GOBARJI IN „GOBARJI“ NA METI VLOMILCEV
Dokler eni gobarijo jim drugi vlamljajo v avtomobile; Policisti opozarjajo na večjo samozaščito, naravovarstveniki pa na uničevanje okolja...
Murska Sobota – Potem ko se je v zadnjih dneh, odkar so gobarji in „gobarji“ okupirali gozdove na skrajnjem severovzhodu države, se je pripetilo kar nekaj premoženjskih in vandalskih kaznivih dejanj, zato so se oglasili tudi policisti. „V zadnjih dneh so policisti na območju Goričkega obravnavali več kaznivih dejanj, ki so povezana z nabiranjem gob (tatvine denarnic iz zaklenjenih avtomobilov, namerno poškodovanje avtomobilov). Zato policisti vsem gobarjem svetujemo, da na primeren način zavarujejo svoja vozila z zaklepanjem, da denarnic in vrednejših predmetov ne puščajo na vidnem mestu v vozilu. Ob tem svetujemo, da lastniki vozil slednja puščajo na mestih, kjer ne ovirajo drugih voznikov ali lastnikov gozdov in v gozdu ne odmetavajo smeti, ampak jih odpeljite s seboj“, poudarjajo na OKC PU Murska Sobota.
In dokler policisti opozarjajo gobarje na previdnost, pa naravovarstveniki opozarjajo na „gobarje“, s katerimi iz gozdov odidejo gobe in pridejo smeti. S sezono nabiranja gob se namreč običajno začne ropanje goričkih gozdov, ob tem pa tudi onesnaževanje teh istih gozdov. Res je sicer, da gob ni prepovedano nabirati, toda nekateri jih dobesedno ropajo, saj odnašajo čezmerne količine teh gozdnih sadežev, ob tem druge gobe, ki jih ne poznajo, uničujejo, na koncu pa po gozdovih puščajo tudi različne odpadke. Kakorkoli že, ugodno vreme je v zadnjih dneh spet privabilo številne gobarje v goričke gozdove, ki so znani po dobri rodnosti. Žal pa to niso samo domačini, ki nabirajo gobe, in jih neredki peljejo čez mejo v sosednjo Avstrijo, temveč je ob gozdovih možno zaslediti največ avtomobilov z mariborsko registracijo. Zanimivo in žalostno pa je tudi, da nekateri gostilničarji organizirajo kar vodniško službo po gozdovih za avtobusne izletnike iz drugih krajev Slovenije, potem pa se vsi skupaj zberejo v njegovi gostilni...
Seveda so nad razmerami čedalje bolj zaskrbljeni tudi v zavodu Krajinski park Goričko, saj že vrsto let opažajo, da ne gre zgolj za nabiranje, ampak kar ropanje gozdov. Bernard Goršak, direktor zavoda, je zgrožen, saj pravi, kako že več let opažajo, da je kultura nabiralniškega gobarstva pri nas še vedno razmeroma nizka. „Medtem ko so slovenski strokovnjaki za glive (mikologi) prav v evropskem vrhu, pa tega žal za velik del ljubiteljskih gobarjev ne moremo reči. Prav gotovo je uživanje sadov gozda – in med njimi zavzemajo gobe verjetno prvo mesto – tisto, kar podpiramo tudi v Krajinskem parku Goričko in kar poudarjamo kot eno od prednosti zavarovanega območja“, pravi prvi mož krajinskega parka., ki tudi opozarja, da je letos mednarodno leto gozdov.
Zato bi tudi lahko pričakovali bolj spoštljiv odnos do te naravne dragocenosti, ki je tudi domovanje številnih živali. Vsekakor so ohranjeni, primerno vzdrževani in varovani gozdovi najboljše zagotovilo, da bomo v njih tudi v prihodnje našli mnogo gliv, in to ne samo užitnih. Toda resničnost je drugačna: „Žal pa lahko na mnogih mestih dan potem, ko smo videli ob robu gozda parkirane avtomobile, najdemo samo še odvržene smeti, nekoliko bolj v notranjost še potacane ali kako drugače uničene gobe, ki jih brezvestni nabiralci niso poznali, so se pa kljub temu nad njimi znesli. S tem so storili celotnemu gozdu veliko škodo. Registracije avtov imajo resda različne oznake, vendar je med njimi še vedno največ domačih. Že osnovna olika in omika nalagata, da če nekaj dobimo ali vzamemo kot dostopno dobrino, se za to zahvalimo. Gozd od nas ne pričakuje zahvale, lahko pa v njegovem imenu rečemo, da sme pričakovati od vseh vedno dobrodošlih obiskovalcev vsaj to, da se ga ne nasmeti in ne uničuje, če se ga že drugače ne zna spoštovati“, je razočaran Goršak.