Blagor nam, ki verjamemo...

Ob Marijinem vnebovzetju veliko praznovanje Velike maše tudi v Apačah.
Velika maša ali praznik Marijinega vnebovzetja, ki ga katoliški verniki praznujejo, 15. avgusta, je tudi v Apačah, kjer je cerkev posvečena Marijinemu vnebovzetju, namenjena krajevnemu prazniku - žegnanje. Ta dan je v Apačah velik praznik, saj se v cerkvi in ob njej zbere veliko vernikov od blizu in daleč. Tako je bilo tudi letos, ko so se je pred cerkvijo na ta dan predstavila Apaška pihalna godba, ki vsako leto z igranjem pred mašo in po maši popestri žegnajski praznik. Ni treba posebej poudarjati, da so središče Apač zasedli številni kramarji, ki so ponujali najrazličnejšo robo, predvsem tekstil in igrače. Svoje izdelke pa so predstavili tudi rokodelci, predvsem suhorobarji iz področja Ribnice. Iz Zgornjega Porčiča se je na sejmu s pristnimi ročno izdelani izdelki, med katerimi so med drugim bile rasohe (lesene vile), krpele za nošenje listja, macli za cepanje drv, razni štili – toporišča, za kmečka orodja, pa tudi grablje, ne plastične, kosišča, ali kot jim pravijo ratišča, koši iz šibja in še veliko drugega, predstavil Ivan Vajngerl. Prijetno je bilo pogledati to njegovo robo, katero je izdelala njegova roka. Ker je pritiskala vročina so imeli veliko dela tudi gostinci in ednini apaški slaščičar. Zanimivo pa je, da med kramarji ni bilo več niti enega lončarja, ki so bili v preteklosti v večini zraven.

Osrednji del žegnanja predstavlja pozna sv. maša, ki poteka v znameniti gotski cerkvi posvečeni Marijinemu vnebovzetju in se ponaša z največjo kamnito rozeto iz enega kosa kamna, katera je vgrajena v pročelje cerkve, v Sloveniji. Sv. mašo je ob somaševanju domačega župnika Janeza Ferenceka in upokojenega župnika Jožeta Horvata, daroval zlatomašnik, in župnik Župnije Sv. Jožefa v Mariboru na Studencih, p. dr. Vinko Škafar, ki je tudi pridigal. V svojo pridigo je posvetil Mariji, katero častijo kristjani kot svojo največjo zavetnico. Med drugim je dejal: „Praznovanje tega Marijinega praznika je nekaj posebnega, saj nam sporoča, da moramo imeti odprto srce do sebe in tudi do bližnjega. Tisti, ki verujejo jim je lažje v življenju, saj vedo kam potujejo. Marija pa je tista, ki nam pomaga na življenjski poti“... V pridigi je bilo tudi povedano, da z Marijinem praznikom vsi verniki gledajo v prihodnost: „Lahko je nam, ki verujemo, saj vemo, kam gremo. Današnje praznovanje pa nam sporoča še nekaj, da moramo imeti odprto srce. Najprej do sebe, nato tudi do bližnjega.”

Žegnanjsko sv. mašo je s petjem, ob igranju na orgle Marjetke Urbanič Rudolf, spremljal Pevski zbor Gregor Zafošnik iz Apač, pozneje pa je sledila še gasilska veselica pri novem gasilskem domu...