LEPI DOSEŽKI RADGONSKEGA DSO
Dom starejših občanov Gornja Radgona obeležil prvih pet let obstoja...
Čeprav pet let v zgodovini ne pomeni veliko, pa je to v življenju lepo obdobje, še zlasti se v tem času zvrstijo samo lepi dogodki in če dosežke lahko ocenjujemo v superlativih. In prav to velja za Dom starejših občanov (DSO) Gornja Radgona, ki je bil zgrajen v letu 2007, že 12. februarja 2008, pa so sprejeli prvo stanovalko Ljudmilo Horvat, ki je še danes vesela in ponosna stanovalka DSO, in je ob praznovanju prvega petletnega jubileja zahvalila direktorju DSO GR, mag. Marjanu Žula. Prav direktor Žula se je na osrednji prireditvi, ki so ga v navzočnosti stanovalcev ter številnih svojcev in gostov, popestrili s krajšem kulturnim programom in predstavitvijo 4. številke domskega glasila „Naše trate“, dotaknili življenja in dela DSO v preteklem obdobju. Hkrati je Žula, iz rok predstavnika Firisa Francija Imperla, prejel certifikat kakovosti E-QALIN - Bureau Veritas, kar je doslej uspelo le redkim tovrstnim zavodom v Sloveniji.
Sicer pa se je celota proslava začela z domsko himno, katero je zapel pevski zbor stanovalcev doma, pod vodstvom prostovoljke Majde Matjašič. V kulturnem programu so nastopili še pevci Moškega vokalnega kvinteta Aeternum, pod vodstvom Andreja Tibauta, mlade plesalke iz bližnjega vrtca Manka Golarja, ter skoraj 90-letna pianistka, stanovalka doma Irena Ivnik. Prisotne pa so, poleg direktorja Žula, pozdravili še: prokurist Andrej Husar v imenu občine Gornja Radgona, Irena Svetec v imenu stanovalcev, Boris Koprivnikar, predsednik UO Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, in omenjeni Franc Imperl iz Firisa.
Gre za prvi dom starejših v državi med koncesionarji, ki je prejel ta certifikat, in četrti med vsemi domovi starejših, kar je za tako mlad dom velik uspeh, saj proces pridobivanja certifikata traja tri leta. „Čez tri leta pa bo ponovno presoja, tako da nikakor ne moremo zaspati na teh lovorikah“, je dejal Žula, ki upa, da se bo uresničila napoved radgonskega župana Kampuša, da bi dom v celoti postal last občine. DSO pa je tudi pomemben delodajalec, saj zaposluje povprečno 80 ljudi. „Odločili ste se za prave spremembe in ste v kratkem času veliko dosegli, kar so strokovni ocenjevalci hitro ugotovili. Zato certifikat kakovosti gre v prave roke. To je pomemben proces v katerega so vključeni zaposleni, stanovalci in njihovi svojci“, je med drugim poudaril Imperl, ki je izročil omenjeni certifikat in hkrati čestital odgovornim in vsem zaposlenim v DSO Gornja Radgona, predsednik UO Skupnosti socialnih zavodov Slovenije Boris Koprivnikar pa je doda, da so v radgonskem domu lahko ponosni, na kakšen način opravljajo nadvse hvaležno delo. „Pri vas ni skrbi in bojazni za prihodnost, saj se vseskozi prilagajate novostim in gotovo boste uspešni tudi v prihodnje“, je prepričan Koprivnikar. DSO Radgona je v imenu lastnika-občine GR, čestital tudi prokurist Andrej Husar, ki je izrazil zadovoljstvo, da gre za eno najboljših tovrstnih ustanov v državi. Predsednica Skupnosti stanovalcev, Irena Svetec pa je z zadovoljstvom ugotovila, da se vsem stanovalcem doma godi vse dobro. Dodala je, kako imajo veliko animacij in dogodkov, tako da nikomur ne more biti dolgočasno. „Ker je dom zelo odprt nam je omogočeno tudi sodelovanje v zunanjih društvih in organizacijah, tako da se počutimo kot doma. Hvala vsem zaposlenim ter drugim, ki nam nudijo lepo jesen življenja“, je dodala Irena Svetec.
