ZMAGA ZAVEZNIŠTVA SODELOVANJA
V soboto, 25.9. je na Pomurskem sejmu v Gornji Radgoni potekalo sklepno dejanje 5. mednarodnega sejma obrambe, varovanja in zaščite sejma „Sobra 2010“. Pravzaprav je z nagovorom notranje ministrice Katarine ...
Končan 5. mednarodni sejem obrambe, varovanja, zaščite in reševanja „Sobra 2010“
V soboto, 25.9. je na Pomurskem sejmu v Gornji Radgoni potekalo sklepno dejanje 5. mednarodnega sejma obrambe, varovanja in zaščite sejma „Sobra 2010“. Pravzaprav je z nagovorom notranje ministrice Katarine Kresal, potekalo njegovo svečano zaprtje. Ob nastopu Policijskega orkestra je prisotne najprej nagovoril direktor Pomurskega sejma Janez Erjavec. Dejal je, kako je vesel, da je na tokratni prireditvi sodelovala tudi slovenska policija z bogato vsebino in odmevnim nastopom ter se zahvalil ministrici Katarini Kresal, ki prireditev svečano zapira. Erjavec je tudi poudaril, da je bil namen zavezništva sodelovanja, ki ga pooseblja tudi moto letošnje prireditve, informirati čim širšo javnost o vseh sistemih obrambe, zaščite in reševanja, podjetjem pa omogočiti, da predstavijo priložnosti za gospodarsko sodelovanje s slovenskimi, evropskimi in svetovnimi sistemi obrambe, zaščite in varovanja. To zavezništvo sodelovanja je izkoristilo 120 razstavljalcev iz 13 držav, in blizu 20.000 obiskovalcev, med njimi tudi okrog 3000, takih, ki so kupili vstopnice in s tem darovali tudi sredstva za lajšanje pri odpravljanju posledic poplav.
Glede na to, da je Sobra potekala prav v času, poplav, ki so prizadele Slovenijo in so nas opozorile, kako ranljivi smo lahko in kako potrebno je imeti dobre sisteme zaščite in reševanja in še bolj kako pomembno je več pozornosti nameniti preprečevanju vseh vrst nesreč in konfliktov, je Erjavec poudaril, da je bil letošnji sejem namenjen predstavitvi zavezništva sodelovanja med institucijami, podjetji in družbami, ki so dobavitelji in proizvajalci opreme in storitev, zaključil pa z mislijo: »Naslednji sejmi pa bi morali opozarjati tudi na nevarnosti neprimernih posegov v prostor in nezadostnega vzdrževanja infrastrukture, ki je velikokrat razlog za nesreče«. Hkrati se je Erjavec zahvalil vsem, ki so na sejmu sodelovali kot razstavljavci, saj so z nastopom dokazali, da je treba imeti tudi v krizi vizijo in dolgoročno strategijo. Enako se je zahvalil vsem tistim, ki so nastopali kot udeleženci strokovnih posvetov in izvajalci dinamičnih in drugih predstavitev, Slovenski vojski, Slovenski policiji, Upravi za zaščito in reševanje RS, gasilcem, tako domačim Radgonskim, kot Gasilski zvezi Slovenije. Še posebej se je zahvalil tudi obiskovalcem sejma, ki so z nakupom vstopnice pomagali prizadetim v poplavah, saj bo Pomurski sejem 30% prihodkov od prodanih vstopnic namenil za pomoč pri odpravljanju njihovih posledic.
Slavnostna govornica sklepne sejemske slovesnosti je bila ministrica za notranje zadeve, Katarina Kresal. Kot je dejala, je sejem z razstavnim prostorom, pa tudi z informativnimi in izobraževalnimi vsebinami dal našim institucijam, med njimi tudi policiji, izjemno priložnost, da se odprejo javnosti, da se izkažejo kot pregledni sistemi, ki stopajo v korak z razvojem sodobne demokratične družbe, in ki se zavedajo, da s svojo opremo in strokovnim znanjem služijo civilnemu prebivalstvu. „Kolikšen je lahko doprinos policije, vojske, civilne zaščite in gasilcev ter njihove ustrezne opremljenosti k varovanju ljudi in premoženja, je bilo mogoče jasno videti ravno ob nedavni tragični povodnji, ki je prizadela številne slovenske kraje. Njihovo reševanje je bilo v veliki meri odvisno od sodobne tehnologije in opreme, ki jo našim varnostnim silam predstavijo in naredijo dostopno ravno sejmi, kot je ta“, je poudarila ministrica Kresalova, ki je izrazila tudi solidarnost do vseh, ki so jih poplave prizadele, izrekla je sožalje svojcem preminulih in hkrati zagotovila, da bo policija v okviru svojih pristojnosti naredila vse, da pomaga našim prebivalcem v takih nesrečah.
