Ocenjevanja v okviru Agre potrjujejo visoko kakovost izdelkov

Predstavili so dosežke na ocenjevanju mesa, mleka in brezalkoholnih pijač.
Čeprav je do največje sejemske prireditve v Gornji Radgoni Agre, še veliko časa (24.-29.8.), se na Pomurskem sejmišču že dogaja marsikaj, v ospredju pa so ocenjevanja kakovosti živilskih izdelkov. Tako so že predstavili rezultate ocenjevanja mleka, mesa ter mlečnih in mesnih izdelkov, sadnih sokov, brezalkoholnih pijač in embaliranih vod. Strokovne komisije so tudi letos potrdile visoko kakovost izdelkov, saj je velika večina dobila priznanja, to pa je po navedbah organizatorjev tudi v pomoč kupcem, da lahko kupujejo kakovostne izdelke. Ocenjevanje kakovosti mleka in mlečnih izdelkov v okviru sejma Agra je bilo 33. po vrsti, ocenjevanje mesa in mesnih izdelkov jubilejno 40., sadnih sokov, brezalkoholnih pijač in embaliranih vod pa 23. Projektni vodja Pomurskega sejma Boris Nicolas Erjavec je ob tem poudaril, da ocenjevanja pomenijo dvig kakovosti izdelkov in hkrati njihove prepoznavnosti, pri čemer je pomembno, da jih preverja objektivno neodvisna strokovna žirija, ki ocenjuje šifrirane izdelke. Skoraj vse je mogoče na Agri, konec avgusta, tudi poskusiti.

Na ocenjevanju mlečnih izdelkov je sodelovalo 31 podjetij iz štirih držav s 171 izdelki, nagrajenih jih je bilo 166. Po oceni predsednice komisije Stanke Podkrajšek se sodelujoči zavedajo kakovostnih parametrov za izdelke, dokaz vzdrževanja visoke ravni kakovosti ter priznavanja omenjenega ocenjevanja pa je šest šampionov kakovosti in 59 velikih zlatih medalj. Na ocenjevanju mesnih izdelkov je bilo 277 izdelkov 38 podjetij iz štirih držav, predsednik komisije Božidar Žlender je ob tem povedal, da je bilo nagrajenih 94 odstotkov izdelkov, čez 40 odstotkov z vrhunsko oceno, podelili so tudi 19 šampionov kakovosti. Edino ime, ki so ga izpostavili ocenjevalci, je bila Perutnina Ptuj, saj je dobila naziv nosilec kakovosti 2019. Perutninski izdelki so med vsemi letos znova pokazali nadpovprečno kakovost. Ob tem Žlender ugotavlja, da je perutninsko meso sploh laže obdelovati. Na ocenjevanju sadnih pijač je sodelovalo 30 podjetij s 110 izdelki iz treh držav, nagradili so 105 izdelkov. Kot ugotavlja predsednik komisije Janez Hribar, je bilo število vzorcev rekordno, ob zelo zanimivem izboru je bil velik poudarek na vodah brez dodanega sladkorja. Za odlično kakovost je komisija podelila šest šampionskih naslovov. Na predstavitvi sta Žlender in član komisije za ocenjevanje mlečnih izdelkov Bogdan Perko opozorila na veliko prilagajanje izdelovalcev trendovskih vzgibom, saj izdelkom po eni strani odvzemajo nekatere sestavine, na primer laktozo, po drugi pa številne sestavine dodajajo, kar ni logično. „Če gre za na primer za mleko, ki naj bi bilo popolna hrana, je dodajanje različnih sestavin vprašljivo, saj spremenijo okus izdelka in ga je zato težko ocenjevati, na drugi strani pa nekaterim izdelkom dodajajo sladkor, kar nikakor ni priporočljivo,“ je dodal Perko, Žlender pa je spomnil tudi na več kot 40-letno sodelovanje Pomurskega sejma in Univerze v Ljubljani, ki letos obeležuje 100. rojstni dan, predvsem Biotehniške fakultete, ki je prav prek ocenjevanj pomembno prispevala k razvoju agroživilske stroke pri nas. Nagrade bodo podeli na sejmu Agra, ki bo tudi letos zadnji teden avgusta.

