ČRNI KRIŽ PRI HRASTOVCU!

Predstavljena nova izdaja zgodovinskih povesti „Agatinih skrivnosti“ ...
V Slovenskih goricah, natančneje v Lenartu je potekala predstavitev nove izdaje knjige Črni križ pri Hrastovcu, zgodovinske povesti avtorja dr. Ožbalta Ilauniga. Knjiga je bila natisnjena v okviru projekta Agatine skrivnosti, ki ga izvajajo LAS Ovtar Slovenskih goric, Razvojna agencija Slovenske gorice in Tikic Zelena centrala. Ob isti priložnosti so prav tako predstavili osrednji dogodek, ki bo potekal v soboto 31. avgusta 2013, ko bo organiziran pohod po poteh Agate in Friderika. Na različnih lokacijah bo izvedena gledališka uprizoritev dela zgodbe Črni križ pri Hrastovcu. Ob koncu pohoda bo na Trgu osvoboditve v Lenartu potekala srednjeveška tržnica s ponudniki domačih dobrot in prikazom obrti iz Slovenskih goric.
LAS Ovtar Slovenskih goric v okviru Programa razvoja podeželja 2007-2013, ukrepa Leader, izvaja namreč projekt Agatine skrivnosti. Gre za zanimiv pristop k predstavitvi resnične ljubezenske zgodbe med edinim dedičem hrastovškega gospostva Friderikom Herbersteinom in lepo mlado plemkinjo Agato Nürnberger iz Štraleka, ki je ob koncu 16. stoletja pomembno zaznamovala osrednji del Slovenskih goric. Zgodbo je v zgodovinski povesti zapisal in 1928. leta pod naslovom Črni križ pri Hrastovcu izdal lenarški sodnik in pisatelj dr. Ožbalt Ilaunig. Lokalno okolje, ki je že desetletja izjemno aktivno na področju ljubiteljskega gledališča, si je zgodbo zelo kmalu prisvojilo, tako da je doživela več gledaliških interpretacij in uprizoritev.
Ilaunigova knjiga je doživela novo izdajo leta 1988 pod okriljem Turistične agencije Klopotec, vendar je kmalu pošla. Zato so se v LAS Ovtar Slovenskih goric odločili, da jo v okviru projekta Agatine skrivnosti ponovno izdajo s tem, da so jo oplemenitili s slikarskimi deli domačega umetnika, Konrada Krajnca, iz mitološkega ciklusa Agata, razstavljenega leta 1996 v Galeriji Krajnc v Lenartu. Nova izdaja knjige je bila javno predstavljena 21.8.2013 v Centru Slovenskih goric. Predstavitev so popestrili ljubiteljski igralci gledališke skupine Slovenske gorice z odlomki iz Ilaunigove zgodbe. Udeleženci predstavitve so se tudi poklonili Ilaunigovemu spominu na lenarškem pokopališču.
Osrednji dogodek projekta pa v LAS Ovtar Slovenskih goric načrtujejo za v soboto 31.8.2013. Takrat bo organiziran pohod po poteh Friderika in Agate. Organizatorji so pripravili pet gledaliških uprizoritev dela zgodbe na različnih lokacijah (Lenart, Lormanje, Hrastovec, Zamarkova, Lenart), kjer se je zgodba tudi resnično dogajala. Pohod pelje do vseh teh lokacij in skozi gledališke uprizoritve, ohranjeno naravo in kulturno dediščino območja popelje vsakega posameznega pohodnika v dogajanje ob koncu 16. stoletja na način, da tudi sam, kot del kulise tega dogajanja, odkriva Agatine skrivnosti. Pohod je dolg 11,2 km in ni zahteven. Prične se ob 18.00 uri in bo zaključen do 21.15 ure, od tega je cca. 1 ura predvidena za gledališki del pohoda. Obiskovalci si lahko ogledajo tudi le posamezne lokacije, saj organizator objavlja natančni časovni načrt pohoda (www.lasovtar.si).
Pohod se začne in zaključi na osrednjem trgu v Lenartu na srednjeveški tržnici, na kateri bodo domači ponudniki območja Upravne enote Lenart ponujali svoje okusne dobrote in izdelke domače obrti. Projekt sicer sofinancira EU, Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja: Evropa investira v podeželje. Pomemben delež prispevajo tudi vse občine na območju UE Lenart: Benedikt, Cerkvenjak, Lenart, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah in Sveti Jurij v Slovenskih goricah. Projekt izvajajo LAS Ovtar Slovenskih goric, Razvojna agencija Slovenske gorice d.o.o. in TIKIC Zelena centrala, Marija Šauperl s.p..
Organizatorji so se še posebej zahvalili tudi sponzorjem in donatorjem, ki so kljub težkim razmeram prisluhnili njihovi prošnji za pomoč. Na prvem mestu TBP, tovarni bovdenov in plastike iz Lenarta, nato pa še družbam Saubermacher, DBS in Kmetijska zadruga Lenart ter podjetnikoma Igorju Alatiču in Simonu Fekonji (Pizzerija 29). Predvsem pa so bili izpostavljeni tudi številni prostovoljci, brez katerih projekta ne bi bilo mogoče izvest...