Pripravljenost in usposobljenost za pomoč je dokazalo prek 1500 policistov različnih enot, tudi specialne ter letalske, ki so na različne načine sodelovali pri odpravljanju posledic poplav. Prisotni so bili na ogroženih območjih, kjer so nudili pomoč pri urejanju prometa, zavarovanju cestnih zapor, zagotavljanju pomoči pri evakuaciji prebivalcev ter varovanju premoženja na ogroženih območjih. Kresalova je tudi dejala, da nas minuli dogodki zavezujejo, da kot družba opravimo temeljit razmislek o tem, ali so naše razvojne prioritete prave in v skladu z načeli trajnostnega razvoja. Vprašati se moramo ali imamo primeren odnos do okolja, ali s svojimi ne dovolj premišljenimi dejanji in posegi v okolje morda sami ne prispevamo k intenzivnejšim posledicam naravnih nesreč. Svoj nagovor je nadaljevala z mislijo, da je Gornja Radgona stičišče štirih različnih držav, s tem pa tudi njihovih kultur in narodov. „Sejemska dejavnost je pomembna zaradi tradicije, visokega nivoja izvedbe in številnih obiskovalcev. Pomurski sejem je tako eden najpomembnejših dejavnikov pri razvoju Gornje Radgone v pomemben regionalni center“, je dejala ministrica, ki se je ob koncu zahvalila Pomurskemu sejmu, ki je kljub kriznim časom svoje razstavne prostore policiji, vojski, civilni zaščiti in gasilski zvezi ponudil povsem brezplačno. „S tem je izkazal izjemno pripravljenost, da pomaga pri razvoju obrambno-varnostnega sistema ter približanju njegovega delovanja tistim, ki jim nenazadnje tudi služi“, je še dodala Katarina Kresal.
Sobra, 5. bienalni mednarodni sejem obrambe, varovanja, zaščite in reševanja je sicer od 23. do 25.9.2010 na stičišču Slovenije z Avstrijo, Hrvaško in Madžarsko predstavil opremo, znanje, institucije in dejavnosti za zagotavljanje obrambne pripravljenosti, varovanja, reševanja, zaščite in pomoči pri naravnih in drugih nesrečah. Na skupnih 40.000 m2 razstavnih površin 120 razstavljavcev iz 13 držav predstavilo novosti s področja vojaških, gasilskih in policijskih vozil, opreme, optike, orožja in streliva, sredstev in naprav za RKB dekontaminacijo, simulatorje in trenažerje, opremo taktičnih operativnih centrov, termovizijske in opazovalne sisteme, tehnično varovanje, varovalno in zaščitno opremo, telekomunikacije, opremo za povezovanje in dvigovanje bremen ter drugo, kar potrebujejo pri svoji dejavnosti obrambne sile, sile za zaščito in reševanje, občani pa za osebno zaščito in varnost svojega premoženja. Poslovne sejemske predstavitve je povezal tudi strokovni posvet, ki je udeležencem predstavil poslovne priložnosti na področju namenske industrije v Evropi ter praktične izkušnje ponudnikov in kupcev opreme za obrambo, zaščito in reševanje. Poslovno razstavo so pomembno dopolnjevale predstavitve MORS, SV, policije, Uprave RS za zaščito in reševanje ter Gasilske zveze Slovenije.
Slovenska vojska se je na razstavnem prostoru predstavila s sloganom: »Ali ste vedeli, da je vaš sosed vojak?«. Temeljni namen predstavitev je bil obiskovalcem predstaviti življenje in delo zaposlenih ter prikazati zmogljivost vojaške tehnike in opreme. Predstavitve so bile organizirane v treh tematskih sklopih in sicer: statična, z možnostjo ogleda opreme in tehnike s poudarkom na opremi bojevnika 21. stoletja, dinamična s poudarkom na novejši vojaški opremi ter predstavitev mednarodnih operacij in misij. Obiskovalci so dobili ustrezne podatke o možnosti pridružitve v poklicno sestavo, pogodbeno rezervo ali kot prostovoljci na služenju vojaškega roka. Z udeležbo na sejmu je bil dosežen temeljni cilj, ki je prisotnost v civilnem okolju, s poudarkom na civilno vojaškem sodelovanju in povezovanju vseh segmentov varnostnega sistema in sisteme reševanja in zaščite. Policija je na razstavnem prostoru predstavila različna področja policijskega dela, policijsko opremo in vozila. Policisti so obiskovalcem svetovali o varni udeležbi v prometu in varovanju osebnega premoženja. Obiskovalci so se lahko tudi sami preizkusili na elektronskem simulatorju streljanja. Nastopal je kvintet Policijskega orkestra, za najmlajše pa so poskrbeli z zabavno – izobraževalno lutkovno igrico Prometni hec. Uprava RS za zaščito in reševanje je predstavila svojo dejavnost ter sistem varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami. Predstavljena je bila tehnična oprema za zaščito in reševanje ob naravnih in drugih nesrečah, izobraževanje na tem področju, ter aktualne preventivne akcije. Gasilska zveza Slovenije je na sejmu prikazala svojo strokovno operativno dejavnost: gašenje požarov, reševanje ob prometnih nesrečah, reševanje ob razlitju nevarnih snovi, reševanje na vodi in iz vode ter reševanje ob naravnih in drugih nesrečah, izobraževanje in usposabljanje, požarno preventivo, organizacijsko dejavnost ter strokovni tisk in založniško dejavnost.