vso težo uspehov različnih generacij nekdanjih in sedanjih atletov, je še poudaril Horvat. Tudi slavnostni govornik Janez Kovač kot nekdanji atlet, predsednik in sedaj trener, je ponosen na dosežke več kot 300 atletov, ki so se zvrstili v tem času. Med njimi je bilo več kot 50 reprezentantov, kar je izjemna številka. Tudi danes ima AK Panvita sedem reprezentantov v različnih starostnih kategorijah, in bi težko v mestu ali regiji sploh v kakršnikoli panogi našli primerljiv športni kolektiv. Ob jubileju je bilo klubu v prepolni Grajski dvorani soboškega gradu izrečenih veliko čestitk in izročenih priznanj, med drugim s strani podžupana MO Murska Sobota Zorana Hoblaja in direktorja Atletske zveze Slovenije Luke Steinerja.
Ob obletnici je v okviru zbirke »Športna knjižnica«, ki jo izdaja ŠZ Murska Sobota, v nakladi 300 izvodov izšla 11. knjižica: Atletika v Murski Soboti, katere urednik je bil sekretar športne zveze Ludvik Zelko, največji prispevek pomembnem almanahu je dodal novinar in nekdanji odlični tekač Geza Graber, ki se sam prispeval kar 121 strani ter 126 fotografij in faksimilov različnih člankov. V knjižici so opisani prvi zametki kraljice športov iz leta 1920, predstavljeno je dogajanje do leta 1965, in po njem, ko je bil ustanovljen atletski klub. O tem so prispevke napisali predsedniki kluba, atleti, trenerji in drugi atletski delavci. V posameznih disciplinah je zbranih absolutno najboljših pet rezultatov v moški in ženski kategoriji, pa dodan seznam prvakov Jugoslavije in članov reprezentance do 1991, navedeni pa so tudi nastopi atletov ter atletinj za reprezentanco Slovenije od 1991–2014.
Kot rečeno, so ob 50. obletnici atletskega kluba v Murski Soboti, podelili natanko 50 spominskih plaket. Kot predsedniki so jih prejeli: Janez Kovač (tudi trener in atlet), Janez Žilavec, Milorad Vidovič, Jože Vouri, Štefan Puhan, Jože Pelcl, Bela Pavlič, Štefan Martinec in Bojan Horvat. Kot trenerji: Mirko Šeruga – posthumno, Janez Težak, Tiberij Lebar, Atila Horvath, Andrej Brinar, Radislav Jokanović in Diana Kočar. Kot nekdanji in sedanji atleti pa: Milan Balek, Miša Pfeifer, Suzana Zelko, Diana Škoberne, Lidija Kuzmič, Vera Škraban, Alojz Flisar, Igor Peternel, Vito Šiftar, Edita Banfi, Geza Grabar, Marija Števanec, Manuela Pergar, Bojan Šebjan, Damjan Špur, Sonja Roman, Tomaž Horvat, Davorin Čeleš, Miha Žalig, Karmen Grnjak, Tina Jureš, David Horvat, Davor Gregorinčič, Matej Fujs, Tomaž Rozmarič, Sonja Neger, Anja Benko, Aleš Zver in Dejan Preidl. Plakete so prijeli tudi: MO Murska Sobota, Panvita in Zavarovalnica Triglav kot sponzorji ali finančni podporniki; Tonček Gider in Vestnik Murska Sobota kot medija ter Ludvik Zelko kot urednik almanaha Atletika v Murski Soboti in dolgoletni sekretar Športne zveze Murska Sobota.