Žegnanje v Apačah

V Apačah pri Gornji Radgoni vsako leto 15. avgusta poteka farno »žegnanje«...
V Apačah pri Gornji Radgoni vsako leto 15. avgusta poteka farno »žegnanje«, katerega obišče veliko vernikov od blizu in daleč. Veliko je tudi romarjev iz sosednje Avstrije, zlasti tistih, ki so bili, po drugi svetovni vojni na silo izgnani iz Apaške doline. Na ta dan se ob cerkvi, ki je posvečena Marijinemu Vnebovzetju, razvrsti veliko kramarjev, ki ponujajo svojo robo romarjem kateri obiščejo jutranjo in pozno žegnajsko mašo. Kakor vsako leto, tako je tudi letos pozno mašo je pred cerkvijo z igranjem počastila Pihalna godba Apače. V cerkvi pa je bila darovanja slovesna »žegnanjska« maša, ki jo je ob domačem župniku Janezu Ferenceku, daroval pater Tomaž Majcen. Mašno slavje je z igranjem na cerkvene orle popestrila Marjetka Urbanič Rudolf, na koru pa je pel Mešani pevski zbor Gregor Zafošnik.
Ker je cerkev počaščena Mariji, se je pred mašo, ob spremljavi domačega župnika Janeza Ferenceka, ki ima rad petje, razlegalo ljudsko petje Marijinih pesmi. Petje Marijinih pesmi pa je odmevalo tudi ob koncu maše, ko je potekalo darovanje okli oltarja. Takrat je pod »vodstvom« župnika Janeza Ferenceka, Marijine pesmi zapela skupina pevcev, ki so jo sestavljali Janez Ferencek, David Ornik, Danilo Bunderla, Sandi Šijanec in p. Tomaž Majcen. Iz njihovih grl so donele lepe melodije Marijinih pesmi, ki so jih udeleženci sv. maše z veseljem poslušali.
Kakor vsako ženanje, so tudi to zaznamovali številni kramarji, ki so večinoma prodajali trgovsko robo. Kot najbolj pristne rokodelske so ponujali lectarji in suhorobarji. Pristne svoje ročne izdelke, to so sladke dobrote iz krušne peči in kmečkega štedilnika, je na stojnici prodajala tudi Jožica Semler iz Apač. S svojo stojnico pa se je predstavil tudi župnijski Karitas župnije Apače.