Sicer pa sta ocenjevalno komisijo mednarodnega ocenjevanja mesa in mesnih izdelkov sta vodila predsednik prof. dr. Božidar Žlender in podpredsednica prof. dr. Lea Demšar iz Biotehniške fakultete Ljubljana. Prof. dr. Lea Demšar je bila tudi predsednica ocenjevalne komisije kakovosti svežega mesa, ki je povedala: »Proizvajalci, trinajst iz Slovenije, so na letošnje jubilejno 40. mednarodno ocenjevanje kakovosti mesa in mesnih izdelkov ponovno poslali svoje najkakovostnejše izdelke iz kategorije D (meso in mesni pripravki). Število sodelujočih proizvajalcev se iz leta v leto še vedno povečuje, prav tako se je letos v primerjavi z lanskoletnim ocenjevanjem (60) povečalo število ocenjenih izdelkov (68). Tudi letos so prevladovali mesni pripravki iz skupine oblikovano presno začinjeno meso. Poleg čevapčičev pa tokrat niso prevladovale pleskavice in nabodala temveč vrhunsko pripravljene jedi za peko, kot so mešanice mariniranih koščkov mesa z različno zelenjavo, slanino, gobami ipd., mesne rolade, polnjene s kruhovim nadevom ali marinirane s kombinacijo različnih začimb, polnjeni in/ali marinirani piščanci, ter prvič tudi suho zoreno goveje meso. Kakovost nagrajenih izdelkov iz te skupine so preskuševalci ocenili kot vrhunsko (6 šampionov, 12 %), izjemno (26 zlatih medalj za tržno ponudbo (51 %) in odlično (13 srebrnih medalj za tržno ponudbo (25 %), le 6 izdelkov (12 %) je ostalo brez odličja. Posebej je potrebno izpostaviti še šampione kakovosti, izdelke, ki so tri leta zaporedoma dobili zlato medaljo. Bilo jih je kar šest, vsi s podjetja Perutnina Ptuj, d.d., ki je za svojo celotno kolekcijo na ocenjevanju prejela tudi Priznanje za tržno ponudbo mesa. Vsem nagrajencem čestitamo za predstavljeno kakovost.«

»Jubilejno 40. ocenjevanje mesnih izdelkov pod okriljem sejma AGRA je po številu ocenjenih izdelkov kot tudi po številu sodelujočih podjetij preseglo ocenjevanja v minulih letih. Še vedno pa pogrešamo več udeležencev iz tujine, predvsem tistih, ki svoje izdelke prodajajo na našem trgu. Trend izdelkov najvišje kakovosti je še vedno v rahlem vzponu, delež perutninskih izdelkov med šampioni kakovosti pa je največji. Če k izdelkom odlične kakovosti (velika zlata medalja, šampioni kakovosti, zlate medalje) prištejemo še izdelke nagrajene s srebrno medaljo, lahko ugotovimo, da je kakovost ocenjenih mesnin v celoti na zelo visoki ravni. Med tremi razpisanimi kategorijami je bilo največ standardnih izdelkov A (88%) in bistveno manj novih izdelkov B (4,8%) ter varovalnih mesnin C (7,2%). Bili pa so vsi novi izdelki nagrajeni. Med standardnimi izdelki je nagrajenih 94% izdelkov, med varovalnimi pa 86,7%. Nadpovprečno kakovost med vsemi izdelki so letos ponovno pokazali perutninski izdelki. Ugotavljamo, da so bili perutninski izdelki tehnološko bolj obdelani in dodelani. To kaže tudi na jubilejnem 40. ocenjevanju posebna nagrada »nosilec kakovosti«, ki jo je za 15 najbolje ocenjenih izdelkov prejela Perutnina Ptuj d.d. Tudi pri mesninah iz rdečega mesa, divjačine in rib nismo zaznali večjih napak, saj zaradi hujše napake ni bilo izločenih izdelkov. Že drugič zapored so bili na ocenjevanju manj poznani in zanimivi izdelki npr. sušeni koščki govedine (Beef Jerky), pa ribji namazi, divjačinsko suho meso (jelenov pršut), izdelki iz avtohtonega krškopoljskega prašiča idr. Veliko je bilo kvalitetnih suhih salam, pogrešali smo sušene pršute.« pravi prof. dr. Božidar Žlender, predsednik komisije za mesne izdelke.

