Kakšna je komunikacijska moč oblačil?

Drugič so pripravili odmeven in dobro obiskan Simpozij o uniformah...
Na sedežu Gospodarske zbornice Slovenije so pripravili 2. Simpozij o uniformah, ki je bil nadaljevanje prvega tovrstnega dogodek v Sloveniji, kateri je po besedah organizatorke doc. Sonje Šterman, bil nadvse uspešen. Letošnji simpozij, ki ga je v sodelovanju z GZS – Združenjem za tekstilno, oblačilno in usnjarsko predelovalno industrijo, organiziral Studio design Sonje Šterman, je torej pomenil uspešno nadgradnjo dobrih odzivov na 1. simpozij, katerega pobudnik je prav tako bil omenjen studio . Rdeča nit tokratnega simpozija so bile: Tehnične zahteve, dobavitelji in proizvajalci oziroma njihova skupna pot do kakovostnega oblačilnega sistema. Organizatorji tokratnega 2. simpozija o uniformah so bili nagrajeni z rekordno udeležbo, ki je nepričakovano presegala celo domače okvirje. Prišlo je 105 udeležencev iz 52 podjetij, institucij, fakultet in zavodov, ki so na simpoziju prejeli informacije iz prve roke, je prišlo iz Slovenije, Hrvaške ter BiH. Pričakovano je bilo največ domačih udeležencev, med katerim so bili: predstavniki največjih uniformiranih ustanov v Sloveniji (Ministrstva za obrambo RS, Ministrstva za notranje zadeve RS, Carinske uprave RS), predstavnik letalske družbe, farmacevtske tovarne, telekomunikacijskih storitev, proizvajalci tekstilij, oblačil in obutve, proizvajalci pomožnih materialov, raziskovalci na področju tekstilij in oblačil, strokovnjaki iz fakultet, predstavniki bolnišnic, čistilnih servisov, društev in številni drugih, ki so s svojimi storitvami kakorkoli vključeni v proces na poti do funkcionalnega oblačilnega sistema.
Pobudnica projekta doc. Sonja Šterman je na podlagi dolgoletnih izkušenj z dobavitelji, izdelovalci in naročniki uniform, začutila potrebno po povezavi vseh akterjev, ki sodelujejo v proces razvoja, izdelave, testiranja in končne uporabe korporativnih oblačil. Zato je na simpozij bil predstavljen širok spekter tem, kjer so potencialni naročniki, lahko dobili informacije iz različnih področij. Strokovnim predavanjem in kratkim predstavitvam podjetij, ki so kakorkoli povezana s proizvodnjo ali zastopanjem uniformiranih oblačil, je sledila okrogla miza o ponudbi in povpraševanju tovrstnih oblačil na slovenskem trgu in širše. Na okrogli mizi so sodelovali predstavniki državne uniformirane institucije (Min. za notranje zadeve RS), predstavnik izdelovalca tkanin (Tekstina d.d.), predstavnica uspešnega domačega proizvajalca oblačilnih sistemov iz podjetja Uni&Forma d.o.o. , predstavnica raziskovalca, ki testira oblačilne sisteme (Biomed d.o.o.), strokovnjakinja iz Fakultete za strojništvo iz Maribora, ki se na svojem področju srečuje tudi z določanem in testiranem tehnične parametrov materialov in nenazadnje izkušena oblikovalka novih celostnih podob Sonja Šterman. Simpozij je tako v celoto povezal potencialne naročnike in vse tiste, ki oblikujejo, proizvajajo ali zastopajo podjetja, ki ponujajo oblačilne sisteme.
