DENARNA NAGRADA DIPLOMANTKI KRISTINI
Podeljena je 2. Saubermacherjeva okoljska nagrada...
Pomen odgovornega ravnanja do okolja in skrb za ustrezno ravnanje z odpadki sta temeljni vodili, ki jim v Saubermacherju Slovenija sledijo vseskozi zadnjih 23 let prisotnosti v slovenskem prostoru. Prav zaradi tega so se znova odločili podeliti tokrat že 2. Saubermacherjevo okoljsko nagrado (SON), ki je tudi letos vzpodbudila k razmišljanju tiste mlade upe, ki se zavedajo pomena odgovornega ravnanja do okolja. Svoja dela je prijavilo kar 12 diplomantov, izmed katerih je strokovna komisija nato izbrala sedem del, ki so prišla v ožji izbor. Tokratna denarna nagrada za najbolj izvirno nalogo pa je letos šla v roke diplomantki Univerze v Mariboru Kristini Pečovnik.
Izbor najboljših del, povezanih z okoljem in ustreznim ravnanjem z odpadki, je tudi letos potekal v sodelovanju s slovenskimi fakultetami, in sicer Fakulteto za strojništvo Univerza v Mariboru, Fakulteto za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerza v Ljubljani, Fakulteto za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani in Fakulteta za znanosti o okolju Univerza v Novi Gorici. Izmed sedmih del, ki so prišla v ožji izbor, je strokovna komisija v sestavi mag. Emil Škrinjar, univ. dipl. ing. kem. tehn., kot predsednik, ter člani: asist. dr. Filip Kokalj (FS UNI MB), doc. dr. Andreja Žgajnar Gotvajn (FKKT UNI LJ), asist. dr. Mario Krzyk (FGG UNI LJ), in prof. dr. Anton Brancelj (FZO UNI NG), soglasno izbrala za zmagovalno nalogo delo diplomantke Fakultete za strojništvo Univerze v Mariboru Kristine Pečovnik z naslovom: Učinkovitost kemijsko modificiranih NF membran pri zadrževanju ionov težkih kovin. Slednja je od podjetja Saubermacher prejela denarno nagrado v vrednosti 1.500 EUR, namenjenih nadaljnjemu pridobivanju znanja in razvijanju novih, inovativnih idej.
»Tokratna, že 2. Saubermacherjeva okoljska nagrada nas je znova presenetila, saj se je nanjo prijavilo kar nekaj odličnih in vizionarsko usmerjenih nalog. Za uspešno izvedbo se lahko tudi letos zahvalimo fakultetam, ki so nam znova stopile nasproti in uspešno izpeljali izbor. Veseli nas, da se interes za vključitev v naš natečaj iz leta v leto povečuje, saj se je letos nanj prijavilo šest nalog več kot leto poprej, letošnjemu izboru pa smo dodali tudi sodelovanje s Fakulteto za gradbeništvo in geodezijo iz Ljubljane, ki v preteklem letu na izboru še ni sodelovala. Zanimivo je predvsem to, da smo letos lahko zabeležili v večini diplomska dela deklet, kjer se nam je gotovo porajalo vprašanja, ali si predstavnice nežnejšega spola upajo bolj odgovorno razmišljati do okolja in odpadkov? To je vprašanje, ki si ga puščamo odprtega za prihodnje leto, ko bomo podeljevali takrat že 3. SON. Želimo pa si, da je letošnji izbor spodbuda in povabilo k razmišljanju, da se bo prihodnje leto še več mladih diplomantov odločilo ter svoje ideje in vizije prijavilo na SON. Le s spodbujanjem drugačnega in naprednega razmišljanja bomo spodbudili ljudi, da se zavedo pomena odgovornega ravnanja z odpadki in skupaj z nami ustvarjajo Za življenja vredno okolje«, je ob predaji SON povedala direktorica podjetja Saubermacher Slovenija, d.o.o., mag. Mojca Letnik.