KANALIZACIJA IN ČISTILNA NAPRAVA DO KONCA LETA 2015?
Podpisana pogodba za največjo investicijo radgonske občine, vredno 12.000.000,00 evrov...
V prostorih Ljudske univerze oz. knjižnice Gornja Radgona, je bilo slika slovesno, ko je radgonski župan Anton Kampuš, s predstavniki izvajalcev del in nadzora, podpisal pogodbe za izvedbo drugega sklopa projekta odvajanje in čiščenje odpadne vode v porečju reke Mure. Gre za največjo naložbo v radgonski občini v zadnjih letih, če ne sploh, namen projekta, vrednega nekaj manj kot 12 milijonov evrov, pa je odpraviti vrsto let trajajočo problematiko odvajanja in čiščenja odpadne fekalne vode v občini, ki doslej še ni imela čistilne naprave (ČN). V sklopu projekta bodo najprej zgradili plato za ČN ter preusmerili potok Hercegovščak, sledila bo gradnja kanalizacijskega omrežja v dolžini 9 kilometrov, treh črpališč, treh regulacijskih objektov, zadrževalnika in čistilne naprave v neposredni bližini Lisjakove struge, torej pod proizvodnimi objekti podjetja Arcont, na katero bo priključenih 8800 populacijskih enot. Za gradnjo kanalizacijskega omrežja in ČN je bilo izbrano podjetje SGP Pomgrad, plato, s katerim se bo ČN zaščitila pred poplavami, bo gradilo podjetje Prevozništvo, gradbena mehanizacija, posredništvo, gramoznica Bezena, Silva Bračko s.p., iz Kungote, nadzor pa bo izvajalo podjetje IEI iz Maribora, za informiranje javnosti bo skrbelo podjetje Frontal iz Murske Sobote.
Z 11,9 milijona evrov je omenjeni projekt največja investicija Občine Gornja Radgona, ki bo iz lastnega proračuna v letih 2014 in 2015 prispevala 4,3 milijona evrov, delež kohezijskih sredstev znaša 6,3 milijona evrov, EU-lastna udeležba pa 1,1 milijona evrov. Gradnja platoja se bo začela oktobra, projekt pa bo predvidoma končan do konca leta 2015. „Z izvedbo projekta bomo prišli do celostne ureditve odvajanja in čiščenja komunalnih odpadnih voda in varovanja vodnih virov v porečju Mure. Namen projekta je seveda odpraviti vrsto let trajajočo problematiko odvajanja in čiščenja odpadnih fekalnih voda, ki imajo negativne posledice na okolje in zdravje ljudi“, je pred podpisom pogodb o izgradnji in nadzoru investicije med drugim dejal župan Kampuš, ki je dodal, da je Občina Gornja Radgona v začetku letošnjega avgusta, s strani Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo prejela odločbo o dodelitvi sredstev za navedeni projekt.
„Višina skupnih stroškov za projekt znaša 11.860.566,00 evrov, upravičeni stroški znašajo 9.094.229,00 evrov. Projekt se financira iz državnega in občinskega proračuna (javna sredstva) na naslednji način: kohezijska sredstva v višini 6.365.732,94 evrov, EU-lastna udeležba v višini 1.123.364,64 evrov in delež Občine Gornja Radgona v višini 4.371.468,42 evrov. Navedene vrednosti vključujejo DDV. Projekt obsega gradnjo platoja za ČN ter prestavitev potoka Hercegovščak, gradnjo kanalizacije v aglomeraciji Gornja Radgona 3064 v dolžini 9.074,50 metrov kot ločeni kanalizacijski sistem, tri črpališča, tri regulacijske objekte, en zadrževalnik, gradnjo centralne ČN Gornja Radgona s kapaciteto 8.800 PE (populacijskih enot) vključno s komunalno infrastrukturo ter dostopno cesto“, je dodal župan Kampuš, ki je ponosen na dogajanje v občini, kjer je v izvedbi in realizaciji veliko uspešnih projektov.
V začetku oktobra se bo predvidoma začela tudi gradnja platoja za ČN kot zaščita obstoječega obrežja pred škodljivim delovanjem poplavnih voda v velikosti cca 4.400 m2. Dela bodo vključevala prestavitev potoka Hercegovščak v dolžini 270 metrov ter rekonstrukcijo obstoječega betonskega prepusta, vse predvidoma še jeseni letos. Sledila bo izgradnja manjkajočega kanalizacijskega omrežja v dolžini 9,07 kilometrov, s čim bo zagotovljeno najmanj 95 odstotno čiščenje v aglomeraciji Gornja Radgona 3064 (aglomeracija s 5.658 prebivalci), le ta pa bo priključena na centralno ČN Gornja Radgona. Izbira optimalne variante čiščenja je bila izvedena na podlagi Analize variant čiščenja, kjer je bila izbrana tehnologija čiščenja s suspenzijo biološkega blata v sekvenčnih (SBR) bazenih.
„Lokacija centralne ČN je na desnem bregu reke Mure, pod proizvodnimi objekti podjetja Arcont d.d., ki je v prostorskih aktih Občine Gornja Radgona predvidena za gradnjo tovrstnih objektov. Upravni prostori so skupaj z nekaterimi tehnološkimi podsklopi izvedeni kot integralni objekt. Predvidena je gradnja eno etažne zgradbe z ravno armiranobetonsko streho in zajema prostore za strojno zgoščevanje blata, kompresorsko postajo in elektroagregat, upravne prostore, laboratorij, prostor z elektroomarami, delavnico in skladišče, sanitarije in črno garderobo, belo garderobo, hodnik in kotlovnico. Za gradnjo platoja za ČN in prestavitev potoka Hercegovščak ter za izgradnjo kanalizacijskega omrežja sta bili pridobljeni gradbeni dovoljenji, glede gradnje ČN in spremljajočih objektov ter dostopa pa bo gradbeno dovoljenje pridobival izbrani izvajalec SGP Pomgrad d.d.“, je dejal Anton Kampuš.