Najboljši bograč so skuhale „Sončnice“ iz Tišine

Na 23. bogračiadi le 15 ekip z veliko predvolilnega naboja. Jevškovi in Židanovi SD na 2. mestu.
Minulo soboto, ko je na dvorišču hotela Diana v središču prekmurske prestolnice Murske Sobote, že triindvajsetič močno dišalo po znameniti prekmurski jedi – bograču, katerega so poklicni in zlasti ljubiteljski kuharji pripravljali na tradicionalnem tekmovanju, je bilo zraven, med lepim številom obiskovalcev in gostov, tudi kar nekaj znanih osebnosti. To niti ne preseneča ob dejstvu, da se bližajo volitve v Evropski parlament in številni kandidati so se želeli predstaviti prekmurskim in prleškim volivcem. Bograč sicer ima v Prekmurju prav posebno mesto, saj je zasidran v tamkajšnjo kulturno-zgodovinsko dediščino, zlasti kulinariko, in kuharske prireditve vedno znova privabljajo kuharje in pokuševalce. Letošnja bogračiada, ki je potekala na nekoliko ponesrečen dan, saj je Murska Sobota, zaradi maratona v Radencih, bila „zaprta“, je na dvorišče Hotela Diana privabila le 15 ekip (podjetnike, politične stranke, društva, šole...), kar je najmanj v zadnjih letih. Številni nasmejani kuharji so v kotlih počasi kuhali bograč in poskušali skuhati najboljšega - takšnega, ki bo prepričal strokovno komisijo. Zdenka Tompa, Janez Gjergjek in Peter Tratnik so ocenjevali teksturo, barvo, gostoto, kuhanost sestavin in zlasti okus jedi.

Čeprav je recept poenoten in vsaka ekipa od organizatorja prejme tri osnovne sestavine, se po treh urah kuhanja med seboj precej razlikujejo, pravi predsednica strokovne komisije Zdenka Tompa. „Pomemben je namreč postopek. Bograč mora imeti zadostno količino čebule, govejega, svinjskega in divjačinskega mesa, nekaj sveže paprike in česna, krompirja, proti koncu pa je potrebno dodati tudi vino. Bograč ni kot juha in ni zelo gost, pomembno je namreč razmerje med mesom, krompirjem in omako,“ še razloži Tompova. Da je pravilen postopek zares pomemben, potrjuje tudi Jože Bertalanič iz Turističnega društva Dobrovnik, ki je že pred to bogračiado, dvakrat odnesel zlato in eno bronasto priznanje. Po njegovem je predvsem čebulo potrebno dobro prepražiti, da res lepo zlato porjavi in dobi pravo aromo. Po besedah lastnice hotela Diana, Jasne Klepec, ki je v sodelovanju z Mestno občino Murska Sobota, pripravila bogračiado, je slednja, kljub tekmovalnemu značaju pomembna za druženje. Sama je tudi povedala, da je zadovoljna s številom ekip udeleženk, ker da je število optimalno, ravno dovolj za njihov zunanji prostor. Tudi z obiskom gostov so organizatorji bili zadovoljni, za njihovo dobro voljo pa so skrbeli člani glasbene skupine Calypso. Organizatorji so poskrbeli tudi za dodatno spremljevalno dogajanje in bogat animacijski program, kjer so mnogi obiskovalci bili nagrajeni. Pozabili seveda niso niti na najmlajše, saj so malčki med drugim, v otroškem kotičku izdelovali kuharske kape. Vsak otrok, ki je izdelal kapo, je prejel kuponček za brezplačen sladoled...

In čeprav je za nekatere veljalo olimpijsko pravilo, da je pomembno sodelovati, je zanimivo videti, kdo je postal Bograč Master Chef? Med številnimi dobrimi izdelki se je komisija odločila, da je najboljši bograč skuhala ekipa Društvo žena in deklet ovčine Tišina Sončnica (Jana Zelko, Štefka Šnajder in Jožefa Rajbar), ki je še večkrat slavila na tovrstnih tekmovanjih. Na drugo mesto se je uvrstila ekipa Socialnih demokratov v postavi: dr. Aleksander Jevšek, mag. Dejan Židan in Peter Horvat, na tretje pa ekipa Saubermacher-Komunala Murska Sobota (Teodor Gyurica, Ivan Režonja in Sašo Gomboc). Vse ostale ekipe (Stranka Alenke Bratušek, SMC stranka modernega centra, Pri vročem kotličku, Kuharji iz jojšja, Stranka Lista Marjana Šarca, Območna obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, Levica Pomurje, Mestne četrti MS, Gimnazija Murska Sobota, ZOT in TD Dobrovnik, ter Prijatelji Franca Kanglerja) pa so zasedle 4. mesto.