OBETA SE (TUDI) GOSPODARSKO SODELOVANJE

Veleposlanik LR Kitajske Zhang Xianyi obiskal Gornjo Radgono; Stomilijonska kitajska provinca poglablja sodelovanje z majhno slovensko občino; Kitajščine se lahko učimo v Mariboru ...
Potem ko je junija lani območje Gornje Radgone obiskala politično-gospodarska delegacija iz približno 100-milijonske province Henan na Kitajskem, se nadaljujejo aktivnosti povezane z vzpostavitvijo gospodarsko-kulturnih odnosov majhnega slovenskega območja s provinco iz države, ki premore 1,35 milijarde prebivalcev. Mesto ob reki Muri je namreč obiskal veleposlanik Ljudske Republike Kitajske v Sloveniji, Zhang Xianyi s sodelavci. Po delovnem sestanku pri županu Gornje Radgone, Antonu Kampušu, ki so se ga udeležili tudi predstavniki Slovensko – Kitajskega društva, ter skupnem ogledu mesta Gornja Radgona, ter nekaterih znamenitosti in gospodarskih subjektov v občinah Gornja Radgona in Radenci, sta vodji delegacij Zhang Xianyi in Anton Kampuš, ter Zlatko Erlih iz omenjenega Slovensko-Kitajskega društva, strnili vtise pogovorov, ki so namenjeni predvsem aktivnostim povezanim nadaljnjem sodelovanju Gornje Radgone in province Henan ter iskanju ustreznega kitajskega mesta, s katerim bi Gornja Radgona podpisala pogodbu o pobratenju ter seveda sodelovanju na različnih področjih, zlasti gospodarskem, kjer eni in drugi vidijo priložnost predvsem v sejmarski dejavnosti, prodaji radgonskih vin in penin ter mineralnih vod Radenska, na Kitajskem, potem v turizmu ipd.
Po Kampuševih besedah so poleg razgovora v smislu nadaljnjega sodelovanja med Gornjo Radgono (Pomurjem in Slovenijo) ter provinco Henan na Kitajskem, kitajskemu veleposlaniku predstavili predvsem podjetje Radgonske gorice, ki že izvažajo nekaj vina na Kitajsko in družbo Pomurski sejem. Predstavnik Slovensko-Kitajskega društva prijateljstva Zlatko Erlih je povedal, da se dogovarjajo o različnih projektih: želja po izvozu mineralne vode, sodelovanje s pomurskim sejmom in vlaganju v infrastrukturo. Pripravljajo se tudi projekti za vlaganje v turizem, in sicer v Zdravilišče Radenci, bodoče terme Benedikt in bodoče terme Janežovci v Slovenskih groicah.
Po drugi strani pa je kitajski veleposlanik, ki je pohvalil naše lepote, prijaznost in radgonska peneča vina, povedal, da sta se z županom pogovarjala tudi o konkretnih investicijah predvsem v turistični sektor – zdravilišča. „Veseli me, da sem prišel v Gornjo Radgono in spoznal te čudovite ljudi“, je med drugim dejal veleposlanik, ki meni, da imata tako Slovenija kot provinca Henan (mimogrede veleposlanik izhaja prav iz omenjene province op.p.) zelo pomembno skupno dejavnost – kmetijstvo – in da je to zelo pomembno področje na katerem lahko tesno sodelujeta, tudi preko sejmov. Pomembno se mu zdi, da bi poskrbeli za financiranje štipendij in izmenjavo učencev, ki bi prišli študirat v provinco Henan. S slovensko vlado so dogovorjeni, da bi lahko bila kitajščina drugi tuji jezik v osnovnih in srednjih šolah. Ustanovili so že Konfucijev razred na 2. Gimnaziji Maribor in na eni osnovni šoli. Veleposlanik Zhang Xianyi meni, da Gornja Radgona z okolico slovi po tem, da proizvaja kvalitetno peneče vino in mineralno vodo. V zadnjih 10 letih je na Kitajskem pitje vina postal modni hit predvsem med mladimi. Povedal je tudi, da se že kar nekaj slovenskega vina prodaja na Kitajskem in je med prebivalci zelo priljubljeno, zato je prepričan, da je to še eno področje na katerem lahko zagotovo sodelujemo. Predlagal je, da bi naslednje leto delegacija s province Henan obiskala sejem Agra v Gornji Radgoni, saj bi se na ta način še bolj ekonomsko povezali in lažje zastavili cilje za prihodnost, naši sejmarji pa bi lahko obiskali kakšno njihovo podobno prireditev-Expo. Visoki kitajski gost je tudi zagotovil, kako se bo potrudil, da se bodo niti skupnega sodelovanja še bolj poglobile in da bodo od tega imeli korist prebivalci ene in druge regije. Ob tem je veleposlanik Kitajske tudi potrdil, da v Henanu iščejo ustrezno mesto, ki bi postalo pobrateno z Gornjo Radgono, s katerim bi se lahko še dodatno vlagalo v skupne projekte. In prepričan je, kako je možno gospodarsko, trgovsko, sejmarsko, turistično..., ter tudi kulturno in tudi sodelovanje na področju izobraževanja, saj želi, da bi se slovenski otroci učili kitajščine, mnogi Kitajci pa da že govorijo slovensko.
Sicer pa ne gre prezreti, da je junija lani na Pomurskem sejmišču v Gornji Radgoni, bila podpisana posebna listina med Gornjo Radgono in provinco Henan. Po okrogli mizi in predstavitvi podjetij, ki so v slovenski lasti, sta namreč vodja delegacije Wang Ping in župan Občine Gornja Radgona Anton Kampuš podpisala pismo o nameri in se s tem zavezala, da si bosta v prihodnje prizadevala za krepitev gospodarskega sodelovanja. Do prvega srečanja in navezave stikov s predstavniki province, ki je bila dolga tisočletja osrednja provinca kitajskega cesarstva, je prišlo s pomočjo dr. Jordana Berginca, enega od ustanoviteljev Slovensko-Kitajskega društva. Ta je tudi opozoril, da je podpis pisma o nameri vsekakor izjemen dogodek in da kitajska tradicija veleva, da si je po pobratenju potrebno prizadevati za negovanje in zorenje vzajemnega odnosa. Vsekakor obe strani pričakujeta od prihodnjega sodelovanja koristi na področju investiranja, izvoza in trgovanja, največ na področju prehrambene industrije in turizma.