Fantje iz Doliča lani drugi, letos prvi

Med enajstimi ekipami, na II. tekmovanje v kuhanju „Motovilskega bograča 2015“, je slavila ekipa iz Doliča. Nemški Španec podaril domačinom športne slačilnice in opremo.
Potem ko so v letu 2014 premierno izvedli zanimivo kuharsko tekmovanje, je Društvo za šport, kulturo in turizem (DŠKT) Lukaj iz Motovilcev v prekmurski občini Grad, je tokrat v motovilskem športnem centru, tik ob gasilskem domu, pravilo 2. tekmovanje v kuhanju »Motovilskega bograča«. In dokler je na prvi Motovilski bogračiadi sodelovalo deset, se je letos tekmovanja udeležilo 11 ekip iz bližnje in širše okolice, ki so štele štiri do pet članov. Ekipam, ki so bograč kuhale v kotličkih na odprtem ognjišču, je sicer nekoliko nagajal dež, a jim nikakor ni mogle do živega, tako da je strokovna komisija svoje delo opravljala že v poznem sončnem popoldnevu. In čeprav je organizatorjem nekoliko nagajalo muhasto pomladno vreme, je dogajanje ob vaško-gasilskem domu v Motovilcih, lepi vasici, ki premore 300 duš, pritegnilo veliko obiskovalcev, skozi tekmovalni popoldan ter veseli večer, vsaj petkrat toliko, kot jih premore vas.

V ospredju dogajanja je vsekakor bilo kuharsko tekmovanje, in po žrebanju „delovnih mest“ so vse ekipe kuhale bograč v podobnih 10-15 litrskih kotlih, in to na odprtem ognju, saj se je kurilo na drva. Še pred tem so ekipe, od organizatorjev, dobile približno 3 kg mesa (1kg svinjskega mesa, 1kg govejega mesa in 1kg divjačine), čebulo, krompir, kruh... Tudi za opremo, kot so mize, klopi ipd., so poskrbeli organizatorji, medtem, ko so ekipe morale poskrbeti za vse ostale dodatke, kot so začimbe, pribor za kuhanje bograča, zajemalko, krožnike in pribor za pokušino bograča... Seveda pa so se ekipe „opremile“ tudi s tekočimi priboljški ter prigrizki, ki so teknili obiskovalcem že med kuhanjem bograča. Že od samega začetka je bila v pripravnosti tudi strokovna komisija (Anton Črepnjak, Silvo Hüll in Dušan Zelko), ki je vseskozi krožila med tekmovalci in si nekdaj beležila, ocenjevali pa so videz delovnega mesta, ter še posebej barvo, okus, aromo in gostoto bograča.

Komisija je imela težavno delo, saj so vse jedi bile odlične, a so le morali razglasiti tri najboljše ekipe, skrivnost najboljšega bograča pa je bila izključno odvisna predvsem od načina priprave, kuharskih zvijač tekmovalcev in dodanih začimb, ki so jih prinesli s sabo. In tukaj so največ uspeha imeli člani ekipe iz Doliča (Goran, Herman, Drago, Daniel in Vlado), ki je mimogrede bila druga. Tokrat je drugo mesto zasedla ekipa NK Tromejnik iz Kuzme, tretje pa Povratniki iz Bodoncev, ki so lani bili zmagovalci. Ekipe so tekmovale tudi v kuharskem kvizu, kjer so morali lupati krompir in rezati čebulo, prepoznati začimbe ter odgovarjati na vprašanja o bograču. Največ spretnosti in znanja je tudi tukaj pokazala ekipa Doliča, ki je tako dominirala na 2. Motovilski bogračiadi, kjer mimogrede, ob bograču, ni manjkalo niti drugih dobrot, kot so odojki, jagenjčki ipd.

Ob zaključku kulinarične prireditve, kjer so podelili tudi nagrade in priznanja, ter pred celovečerno veselico z ansamblom Nova legija, s pevko Andrejo (in gostjo Niko Zorjan) je DŠTK Lukaj v uporabo predalo nove slačilnice za tamkajšnji malonogometni klub. Zanimivo je, da je pri tem finančno pomagal veliki prijatelj kraja, parapsihološki zdravilec, invalid brez noge, Schamabandi, ki je pred leti, med terapijo v sosednji Avstriji spoznal domačinko iz Motovilcev, Renato Fujs. Najprej je postal prijatelj z njo in njeno družino, možem Bojanom ter otrokoma Karino in Renejem, nato pa je vzljubil goričko vasico Motovilci. Oseminšestdeset letni Nemec, ki že skoraj dve desetletji, skupaj s soprogo iz Srbije Mileno, živi v španski Morairi, je motovilskim nogometašem pogosto daroval žoge in športno opremo, sedaj pa je v veliki meri prispeval k ureditvi slačilnic. „Želel sem predvsem pomagati, da bi se mladi imeli s čem ukvarjati, ne pa da bi se zbirali v gostinskih lokalih in počeli kaj drugega, kar lahko samo škoduje mlademu človeku“, je povedal skromni možakar, ki mu niti invalidski voziček ni ovira, da pomaga drugim.