NA „VINU SLOVENIJA 2012“ NADPOVPREČNA KAKOVOST
Končano je odprto državno ocenjevanje „Vino Slovenija-Gornja Radgona 2012“...
Ob jubilejnemu 50. mednarodnem kmetijsko – živilskem sejmu „Agra 2012“, ki bo na Pomurskem sejmišču v Gornji Radgoni med 25. in 30. avgustom, je končano štiridnevno, že 38. odprto državno ocenjevanje „Vino Slovenija – Gornja Radgona 2012“. Največje domače ocenjevanje vin v Sloveniji je kljub gospodarski krizi, pritegnilo več kot solidnih 200 vinarjev iz osmih držav, ki so na ocenjevanje v Gornjo Radgono, poslali 609 vzorcev vrhunskih tihih in penečih se vin. Na tradicionalnem delu ocenjevanja je sodelovalo 188 pridelovalcev iz osmih držav s 573 vzorcev vin, na ocenjevanju vin iz ekološko pridelanega grozdja, ki je letos potekalo drugič, pa je 12 pridelovalcev iz Avstrije in Slovenije nastopilo s 36 vzorcev vin. Skupaj je to natanko 609 vzorcev vin, največ jih je seveda iz Slovenije, in sicer 453 (152 vinarjev), sledijo pa: Avstrija 100 (22), Hrvaška 32 (12), Srbija 15 (10), Italija in Slovaška 2 (1), Španija 2 (1) in Makedonija 1 (1).
„Prav teh 610 vzorcev in sodelujočih 200 pridelovalcev iz osmih držav je trenutni gospodarski situaciji navkljub najboljši dokaz, da je Vino Slovenija Gornja Radgona v tem delu Evrope največje in najbolj prestižno ocenjevanje vin. Vrhunska številčna in mednarodna konkurenca med vini pa je pred ocenjevalne komisije ponudila tudi vrhunsko kakovost. Priča smo bili nadpovprečni kakovosti vzorcev, med katerimi skorajda ni bilo izločitev. Letnik 2011 je izreden. Ljubiteljem in poznavalcem ponuja bogata, ekstraktna, aromatična vina, nekoliko višje alkoholne stopnje pa jim obetajo tudi dolgo življenjsko dobo. Ocenjevalce so navdušile tako aromatične sorte z muškati in sauvignoni, kot tudi bela vina suha vina. Med rdečimi vini mlajših letnikov smo okušali obilico vin, ki imajo še veliko bodočnost zorenja. Starejši letniki rdečih vin pa so izredni, na vrhuncu svoje življenjske dobe, kar potrjujejo tudi podeljene ocene. Pohvalno je tudi naraščajoče število vin iz grozdja ekološke pridelave, ki so zelo kakovostna“, je po končanem ocenjevanju, med drugim dejal, predsednika ocenjevalnih komisij, doc. dr. Mojmir Wondra, predstojnik Katedre za tehnologijo vina na Biotehniški fakulteti v Ljubljani.
V imenu članov ocenjevalnih komisij je dr. Wondra pohvalil organizacijo in izvedbo ocenjevanja ter izrazil mnenje, da je potekalo v idealnih pogojih na visoki strokovni ravni organizacije. „Organizator je visoko zastavljene kakovostne cilje tudi letos uresničil tako, da je zagotovil popolno anonimnost vzorcev in potek ocenjevanja brez vsakršnih zastojev. Vse pohvale pa naj izrazim tudi vinarjem, ki so nam poslali zares vrhunska vina in jih zaupali v ocenjevanje organizatorju in strokovnjakom – enologom z vrhunskimi, mednarodnimi in dolgoletnimi izkušnjami“, je dodal predsednik ocenjevalnih komisij.
Vina so sicer ocenjevale štiri petčlanske komisije, in sicer po mednarodno uveljavljenem sistemu s stotimi točkami. „Gre za ugotavljanje kakovosti in ne le všečnosti vina, pri čemer se opiramo na enajst parametrov“, je povedal Wondra. Na koncu pa so se odločili za 296 srebrnih in 112 zlatih medalj, 34 velikih zlatih medalj ter deset šampionov. „To so izredno dobri rezultati, torej zelo dobra vina“, je dodal. Letos so bila šampionska tudi peneča vina, in sicer sta si ta naslov prislužila Penina Babč 2005 iz kraške vinske kleti Vina Urdih ter Rumeni muškat 2009 iz bizeljske vinske kleti Istenič. Med šampioni so še Chardonnay 2011 vinarstva Branko Furlan iz Slovenske Istre, Pullus sauvignon G 2011 iz Ptujske kleti, Morillon Hochleit«n 2011 z avstrijskega posestva Felberjorgl, Ten barrels cabernet sauvignon reserva 2009 iz Chateau Kamnik, izbrani teran Prestige 2011 iz sežanskega Vinakrasa, Dišeči traminec 2011 iz apaške kleti Steyer vina ter Sauvignon LV 2003 in Sauvignon NPV 2009 iz belokranjske vinske kleti Prus. Letos so drugič izvedli še ocenjevanje vin iz ekološko pridelanega grozdja, na katerem se je pomerilo dvanajst pridelovalcev s 37 vzorci vin.
Tudi tu so se po besedah Wondre pokazali zelo dobri rezultati. Šampionski naslov v tej kategoriji so pripisali rumenemu muškatu 2010 iz ekološkega vinogradništva Rodica Truške. Podelili so tudi prvake vinsko turističnih cest. Pogoje za pridobitev naslova Prvak vinsko turistične ceste so z doseženo najmanj zlato medaljo in z najmanj 15 vzorci iz posamezne VTC dosegli: Kraška VTC, Cabernet sauvignon 2005, Vinska klet Lisjak Dutovlje; Istrska VTC, Cabernet sauvignon 2006, Vinakoper d.o.o.; Belokranjska VTC, Beli trio – zvrst 2010, Vinska klet Prus, Jožef Prus; Jeruzalemska VTC, JO Terase – zvrst 2011, P&F Jeruzalem Ormož d.o.o. Naziv „Vinar leta“, ki ga za tekoče leto prejme vinar oz. vinska klet, ki na ocenjevanju pridobi za pet vzorcev vina v tri različnih kategorijah največje število točk. Vinar leta bo razglašen na svečani podelitvi priznanj z Odprtega državnega ocenjevanja Vino Slovenija Gornja Radgona, v torek, 28. avgusta 2012 v okviru jubilejnega, 50. sejma AGRA.
Projekt Vino Slovenija Gornja Radgona bo kot sejem v sejmu v vinarski hali točil vina številnih vinarjev in njihovih združenj. V Vinskem hramu in v vinarski hali C3 bodo na pokušnjo vina iz Odprtega državnega ocenjevanja vin Vino Slovenija Gornja Radgona ter vina iz ekološke pridelave. Ob pokušnji izbranih vin se bo med 14.00 in 15.00 z mladimi in drugimi zainteresiranimi obiskovalci o vinu pogovarjala Vinska kraljica Slovenije 2012 Martina Baškovič. Omeniti kaže tudi srečanje vinskih vitezov, vinskih svetovalcev - Sommelier Slovenije, nogometno tekmo: Vinska reprezentanca Slovenije – NK Olimpija veterani...