Strokovnjaki iz različnih področij so med drugim predavali o konceptu in razvoju oblačilnega sistema v Krka d.d.. Podrobno je bila predstavljena nadgradnja dizajna s tehničnimi zahtevami samih materialov, ki so morali sledili končnemu cilju tj. nabavi kvalitetnih oblačil. Celoten koncept je predstavila doc. Sonja Šterman. Njeno predavanje pa so zaokrožili s predstavitvijo razstavljenih modelov. Pomen pogojev in potek samega testiranja uniformiranih oblačilnih sistemov je z videoposnetkov praktičnega testiranja v ekstremih pogojih nošenja, je prestavila predstavnica podjetja Biomed d.o.o. doc. dr. Daniela Zavec Pavlinić. Strokovno tehnično predavanje je v nadaljevanju obogatila izredna profesorica na mariborski Fakulteti za strojništvo izr. prof. dr. Olivera Šauperl. Tema njenega predavanja je bilo vrednotenje in merjenje definiranih tehničnih prametrov tkanin. Strokovni del simpozija je zaključila mag. Nastja Mulej, edina licencirana trenerka de Bonovih metod razmišljanja v Sloveniji. S svojim prepričljivim nastopom je predstavila kreativni način sporazumevanja na delovnem področju, kateremu se ni mogoče izogniti niti pri načrtovanju in izvedbi projekta nabave korporativnih oblačil. Na okrogli mizi so obravnavali teme s področja povpraševanja in ponudbe proizvodnje oblačilnih sistemov v Sloveniji. Beseda je podrobneje tekla tudi o pomenu priprave ustreznih kvalitativnih zahtev in dokumentacije, ki zagotavlja pot do kakovostnih oblačilnih sistemov.
Novost tokratnega simpozija je bila aktivna vloga sodelujočih podjetij, ki so se predstavila na vzporednem dogodku, lahko bi mu rekli »sejem v malem«, kajti na njem se je predstavilo kar osem podjetij: Alpina d.o.o. , Biomed d.o.o., Commerce trgovina d.o.o., Eurotrade HV d.o.o., Galeb d.d., Kultura oblačenja, Lea Pisani s.p., Stella d.o.o. in Tekstina d.d.. Poleg omenjenega je bil za namen dogodka izdan tudi virtualni katalog v katerem so se poleg predhodno naštetih podrobno predstavila tudi podjetja: Uni&Forma d.o.o., Osnova d.o.o., Nogavice Bučan s.p., Pletiljstvo Jakopina, Mija Kepic s.p. in Žagar Commerce d.o.o.. Strokovni dogodek je popestrila tudi razstava oblačil nove celostne podobe zaposlenih v Službi za varovanje v podjetju Krka, d. d.
Slišati je tudi bilo, da je Slovenija iz leta v leto bogatejša z dogodki na področju mode k temu mozaiku pa prispeva tudi simpozij o uniformah. Glede na rekordno število udeležencev je osnovi cilj simpozija, povezati podjetja, ki se kakorkoli ukvarjajo s področjem uniform, je bil dosežen. Odprla pa so se nova področja in izzivi, ki kažejo na to, da se je mozaik na področju uniform začel šele sestavljati. Naslednji, višji cilj v tem mozaiku organizatorico vodijo v smeri ustvarjanja še kakovostnejših oblačilnih sistemov za uniformirane skupine. Nekatera podjetja, kot so Krka d.d. in uniformirane državne institucije (nap. MNZ, CURS, MPRS, ZGS), so te naloge že zaupale Studiu design Sonja Šterman. V studiu svojo vizijo gradijo na prepričanju, da je ustvarjanje oblačilni sistemov, ki vključujejo sorazmerno mero funkcionalnosti, mode, ergonomije, estetike in cenovne uravnoteženosti, ključ do koncipiranja in realizacije kakovostne celostne podobe delovnih oblačil. Nenazadnje se v Studiu design Sonje Šterman zavedajo, da najpomembnejšo vlogo v celotni zgodbi igrajo ljudje, ki dnevno opravljajo delo v uniformah. Zato je njihov cilj, da po svojih najboljših močeh in na osnovi strokovnega znanja prispevajo k temu, da uniformirani zaposleni lahko delo opravljajo v varnih pogojih in v kakovostnih ter prepoznavnih oblačilih.