Študenti in dijaki darovali najpomembnejšo tekočino

Z darovanjem krvi počastili mednarodni dan medicinskih sester in babic.
Ob letošnjem mednarodnem dnevu medicinskih sester in babic, ko so tudi na območju Pomurja potekale številne prireditve in dogodki, zlasti s preventivno vsebino, je med drugim v Enoti za transfuzijsko dejavnost SB Murska Sobota, potekala krvodajalska akcija študentov in predavateljev Alma Mater Europea ter dijakov in profesorjev Srednje poklice in tehnične šole Murska Sobota. Odmevni krvodajalski akciji, katere se je udeležilo tudi vodstvo pomurske regionalne bolnišnice, odzvalo 39 (22 dijakov, 13 študentov, 3 profesorji in 1 predavatelj) prostovoljnih krvodajalcev, ki so tako s svojo humano gesto prispevali k reševanju življenj.

Darovanje krvi je gotovo ena najplemenitejših oblik pomoči sočloveku. V Sloveniji vsakih pet minut nekdo potrebuje kri. Prav kri nas vse povezuje in je v sodobnem zdravljenju nenadomestljiva. Kar vsak četrti zemljan bo enkrat v življenju potreboval kri. Vsak krvodajalec tako posredno pomaga reševati življenja. S krvodajalstvom že v desetih minutah, kolikor traja odvzem krvi, lahko pomagamo, da kar tri življenja tečejo dalje. S številom krvodajalcev se Slovenija uvršča v evropsko povprečje. V Sloveniji dnevno potrebujemo v povprečju okoli 300 do 350 krvodajalcev na dan, da bolnikom zagotovimo potrebno količino krvi. Krvodajalci so pomemben del zdravstvenega sistema, saj bolnikom omogočajo ustrezno zdravljenje s krvjo. Da je ozaveščenost o velikem pomenu preskrbe s krvjo med prebivalstvom naše regije velika, pričajo tudi številne organizirane krvodajalske akcije različnih poklicnih ali interesnih skupin.

„Tako je ob mednarodnem dnevu medicinskih sester in babic v murskosoboški bolnišnici potekala omenjena krvodajalska akcija študentov in predavateljev Alma Mater Europaea ter dijakov in profesorjev SPTŠ Murska Sobota, pridružil se jim je tudi del vodstva bolnišnice. Poleg krvodajalcev, ki so bili del organizirane krvodajalske akcije pa je bilo kar nekaj takih krvodajalcev, ki so prišli kri darovat v času, ko bi drugače kot spremstvo svojim bližnjim čakali, da ti opravijo različne zdravniške preglede. Med njimi je bil tudi slep gospod, ki je kri daroval že 112-tič“, je povedala tiskovna predstavnica SB Murska Sobota, mag. Tjaša Korošec Horvat.

Hkrati je v avli kirurškega bolnišničnega bloka bila postavljena promocijska stojnica, kjer so obiskovalci lahko dobili podrobneje informirati o krvodajalstvu, merili pa so tudi krvni sladkor in pritisk. Že pred tem so v murskosoboški bolnišnici mednarodni dan medicinskih sester in babic obeležili tudi z dnevom odprtih vrat Ginekološko-porodniškega oddelka. Sodobna oprema, visoka strokovnost obravnave in storitev ter majhnost oddelka kot prednost omogočajo individualnejšo obravnavo pacientk in posledično njihovo večje zadovoljstvo. Z dnevom odprtih vrat Ginekološko-porodniškega oddelka, so poleg dejavnosti oddelka še podrobneje predstavili dojenje, urodinamiko, samopregledovanje dojk, vaje za krepitev mišic medeničnega dna, HPV, Nifty test, pregled nuhalne svetline in porod v vodi, možen je bil tudi ogled porodnega bloka. Murskosoboška porodnišnica ima že od leta 2001 naziv »Novorojencu prijazna porodnišnica« in od takrat izvajajo polni »Rooming-in« (mamice tri ure po prihodu iz porodne sobe sobivajo s svojim novorojenčkom 24 ur). Ogled soboške porodnišnice je sicer možen tudi vsako soboto v mesecu v dopoldanskem času med 10. in 12. uro, ko babica vse zainteresirane pospremi od sprejema, skozi porodni blok in porodni oddelek...