ZA „VODOVODNI SISTEM-C“ 18,9 MILIJONA EVROV

Podpisana pogodba o sofinanciranju „prleškega“ dela Pomurskega vodovoda...
V ljutomerskem kulturnem domu so „prleške“ občine podpisale pogodbe z Ministrstvom za kmetijstvo in okolje o sofinanciranju projekta Oskrba s pitno vodo Pomurja – Sistem C. Občine je zastopala koordinatorka projekta, ljutomerska županja, mag. Olga Karba, ministrstvo pa minister za kmetijstvo, mag. Dejan Židan, ki sta tudi podpisala pogodbe o sofinanciranju 18,9 milijonov evrov vrednega projekta »Oskrba s pitno vodo Pomurja – sistem C« (celotni sistem je sicer vreden 49,3 milijone evrov), v katero je vključenih osem občin - Ljutomer, Sveti Jurij ob Ščavnici, Veržej, Gornja Radgona, Radenci, Križevci, Razkrižje in Apače. Podpisali so pogodbe za tri sklope gradnje primarnih in sekundarnih cevovodov. V prvega spada občina Apače, v drugega občine Gornja Radgona, Radenci in Sveti Jurij ob Ščavnici, v tretjega pa občine Ljutomer, Veržej in Razkrižje. Hkrati so podpisali pa so tudi pogodbo o sofinanciranju svetovanja in nadzora nad izvedbo del ter pogodbo o sofinanciranju izvedbe strategije komuniciranja za potrebe omenjenega projekta.
Pogodbena vrednost del prvega sklopa Sistema C je 3 milijone 700 tisoč evrov, od tega bo občina Apače primaknila nekaj manj kot 180 tisoč evrov. Vrednost del drugega sklopa je 6 milijonov in 800 tisoč evrov, občine Gornja Radgona, Radenci in Sveti Jurij ob Ščavnici bodo dale skoraj 333 tisoč evrov svojega denarja. Tretji sklop pa je vreden 4 milijone 100 tisoč evrov, od tega je lastni delež občin Ljutomer, Razkrižje in Veržej 198 tisoč evrov. Ostala sredstva – v višini 85 odstotkov javnih upravičenih stroškov – bodo iz namenskih sredstev Evropske unije, Kohezijskega sklada in iz lastne udeležbe Republike Slovenije.Minister Židan je ob prisotnosti županov, projektantov in izvajalcev del, ob slovesnem podpisu povedal, da gre pri celotnem projektu pomurskega vodovoda za enega največjih razvojnih projektov v Pomurju, saj bo imel v celoti 549 km vodov (transportni, primarni, sekundarni), 8 vodnih virov in 40 črpališč ter bo zagotavljal stabilno in varno oskrbo z vodo za skoraj 119 tisoč prebivalcev. »Ta in podobni projekti iz okoljske kohezije so tista garancija, da bo voda tudi naprej v Sloveniji ostala javna dobrina, marsikje drugje je namreč voda postala tržno blago«, je med drugim dejal Židan, ki je na koncu poudaril uspešno delo na vseh kohezijskih projektih, še posebej na tem pomurskem, ki je zelo obsežen ter pohvalil dobro delo in skupno sodelovanje vseh pomurskih županov. Pomurski vodovod – sistemi A, B in C, je sicer največji projekt kohezijskega sklada v skupni vrednosti 142,3 milijonov evrov.
Projekt za sistem C obsega izgradnjo transportnih, primarnih in sekundarnih cevovodov s pripadajočimi objekti v skupni dolžini 172 km ter ureditev štirih vodnih virov. V okviru projekta bo zgrajenih 58 km transportnih cevovodov, 74 km primarnih cevovodov, 41 km sekundarnih cevovodov, 8 vodohranov, 7 črpališč, 4 vodni viri in center vodenja. Zgrajeno bo tudi 21 km kanalizacije, tri vakuumske postaje in dograjena čistilna naprava za odpadno vodo. Dodatno bo na kanalizacijsko omrežje priključenih 1.056 prebivalcev. Z izvedbo projekta bo omogočena oskrba za že 26.696 priključenih prebivalcev na javni vodovodni sistem in 10.388 dodatno priključenih prebivalcev na javni vodovodni sistem (skupno 37.084 prebivalcev).
Pred dvema tednoma je minister v Gornjih Petrovcih podpisal pogodbo za sistem B v vrednosti 48 milijonov evrov, v katerega je vključenih 12 občin: Beltinci, Cankova, Grad, Gornji Petrovci, Puconci, Rogašovci, Moravske Toplice, Murska Sobota, Šalovci, Tišina, Hodoš in Kuzma. Projekt obsega izgradnjo transportnih, primarnih in sekundarnih cevovodov s pripadajočimi objekti v skupni dolžini 228 km ter ureditev dveh vodnih virov. Z izvedbo projekta bo omogočena varna, trajna in kakovostna oskrbo prebivalcev s pitno vodo za skupno 57.516 prebivalcev.
V projekt oskrbe s pitno vodo Pomurja – sistem A, katerega ocenjena vrednost je 43,5 milijonov evrov in katero pogodbo je minister podpisal konec julija, so vključene občine: Lendava, Turnišče, Odranci, Kobilje, Črenšovci, Dobrovnik in Velika Polana. Projekt obsega izgradnjo transportnih, primarnih in sekundarnih cevovodov s pripadajočimi objekti v skupni dolžini 149 km ter razširitev vodnega vira Turnišče in Gaberje. Z izvedbo projekta se bo zagotovila ustrezna infrastruktura za oskrbo s pitno vodo za 23.744 prebivalcev v sedmih občinah.