SPOMNILI SO SE NEKDANJEGA KMETIJSKEGA KOMBINATA

Nekdanji vodstveni in vodilni delavci KK Gornja Radgona obujali spomine na preteklost...
Kot da je bilo pred nekaj leti, a minilo jih je že 22, odkar so 20. aprila 1990 (ustanovljen je bil z odločbo vlade Ljudske republike Slovenije, 22.2.1950), zaradi preoblikovanja iz sodnega registra izbrisali Kmetijski kombinat Radgona n.sol.o, ki je bil sestavljen iz devetih TOZD (Temeljnih organizacij združenega dela). In tega so se, pred nekaj tednih, ob proslavi 160-letnice Zlate radgonske penine ter odprtju enkratnega Doma penine na Jurkovičevi ulici v Gornji Radgoni, spomnili nekateri vodstveni in vodilni delavci takratnega kombinata oz. takratnih TOZD. Zato so se odločili, da bodo pripravili posebno srečanje, na katerem bi se srečali vsi še živeči direktorji in drugi vodstveni delavci. In tako je trojka: Branko Križan, Miha Strah in Danica Dvanajšček. v „Miklavževem tednu“, sklicali obvezno sejo strokovnega kolegija delovne organizacije Kmetijski kombinat Radgona n.sol.o., Gornja Radgona.
Na sejo, ki je potekala v degustacijski dvorani novega Doma penine, so povabili prav vse tiste, ki so pred dobrimi 22 leti sodelovali pri preoblikovanju nekdanjega kmetijskega kombinata. Ob opravičljivi odsotnosti treh vabljenih (Franc Podlesek, Ivan Mlinarič, Zlatko Erlih), se je seje s pestrim dnevnim redom (Pozdravni nagovor sklicatelja, ugotovitev prisotnosti, potrditev dnevnega reda in imenovanje zapisnikarja ter dveh overiteljev; Pozdrav Zlati penini - Pozdravni nagovor direktorja družba Radgonske gorice d.d. Boruta Cvetkoviča; Ogled novega Doma penine in kleti pod slapom; Presek vinskega letnika; Catering; Analiza dosedanjega dela; Tekoče zadeve), udeležilo sedem članov kolegija (Franc Plavec, Franc Škrobar, Franc Bale, Danica Dvanajšček, Ivan Šerbec, Miha Strah, Branko Križan).
Pridružila sta se jim še aktualni direktor Radgonskih goric d.d. Borut Cvetkovič, ki je predstavil trenutno stanje v podjetju ter tudi perspektivo in cilje družbe v bodoče, in enologinja Klavdija Topolovec Špur, ki je vodila degustacijo in podrobno predstavila današnja vina. Med drugim je zanimiva njene ugotovitev, da so nekoč (denimo leta 1982 in tudi pozneje) trgatev začeli šele po 10. oktobru, letos pa so že 1. oktobra končali trgatev v celoti, kar tudi kaže na velike vremenske in zlasti klimatske spremembe. In dokler so člani kolegija nekdanjega Kmetijskega kombinata Radgona, obujali spomine na lepe pretekle čase, pregledovali nekoliko posivele fotografije iz druge polovice prejšnjega stoletja, in uživali v vrhunskih kulinaričnih specialitetah iz Restavracije „M“, so prisotni poskusili kar 14 izvrstnih vin, zlasti penin, in sicer po letih od najmlajših do najstarejših, od letošnjega do tistega starega 33 let: Sivi pinot (2012) – suho; Radgonska ranina (2012) – polsuho; Traminec (2011) – polsladko; Srebrna radgonska penina (2011) sec-poolsuho; Pinq (2011) sec-polsuho; Srebrna radgonska penina-rose (2011) doux-sladko; Srebrna radgonska penina + hibiskus (2011) axtra dry-suho; Zlata radgonska penina (2007) extra dry-suho; Zlata radgonska penina-rose (2008) extra dry-suho; Zlata radgonska penina (2006) brut-zelo suho; Zlata radgonska penina-millesime (1999) brut-zelo suho; Zlata radgonska penina-milenium (1997) sec-polsuho; Zlata radgonska penina (1984) extra dry-suho; Zlata radgonska penina (1979) extra dry-suho. Seveda je degustacija minila tudi ob nekaj znanih vinskih rekov:
Tri čaše – zbogom križu; tri več – bliže paradižu (Li Tai Po)
Da zaceli vsako rano, šampanjcu je le dano! (Šampanjska opera, Strauss, 1874)
Vino je sopotnik srečnim, ni pa odrešenik nesrečnim (Vinski brevir)