V „ZNANSTVENE“ NAMENE BODO PRAŠIČE ŽIVE ZAKOPALI

Te dni so tudi slovenska društva proti mučenju, za zaščito, varovanje, osvoboditev in pravice živali ter druga tovrstna združenja in nevladne organizacije so ogorčena nad novim nezaslišanim „znanstvenim“ ...
Avstrijski znanstveniki so se odločili kruto pobiti 29 prašičev, da bi ugotovili, kako pod plazovi umirajo ljudje; Zaščitniki živali so na nogah. Te dni so tudi slovenska društva proti mučenju, za zaščito, varovanje, osvoboditev in pravice živali ter druga tovrstna združenja in nevladne organizacije so ogorčena nad novim nezaslišanim „znanstvenim“ napadom na živali. S tem se slovenski ljubitelji živali pridružujejo avstrijskim skupinam za zaščito pravic živali, ki ostro protestirajo zaradi spornega znanstvenega eksperimenta na avstrijskem Tirolskem. Skupina znanstvenikov iz Avstrije, Italije in ZDA pod vodstvom univerzitetne klinike za anestezijo v Innsbrucku se je namreč odločila preučiti, v kakšnih pogojih in na kakšen način ljudje umirajo pod plazovi. Zato bodo vse skupaj preizkusili na živih prašičih.
Sam eksperiment pa je v Avstriji zanetil burno diskusijo, ravno zato, ker znanstveniki pri poskusu uporabljajo žive prašiče. Slednje omamijo, jih priključijo na aparate in zakopljejo v sneg, kjer živali poginejo. Nekatere zakopljejo v celoti, da se zadušijo, nekatere pa samo do vratu, da zmrznejo. Eksperiment so sicer začeli izvajati že minuli torek (12.1.), predvidoma pa bo trajal 14 dni. V tem času bodo na tak način pobili 29 prašičev, po dva ali tri na dan. Poskus poteka v kraju Vent blizu Ötztala na Tirolskem. „»Povsem nesprejemljivo je, da pobijajo te občutljive, nemočne živali za tako neuporaben eksperiment“, je dejala direktorica organizacije za zaščito živali Vier Pfoten Johanna Stadler. Avstrijsko združenje za zaščito živali vztraja, da na tak način ne bodo rešili nobenega človeškega življenja. Znanstveniki namreč trdijo, da bodo s tem poskusom reševali človeška življenja. Od eksperimenta se je distancirala tudi tirolska reševalna služba in ni na noben način vpletena v eksperiment.
Tudi zaradi tega so še bolj ogorčeni po organizacijah za zaščito živali in drugih nevladnih organizacijah za zaščito in osvoboditev živali, ne le po Avstriji, temveč tudi pri nas v Sloveniji, ter povsod v Evropi. Upravičeno se sprašujejo kaj nameravajo znanstveniki doseči s tem krutim in skrajnje nehumanim početjem... „To je grozno, treba bi jih bilo tožiti. Pridružujemo se vsem protestom avstrijskih kolegov, sedaj bomo skušali še vzpostaviti kontakt z avstrijskimi društvi ter jih tako dodatno podpreti v upravičenem protestu“, nam je v imenu okrog 150 članov povedala predsednica Društva za zaščito živali Pomurja, Breda Habjanič.