„Zdi se, da čas teče vedno hitreje in hitreje, dnevi, meseci in leta nezadržno hitijo v minljivost in si podajajo roko s spomini. Tako je, kot bi trenil, za nami polnih pet let, odkar smo v DSO Gornja Radgona sprejeli prve stanovalce. V mesecu februarju leta 2008, ko je Dom pričel delovati, smo domala vsi zaposleni s pričakovanjem in kar malce strahu, vendar pa z odločenostjo in delovnim pogumom ugotavljali, da nam uspeva iz dneva v dan bolje. Naša prizadevanja, trud in prijaznost so bila poplačana z naraščajočim zadovoljstvom stanovalk in stanovalcev oz. uporabnikov. Menim, da so storitve, ki jih nudimo, kaj kmalu dosegle visok nivo kakovosti, postajali smo vse bolj v okolje odprt Dom, vedno vidnejši center medgeneracijskega sodelovanja ter pomemben sooblikovalec kulturnega in družabnega življenja. Vendar se s tem nismo zadovoljili, zato še vedno iščemo poti in možnosti kako izboljšati naše življenje in delo. Pomemben korak v tem procesu je bila vključitev v projekt oziroma model upravljanja kakovosti E-qalin in s ponosom se lahko pohvalimo, da smo prejeli certifikat kakovosti, ki je mednarodno priznano merilo kvalitetnega in dobrega dela naše institucije. Seveda je to priznanje plod odličnega sodelovanja med vsemi aktivnimi udeleženci naše organizacije, tako stanovalci, njihovimi svojci in zaposlenimi ter drugimi sooblikovalci našega vsakdana v Domu“, je med drugim dejal direktor Žula, ki je pohvalil tudi medgeneracijsko solidarnost ter dobre odnose in medsebojne povezave z Vrtcem Manka Golarja, osnovnimi in srednjimi šolami, vse do univerze, z Društvom upokojencev, Varstveno delovnim centrom ter drugimi organizacijami in društvi, centri za socialno delo, kulturnimi društvi in drugimi zainteresiranimi dejavniki v kraju, občini in v širšem slovenskem prostoru.
S številnimi prireditvami, razstavami, koncerti, srečanji, pikniki in drugimi oblikami druženja poskušajo svojim stanovalcem osmisliti in polepšati čas, ki ga preživljajo skupaj kot velika družina. „Vključevanje starejših v razne in različne aktivnosti, ki potekajo v našem Domu, so potrditev naših skupnih prizadevanj za dostojno in kakovostno doživljanje tretjega življenjskega obdobja. Ob skrbi za čim boljše bivalne in delovne razmere v domski skupnosti seveda ne moremo mimo kreativnih delavnic, terapevtskega vrta, balinišča, športno zabavnega maratona, raznih posodobitev in naprav ter vzdrževanja stavbe in neposredne okolice. Dom je umeščen v čudovito naravno okolje v neposredni bližini reke Mure in ga z mestnim jedrom povezuje park, ki je postal priljubljeno sprehajališče. Ugotavljam, da nas skupnost, radgonska občina kot večinski lastnik in tudi druge občine naše UE vse bolj sprejemajo Dom kot pomemben socialni in gospodarski subjekt, ki se tvorno vključuje v razvojna dogajanja na tem prostoru. Tako menim, da smo s skupnimi močmi v teh petih letih dokazali, da zmoremo in znamo. Seveda upam in želim, da bo tudi v vseh naslednjih letih naše življenje in delo teklo vsaj tako dobro kot doslej. Razumevanje, strpnost, dobra volja, pripravljenost za sodelovanje, prijaznost in dobri medsebojni odnosi naj bodo vodilo k ciljem, ki jih želimo doseči“, je dodal mag. Marjan Žula, direktor DSO GR.