Predsednica ocenjevalne komisije je bila Stanka Podkrajšek, univ. dipl. inž. živ. teh., Biotehniška fakulteta, Inštitut za mlekarstvo Ljubljana, ki je po ocenjevanju povedala: »Pomurskemu sejmu je ponovno uspelo na ocenjevanje pridobiti širok spekter vzorcev mleka in mlečnih izdelkov iz industrijskega ter privatnega sektorja iz štirih držav, s čemer nadaljuje dolgoletno tradicijo organizacije senzoričnega ocenjevanja mleka in mlečnih izdelkov. To ocenjevanje je edino v Sloveniji, ki poteka po kriterijih mednarodnega standarda ISO 22935-2/IDF 99-2:2009 skladno s Pravilnikom o ocenjevanju kakovosti mleka in mlečnih izdelkov. V letošnjem letu smo analizirali 171 vzorcev. Sodelujoči proizvajalci se zavedajo in prepoznajo kakovostne parametre za posamezne izdelke. Dokaz vzdrževanja visokega nivoja kakovosti ter priznavanja pomembnosti omenjenega ocenjevanja je 6 šampionov kakovosti in kar 59 velikih zlatih medalj. Veseli nas tudi udeležba proizvajalca sirov iz Avstrije, ki ima konstantno visoko kakovost izdelkov, kar potrjuje mednarodno prepoznavnost ocenjevanja.«

Sedaj že 23. mednarodno ocenjevanje sadnih sokov, brezalkoholnih pijač in embaliranih vod je potekalo v prostorih Pomurskega sejma v Gornji Radgoni 14. junija 2019. Izdelke je ocenila strokovna komisija, ki jo je vodil predsednik prof. dr. Janez Hribar, Biotehniška fakulteta, Ljubljana. Ob tem je povedal: »Letos smo zabeležili rekordno število vzorcev. Tudi nabor izdelkov je bil zelo zanimiv, saj so se ocenjevanja udeležili predvsem manjši proizvajalci, ki so se predstavili z izjemno raznolikostjo brezalkoholnih pijač in sadnih sokov. Svojo inovativnost in širino ponudbe so izkazali z novimi okusi in kombinacijami okusov. Pri ustekleničenih vodah smo opazili trend rasti ponudbe vod z okusi, medtem, ko je bila ponudba klasičnih nearomatiziranih vod v manjšini. Pri sadnih sokovih je bil velik poudarek na vodah brez dodanega sladkorja, kar je v smislu ponudbe bolj zdravih živil vredno pohvale. V smislu zdravih živil je zanimiva tudi ponudba sokov aronije, ki izkazuje ugodne antioksidativne učinke. Tudi v kategoriji brezalkoholnih pijač nas je razveselilo večje število vzorcev z manjšim dodatkom ali celo brez dodanega sladkorja. Pestrost njihovih barv, vonjev in okusov je poudarek, ki nadgrajuje visoko kakovost ocenjenih vzorcev. Ob letošnjih nagradah za visoko kakovost je komisija podelila tudi 6 šampionskih naslovov za izjemno odličnost, ki jo proizvajalci izkazujejo skoz večletno obdobje. Tudi visoko število drugih nagrajencev je sorazmerno kakovosti ocenjevanjih vzorcev, za kar gre proizvajalcem vsa pohvala.«