Sveti Vincencij je rezal trte v Sovjaku

Vinogradniki z radgonskega območja pripravili rez in blagoslov vinske trte.
Minulo nedeljo, ko goduje sv. Vincencij je bilo slovesno v vinogradu Antona Golnarja v Sovjaku pri Sv. Juriju ob Ščavnici. Društvo vinogradnikov Radgonsko-Kapelskih goric je namreč pripravil Vincencijevo rez vinske trte, dogodka pa se je udeležilo veliko članov društva in drugih vinogradnikov. Vsi udeleženci so se zbrali ob Golnarjevi klüčaji, kjer so jih pred odhodom v vinograd postregli s kuhanim vinom, da komu nebi škodoval mraz. Udeležence 20. Vincencijeve rezi vinske trte, tretje pri Golnarjevi klüčaji, je najprej pozdravil predsednik Društva vinogradnikov Radgonsko-Kapelskih goric Milan Kolarič. Kot je dejal, društvo ohranja tradicijo starejših vinogradnikov, ki so veliko truda posvečali tej žlahtni rastlini, katera daje sladko vince.

„Na dan sv. Vincenca, je po starem kmečkem verovanju, prehajamo v drugo polovico zime. Takrat je kmet pogledal, koliko ima še krme »na štali«, da bo lahko živina preživela. Vinogradnik pa je šel v vinograd in iz trsa odrezal rozgo, ter jo dal na toplo, da je pognala poganjke. Po poganjkih je vinogradnik ugotavljal, kašna bo tisto leto vinska letina, po količini pridelanega grozdja“, je dejal Kolarič, ki je dodal še rek, ki menda popolnoma drži: „Če na Vincencijevo trto sonce greje, potem se v jeseni ob dobrem pridelku vinogradnik zadovoljno smeje“. Predsednik Kolarič je k nagovoru povabil tudi župana občine Sv. Jurij ob Ščavnici Miroslava Petroviča, ki je ob pozdravu udeležencem, dejal, da je vesel, ko se vinogradniki na tak način družijo v vinogradu Antona Golnarja v Sovjaku, kjer je še več dobrih vinogradnikov. Povedal je še, da bodo letos spomladi ob Golnarjevi hiši, kjer že stoji latnik ali brajde, posadili potomko slovite trte 400 in več letne modre kavčine iz Lenta v Mariboru. Prireditve, na kateri je udeležencem na harmoniko zaigral mladi harmonikar Žan Prša. se je udeležila tudi vinska kraljica Društva vinogradnikov Radgonsko Kapelskih goric, Katja Hamler, ki je udeležencem namenila nekaj besed.

Preden se je začel prikaz rezi trte, je trto in vinograd blagoslovil domači župnik Boštjan Ošlaj, ki je vinogradnikom zaželel dobro letino. Dejal pa je, da morajo ob skrbi za dobro rez in druga opravila v vinogradu, ob tem tu in tam pri teh opravilih zmoliti tudi kak očenaš in letina bo tako še boljša. Strokovni in praktični prikaz rezi vinske trte je predstavil strokovnjak za rez, sicer nekdanji direktor Radgonskih goric, tudi sam vinogradnik in vinski vitez Franc Škrobar, kateremu so udeleženci dogodka skrbno prisluhnili. „Vem, da vsi, ki ste tukaj in imate zasajeno vinsko trto, obvladate rez, pa vendar vam pokažem kako je treba strokovno obrezati mlado in starejšo trto“, je dejal Škrobar. Po končani predstavitvi so se udeleženci prireditve zbrali pri Golnarjevi klüčaji, kjer sta gospodar kljüčaje Anton Golnar in vinogradnik Jakob Kocuvan pripravila bogato pogostitev. Omeniti kaže tudi zanimivost; Na trto, ki je bila namenjena prikazni rezi, je gostitelj Tonček Golnar obesil domače kuhane klobase, ki ponazarjajo čas kolin.